Svetové médiá píšu o slovenskom „národnom škandále“. Týka sa rómskej školy

  • Zahraničný portál opisuje, ako sa na Slovensku systematicky segregujú rómske deti
  • Situáciu na škole v Starej Ľubovni označuje za „národný škandál“
Základná škola v Starej Ľubovni
Ilustračné foto, poradna-prava.sk
  • Zahraničný portál opisuje, ako sa na Slovensku systematicky segregujú rómske deti
  • Situáciu na škole v Starej Ľubovni označuje za „národný škandál“

Britský portál The Guardian uverejnil reportáž o segregovanej rómskej škole, ktorá sa nachádza v Starej Ľubovni, konkrétne v časti Podsadek. V článku hovorí autor o „národnom škandále“ a opisuje, ako sa rómske deti na Slovensku systematicky segregujú.

Kedysi bola v Podsadku škola s rómskou aj nerómskou komunitou, no postupom času tam ostali iba rómske deti. Blízko vylúčenej komunity neskôr vznikla kvôli nedostatku kapacít nová „kontajnerová škola“, ktorá funguje dodnes.

Vylúčená komunita na Slovensku

Spomínaný britský denník píše v článku o rozsudku Najvyššieho súdu v SR, ktorý ešte vo februári rozhodol, že deti v základnej škole Podsadek-Stará Ľubovňa sú segregované. 

Rozhodnutie súdu ovplyvnilo dovolanie Poradne pre občianske a ľudské práva, ktorá sa tomuto prípadu venuje už od roku 2014. 

Britský novinár vo svojom článku ďalej opisuje chudobné podmienky, v ktorých Rómovia v tamojšej vylúčenej komunite žijú. Okrem toho považuje za nedôstojné aj vybavenie spomínanej kontajnerovej školy, ktorá nemá telocvičňu ani jedáleň. 

Alarmujúce je aj to, že z piatich žiakov dokončí školu až do 9. ročníka iba jeden.

Systematická diskriminácia sa prehlbuje

V denníku sa píše aj o žalobe, ktorú vydala Európska komisia na dlhodobé neriešenie segregácie Rómov vo vzdelávaní. 

„Ukazuje sa, že systematická diskriminácia sa prehlbuje, tu aj v ďalších krajinách strednej Európy,“ píše denník.

Keď sa kvôli nedostatku kapacít vytvorila neďaleko vylúčenej komunity „kontajnerová škola“. Poradňa pre občianske a ľudské práva tvrdila, že sa jednalo o segregáciu. Najvyšší súd vtedy rozhodol, že Stará Ľubovňa v roli zriaďovateľa nevykonala dostatok krokov na prevenciu diskriminácie.

Na snímke je školská trieda
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Viera Kičrová, riaditeľka tejto malej základnej školy na úpätí Karpát na východnom Slovensku, je zo situácie frustrovaná. 

„Deti nie sú zodpovedné za situáciu,“ uviedla pre The Guardian. „Sme tu, aby sme im pomohli bez ohľadu na farbu ich pleti.“

Nie je jediná

Nedávno sa objavilo ďalšie obvinenie súvisiace so systematickou segregáciou rómskych detí na slovenských školách. Rómske deti, navštevujúce kontajnerovú základnú školu (ZŠ) v obci Muránska Dlhá Lúka v okrese Revúca, sú vzdelávané segregovane.

Právoplatne o tom rozhodol Najvyšší súd (NS) SR na základe dovolania mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva, ktorá v tejto veci vedie súdne konanie od roku 2015. TASR o tom informoval programový koordinátor poradne Štefan Ivanco.

„Najvyšší súd týmto rozsudkom znovu potvrdil, že vzdelávanie rómskych detí na čisto rómskej kontajnerovej škole je nezákonné a predstavuje segregáciu. A to aj v prípadoch, kedy nedošlo k cielenému oddeľovaniu detí, ale segregácia vznikla samovoľne, napríklad ako dôsledok výberu školy zo strany rodičov,“ skonštatovala advokátka zastupujúca mimovládnu organizáciu Vanda Durbáková.

Poradňa v súvislosti s prípadom podala verejnú žalobu v roku 2015, reagovala tak na okolnosti vzdelávania rómskych detí v Muránskej Dlhej Lúke. Deti zo znevýhodnenej rómskej komunity, ktorá je v obci rezidenčne segregovaná, navštevovali pred školským rokom 2015/2016 čisto rómsku školu fungujúcu v priestoroch rodinného domu v centre obce. Nerómske deti z obce podľa poradne miestnu školu nenavštevovali, rodičia ich prihlasovali na školy v okolí.

„Ministerstvo školstva s cieľom vyriešiť nedostatočné kapacity budovy miestnej základnej školy sa v roku 2014 rozhodlo zo štátneho rozpočtu zafinancovať výstavbu novej modulovej budovy základnej školy. Tá vyrástla na pozemku mimo zástavby obce v bezprostrednej blízkosti rezidenčne segregovanej rómskej komunity,“ priblížila mimovládna organizácia.

Ako dodala, v žalobe namietala, že vzdelávanie v etnicky segregovanej škole nedokáže zabezpečiť rómskym deťom rovný prístup k vzdelaniu.

Zdroje: The Guardian , Poradňa pre občianske a ľudské práva, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá