Svetové počasie ovplyvňuje paradoxný fenomén. Odborníci bijú na poplach pred katastrofálnymi následkami

  • Kvôli otepľovaniu planéty nahradí sneh dážď
  • Tento trend so sebou prinesie množstvo nových hrozieb, varujú vedci
Žena drží snehovú guľu a mokrá cesta.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik, Freepik/@topntp26
  • Kvôli otepľovaniu planéty nahradí sneh dážď
  • Tento trend so sebou prinesie množstvo nových hrozieb, varujú vedci

Tohtoročná zima je doslova ako na hojdačke. Teplé dni striedajú chladné a sneh strieda dážď. Podľa analýzy amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) to však bude ešte horšie. Po celom svete bude každým rokom snežiť menej a menej. 

Vedci uvádzajú, že dôvodom poklesu snehových zrážok je klimatická zmena. V dôsledku otepľovania sa planéty bude dážď častejšie nahrádzať sneh. Podľa správy CNN tento vývoj prinesie rôzne nové nebezpečenstvá.

Sneh sa bude meniť na dážď

Podľa najnovšej predpovede pre severovýchod USA, ktorú zverejnila stanica CNN, sa očakáva v blízkej budúcnosti viac extrémnych zimných búrok a veľké sneženie. Vedci však upozorňujú, že toto je len začiatok trendu, ktorý povedie k postupnému znižovaniu množstva snehu v dlhodobom horizonte.

„Pravdepodobnosť výskytu extrémnych snehových zrážok sa s globálnym otepľovaním zvyšuje, pretože s ohrievaním atmosféry sa zvyšuje jej schopnosť byť zásobárňou vlhkosti. Dochádza k protichodnej reakcii,“ vysvetlil CNN Justin Mankin, klimatológ z americkej Dartmouth College.

„Pri ďalšom otepľovaní sa bude stále viac snehu meniť na dážď. Môžete to nejaký čas prehliadať, ale zákony termodynamiky jednoducho zvíťazia,“ upresnil klimatológ Brian Brettschneider.

Nová analýza ukazuje, že od roku 1973 kleslo množstvo snehových zrážok celosvetovo o 2,7 percenta. Tento trend je najvýraznejší v stredných zemepisných šírkach severnej pologule, kde panuje intenzívne priame slnečné žiarenie.

V obdobiach jari a jesene, keď sneh pokrýva zem a súčasne svieti slnko, sneh svojou bielou farbou odráža slnečné lúče. Tým pôsobí ako ochranný štít. Ak tento sneh chýba, zemský povrch absorbuje viac slnečného žiarenia, čo vedie k silnejšiemu otepľovaniu atmosféry.

Menej snehu znamená menej vody

Pokles snehových zrážok môže mať negatívny vplyv na zásoby vody. Počas zimy sa totiž sneh hromadí a vytvára trvalé pokrývky na zemi, ktoré fungujú ako prírodné zásobárne vody. Tie uvoľňujú topiaci sa sneh v obdobiach, keď je voda menej dostupná.

sneženie v Bratislave, autá na ulici
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Ukážkovým príkladom je Kalifornia, kde v lete neprší. Voda, ktorá odteká z roztopeného snehu neskôr v sezóne, je absolútne nevyhnutná pre všetky tamojšie ekosystémy,“ vysvetlila pre CNN profesorka environmentálneho inžinierstva Jessica Lundquistová z Washingtonskej univerzity.

Mankin poukazuje na to, že situácia s dostupnosťou vody v súvislosti s množstvom snehu je komplexnejšia než len konštatovanie, že menej snehu znamená menej vody. Dôležité sú lokálne podmienky a rôzne ďalšie faktory, vrátane typu snehu. Napríklad ľahký a nadýchaný sneh obsahuje menej vody, zatiaľ čo hustý a ťažký sneh má vyšší obsah vody.

Napriek týmto komplexnostiam, úbytok snehu je pre ľudstvo vážnym problémom. Mankinova predchádzajúca štúdia ukázala, že až dve miliardy ľudí sú závislé od topiaceho snehu. Títo ľudia sú najmä z južnej Ázie, Stredomoria, vrátane krajín ako Španielsko, Taliansko a Grécko, a tiež z oblastí severnej Afriky.

Posledná veľká predpoveď na zimu

Ako sme ťa v tomto článku informovali, svetoví odborníci vyjadrujú optimizmus ohľadom intenzity tohtoročnej zimy, hoci s istými výhradami. Na základe podrobných meteorologických modelov zostavila stránka Severe Weather Europe pravdepodobnú predpoveď na celú zimu. Experti však zdôrazňujú, že ich odhady sa týkajú priemernej mesačnej teploty a skutočné hodnoty sa môžu ešte líšiť.

Podľa informácií z Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) je trend počasia jasný.

„Nad Kanadou sa preženie oblasť nízkeho tlaku zo severného Pacifiku cez Spojené štáty až do severného Atlantiku. Odtiaľ sa jeho vplyv rozšíri aj do Európy,“ uvádza predpoveď.

Snehové prehánky by mali v Európe určite pokračovať aj počas prvých decembrových týždňov, čo ovplyvní aj pretrvávajúci jav El Niño. Sneh by mohol byť ale sprevádzaný zrážkami.

„Na väčšine územia Európy očakávame nadpriemerné zrážky. To zvyšuje potenciál snehových prehánok hlavne vo vyšších polohách, pretože ich poháňa vlhký západný a juhozápadný vietor,“ uvádzajú meteorológovia.

„Všetko naznačuje tomu, že príležitostí na veľké ochladenie bude v nasledujúcich mesiacoch veľa hlavne v západných a stredných častiach Európy,“ píše sa ďalej v predpovedi.

Zdroje: CNN, Archív SIU, Severe Weather Europe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá