MultiplexDX
MultiplexDX
MultiplexDX

Svetovo úspešná firma Pavla Čekana sa dostala zo straty. Tržby aj zisk ráta v miliónoch eur

  • Firma Pavla Čekana sa v minulosti dostala do značnej straty
  • Teraz sa môže pochváliť multimiliónovými tržbami
  • Firma Pavla Čekana sa v minulosti dostala do značnej straty
  • Teraz sa môže pochváliť multimiliónovými tržbami

Americko-slovenská biotechnologická firma MultiplexDX, ktorá sa zameriava na včasné odhaľovanie rakoviny, dosahuje úspechy svetových rozmerov. Primárnym cieľom firmy, za ktorou stojí biochemik Pavol Čekan, je včasná diagnostika rakoviny, ktorá je kľúčovou pri následnom liečení.

Aj keď táto firma vytvára obrovskú hodnotu, informovali sme ťa, že v pandemickom roku 2020 zvýšila stratu o viac ako 400 %. Bolo to aj preto, že spoločnosť investovala prostriedky do vývoja ich deviatich verzií certifikovaných RT-PCR testov na detekciu SARS-CoV-2. Predaj testov im síce priniesol určité výnosy, no tie sa odrazili až na hospodárskych výsledkoch za rok 2021.

Multimiliónové výsledky

Spoločnosť MultiplexDX, s. r. o., sa v roku 2021 dostala do zisku z -85 940 eur na 4,062 milióna eur a tržby jej narástli z viac ako 814-tisíc eur na 9,414 milióna eur. 

Dôsledkom takýchto hospodárskych výsledkov je podľa Čekana spomínaná skutočnosť, že firma práve v roku 2021 zrealizovala zákazky predaja RT-PCR a LAMP-testov v zahraničí a na Slovensku.

Významná časť zarobených prostriedkov sa použila, a použije, na nákup modernej infraštruktúry, špičkových technológií, materiálu pre onkologický výskum a posilnenie nášho R&D tímu v rámci nami vyvíjanej multiplexnej onkologickej diagnostiky Multiplex8+.

Vďaka týmto hospodárskym výsledkom mohla firma zároveň zdieľať zisk s jej akademickými partnermi na Slovensku, ktorí sa tiež podieľali na validácii testov, a to vo výške takmer 400 000 eur.

m5
zdroj: Finstat.sk/MultiplexDX

„Časť peňazí pôjde aj na podporu mladých talentov vo vede. Podporili sme aj ďalšie aktivity, napríklad aj vedecko-popularizačné podujatie Noc výskumníkov, Centrum pre talentovanú mládež, ale aj množstvo popularizačných prednášok na stredných školách a pod.“

m6
zdroj: Finstat.sk/MultiplexDX

Vplyv vojny

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá