Svetovo preslávené mesto spúšťa u turistov nezvyčajnú chorobu. Ľudí privádza do šialenstva

  • S Florenciou sa spája nezvyčajná psychosomatická choroba – Stendhalov syndróm
  • Ten je hrozbou len pre turistov, domáci sú voči nemu imúnni
Pixabay/darrenquigley32, Pixabay/pieroor
  • S Florenciou sa spája nezvyčajná psychosomatická choroba – Stendhalov syndróm
  • Ten je hrozbou len pre turistov, domáci sú voči nemu imúnni

O Neapole sa hovorí, že vidieť ho a zomrieť, o Florencii by sa zase trochu nadnesene mohlo hovoriť, že vidieť ju a zblázniť sa. Toskánske mesto sa spája s nezvyčajnou psychosomatickou chorobou, ktorá sa vyskytuje u turistov. Hlavným „spúšťačom“ choroby nazývanej Stendhalov syndróm má byť umelecké bohatstvo Florencie. 

Stendhalov syndróm nesie meno po francúzskom spisovateľovi Stendhalovi, ktorý ako prvý popísal „zvláštne príznaky“, ktoré pociťoval počas návštevy Florencie.

Pri odchode zo Santa Croce mi zabúchalo srdce, život vo mne zastal, kráčal som so strachom, že spadnem,“ prináša časť z jeho výroku portál Emergency live.  

Stendhalovmu syndrómu sa hlbšie venovala talianska doktorka Graziella Magheriniová, ktorá ho definovala vo svojej knihe La sindrome di Stendhal z roku 1989, uvádza Medical news today. Zjednodušene by sa dal charakterizovať ako psychosomatická odozva pri pohľade na estetickú krásu – a tej je vo Florencii neúrekom. 

Choroba turistov

Graziella Magheriniová medzi najčastejšie príznaky Stendhalovho syndrómu zariadila zmenu vo vnímaní zvukov či farieb, záchvaty paniky, ktoré mohla sprevádzať bolesť hrudníka, pocity úzkosti, pocity viny, pocit nedostatočnosti alebo naopak pocit všemohúcnosti. Magazín Pluska popísal, že syndróm sa prejavuje aj búšením srdca, závratmi či žalúdočnými problémami.

Ako informuje portál Emergency live, dané stavy môžu viesť až k hospitalizácii, Stendhalov syndróm je však len dočasný a následky nezanecháva. 

zdroj: Pixabay/vrolanas

Doposiaľ bol evidovaný len pri zahraničných turistoch, uvádza Medical news today s odvolaním na rozhovor doktorky Magheriniovej. Magazín Pluska zase hovorí o tom, že syndróm prepukne skôr u turistov, ktorí sú intelektuálne nezrelí. 

Zdroje: Emergency live, Medical News today, Magazín Pluska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá