Svetový rekordér Warholm ostro kritizuje obuv Nike: Je to trampolína, ktorá uberá atletike na dôveryhodnosti

  • Nórsky atlét Karsten Warholm na OH v Tokiu prekonal svetový rekord v behu na 400 metrov cez prekážky
  • Rekordér však otvorene kritizuje „super topánky“ značky Nike, ktoré sú označované za atletický klenot
pjimage – 2021-08-03T172201.041
Unsplash/Miguel a Amutio TASR/AP
  • Nórsky atlét Karsten Warholm na OH v Tokiu prekonal svetový rekord v behu na 400 metrov cez prekážky
  • Rekordér však otvorene kritizuje „super topánky“ značky Nike, ktoré sú označované za atletický klenot

Tohtoročné olympijské hry so sebou priniesli už niekoľko rekordov, no za zmienku stojí jednoznačne ten, ktorý vytvoril nórsky atlét Karsten Warholm. Zlato si vybojoval v disciplíne beh na 400 metrov cez prekážky, kde do cieľa dobehol v čase neuveriteľných 45,94 sekundy. Ide o prvého človeka na svete, ktorý tento beh zvládol pod 46 sekúnd.

K neprekonateľnému výkonu sa vyjadril aj atletický komentátor Alfons Juck, ktorý zo žartu podotkol, že určite bola pokazená časomiera. Svetová jednotka sa momentálne teší z prvenstva. Otvorene však kritizuje super topánky značky Nike, ktoré sú považované za atletický klenot.

zdroj: TASR/AP

Super topánky?

Väčšina svetových rekordov v behoch na dlhé trate bola pokorená po 60. rokoch minulého storočia. Spôsobené to bolo výraznou zmenou na atletických dráhach. Tradičné bežecké dráhy boli vymenené za tartanové a to vo svete atletiky spôsobilo revolúciu.

V dnešnej dobe k prekonávaniu svetových rekordov však nestačí len množstvo driny a talent, ale aj kvalitná bežecká obuv. Nová technológia obuvi určenej na vytrvalostné behy bola prvýkrát predstavená v roku 2016 na cestnom behu a v roku 2019 v behu na atletickej dráhe. Od týchto dátumov boli pokorené takmer všetky svetové rekordy v behoch na 5 000 metrov a viac.

zdroj: LeonhardFoeger/Reuters

Na olympijskom maratóne v roku 2016 sa na stupienok víťazov postavili traja atléti v rovnakých bežeckých topánkach. Ide o obuv značky Nike a podľa portálu The Conversation dokážu znížiť energetické náklady športovcov. V praxi to znamená hrubé zlepšenie bežeckého výkonu o 2 % až 3 %.

Nike Vaporfly nastúpili na atletickú scénu v roku 2016 a časy 50 najlepších maratónskych bežcov sa odvtedy zlepšili o 2 percentá. V prípade žien zlepšenie výkonov predstavovalo až 2,6 percenta. 

Za dokázaným zvýšením výkonu športovcov stojí niekoľko vlastností obuvi. Najdôležitejšou vlastnosťou je hmotnosť topánky. Dôležitá je aj ohybnosť topánky a materiály, z ktorých je vyrobená. Jedným z materiálov je pena PEBA, ktorá pri úderoch nohou o zem vracia bežcovi viac energie ako materiály TPU a EVA, ktoré sa tradične používajú. 

Na topánkach zaujme najmä podrážka, ktorá je nesmierne hrubá. Má približne 40 milimetrov, čo je o 10 milimetrov viac ako pri inej bežeckej obuvi. Podrážka svojmu majiteľovi predĺži nohu, čo mu dokáže ušetriť energiu. 

Vlna kritiky

Hoci ide o prevratný objav, stále sa nájde mnoho ľudí, ktorí s ním nesúhlasia. V auguste 2020 vydala organizácia World Athletics aktualizované usmernenia, ktoré sa týkali povolenej obuvi počas pretekov. Maximálna povolená hrúbka podrážky je 40 milimetrov.

zdroj: TASR/AP

K topánkam sa vyjadril aj aktuálny olympijský víťaz a držiteľ rekordu v behu na 400 metrov Karsten Warholm. Podľa portálu The Guardian obuv označil za trampolínu, ktorá uberá atletike na dôveryhodnosti. Dôvodom má byť jeho súper Rai Benjamin, ktorý ich mal počas OH na nohách. Išlo však o šprintérsku verziu tejto obuvi, ktorá má na tretry.

„Nerozumiem, prečo by takéto topánky mali nosiť šprintéri, ktorí behajú krátke trate. V prípade dlhých tratí je táto obuv pochopiteľná kvôli odpruženiu,“ povedal atlét. Zaujímavosťou je, že aj Warholm má unikátne bežecké tretry.

Prišla rovno z materskej a pokorila svetový rekord. Kto je olympijská víťazka Rehák-Štefečeková?

Podľa New York Times má atlét na tretrách karbónovú platňu, ktorá je výsledkom úsilia spoločnosti Puma a tímu Formuly 1 Mercedes-AMG Petronas. Svoju obuv šprintér označuje za nesmierne kvalitnú a tvrdí, že s ňou je spokojný. Podrážka bežeckých tretier je veľmi tenká. 

Z úspech atléta však nemôžu iba roky driny a úsilia a kvalitná obuv. Sám tvrdí, že k rekordu sa dostal aj vďaka kvalitnej bežeckej trati. Za rekordom a olympijským zlatom ho hnali aj súperi. 

Zdroje: The Conversation, The Guardian, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá