Svetoví giganti, ktorí spolupracovali s Hitlerom: Vynieslo im to milióny, niektoré dodnes mlčia

  • Svetoznáme značky, ktoré zarobili milióny počas besnenia nacistického Nemecka, sú dnes celosvetovými gigantami
  • Veľa možností, ako spoluprácu odmietnuť, nemali
hitler reční pred ľuďmi
SNL/Av Ukjent/Hulton Archive, Wikimedia
  • Svetoznáme značky, ktoré zarobili milióny počas besnenia nacistického Nemecka, sú dnes celosvetovými gigantami
  • Veľa možností, ako spoluprácu odmietnuť, nemali

K základom nemeckého hospodárstva v dnešnej dobe rozhodne patrí automobilový priemysel. BMW, Porche, Mercedes – značky, ktoré sú dnes uznávané za symboly pomyselnej nemeckej priemyselnej dokonalosti.

Ich počiatky však smerujú k nie najuznávanejšej postave v dejinách. Málokto dnes tuší, že viaceré značky a svetové podniky v minulosti spolupracovali s nacistickým Nemeckom.

V súčasnosti nejde o žiadne tajomstvo, no spoločnosť tento fakt často nepozná. V článku prinášame prehľad niektorých populárnych značiek súčasnosti, ktoré s neslávne známym režimom viac či menej intenzívne spolupracovali.

Hugo Boss

O tom, že Hugo Boss obliekal príslušníkov jednotiek SS alebo Hitlerovej mládeže, sa hovorí už roky. Odevná firma, ktorej predstaviteľ bol veľkým obdivovateľom Adolfa Hitlera, bola jedným z mnohých, ale aj najväčších dodávateľov uniforiem a rovnošiat príslušníkov nacistického Nemecka.

Dnes je Hugo Boss populárny pre svoje pánske obleky a považuje sa za luxusnú značku pre úspešných ľudí. 

Hugo Ferdinand Boss založil svoju odevnú spoločnosť v roku 1923, hoci firma dnes oficiálne priznáva históriu len od povojnového roku 1946. Kvôli ekonomickej situácií vtedajšieho Nemecka sa mu ale nedarilo a firma rýchlo zbankrotovala. Hugovi zostalo iba šesť šijacích strojov. 

Nemecký módny návrhár a zároveň zakladateľ spoločnosti svoju priazeň k Hitlerovi neskrýval. Hoci po vojne tvrdil, že výroba nacistických uniforiem slúžila iba na rozbehnutie biznisu, historici tvrdia opak.

Začiatkom 30. rokov dobrovoľne podľa History of Yesterday vstúpil do strany NSDAP a iných nacistických organizácií. Keď začal šiť uniformy jednotkám SA, SS, Hitlejugend a Wehrmacht, firme sa začalo výrazne dariť.

„Je zrejmé, že Hugo Ferdinand Boss nevstúpil do strany iba preto, aby uzatvoril zmluvy o výrobe oblečenia. Bol verným nacistom a stúpencom národného socializmu,“ cituje BBC historika R. Koestera, ktorý napísal knihu o histórií spoločnosti.

Vo firme dokonca pracovalo 40 francúzskych a 140 poľských vojnových zajatcov. Väčšinu pracovníkov tvorili ženy vo veku 25 až 30 rokov. 

BBC ďalej uvádza, že povojnové vedenie textilky sa chcelo vysporiadať so svoju minulosťou a odškodniť všetkých ľudí, ktorí boli počas vojny vo fabrike na nútených prácach. Spoločnosť na svojom webe uviedla, že si želá vyjadriť hlbokú ľútosť tým, ktorí utrpeli ujmu, alebo ťažkosti v továrni vedenej spoločnosťou Hugo Boss. Zakladateľ bol za svoju účasť po vojne súdený a pokutovaný.

Volkswagen a Porsche

Na rozdiel od iných nacistických kolaborantov, spoločnosť Volkswagen nebola iba jedna z ďalších značiek, ktoré spolupracovali s nacistami. Obľúbené chrobáky boli v skutočnosti nacistami priamo vyrobené, píše The Guardian. Ikonický VW Beetle vďačí za svoj vznik dvom mužom: inžinierovi Ferdinandovi Porsche a führerovi Adolfovi Hitlerovi. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: HugoBoss, HistoryOfYesterday, BBC, Guardian, kz-gedenkstaette-neuengamme, Historynet, TheNation, AP, Reflex

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá