Svetový startup zo Slovenska hlási úspešný rok. Tachyum sa radí medzi kapitálovo najefektívnejšie spoločnosti v sektore CPU/AI

  • Tachyum Prodigy transformuje dátové centrá na univerzálne výpočtové centrá
  • Čo sa týka uvedenia čipu Prodigy na komerčný trh, rok 2022 by mal byť pre spoločnosť významný
Tachyum Radoslav Danilák
TASR/Jakub Kotian, Tachyum
  • Tachyum Prodigy transformuje dátové centrá na univerzálne výpočtové centrá
  • Čo sa týka uvedenia čipu Prodigy na komerčný trh, rok 2022 by mal byť pre spoločnosť významný

Spoločnosť Tachyum patrí medzi tie, ktoré Slovensku robia v zahraničí skvelé meno. Prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier s prvým univerzálnym procesorom na svete Prodigy.

Výnimočný je výkonom pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty. Plne funkčný emulačný systém Prodigy je aktuálne k dispozícii vybraným zákazníkom a partnerom na včasné testovanie a vývoj softvéru.

Na vstup na komerčný trh si však ešte musíme počkať. Ako však uvádza spoločnosť, v roku 2021 spravila pre uvedenie obrovský pokrok.

„Rok 2021 sa ukázal byť pre spoločnosť Tachyum transformačným rokom, keďže sme navýšili financie a príliv talentovaných mozgov, upevnili sme svoje postavenie lídrov na trhu a urobili sme obrovský pokrok v príprave Prodigy na komerčný debut,“ povedal Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum.

„Pokračujeme v riešení výziev, ktoré ovplyvňujú dostupnosť čipov pre každého po celom svete tým, že náš inžiniering je zdokonalený a že sme popredu vo vývoji, a tak môžeme uviesť na trh robustný procesor, ktorý umožní budovanie najvýkonnejších superpočítačov na svete. Aj keď bol uplynulý rok pre spoločnosť Tachyum skvelý, nemôžem sa dočkať, keď svet uvidí, čo dosiahneme v roku 2022,“ dodáva.

V júli viaceré média informovali o tom, že trhová hodnota spoločnosti vzrástla trojnásobne.

„Spoločnosť Tachyum sa radí medzi kapitálovo najefektívnejšie spoločnosti (capital efficient company) v sektore CPU/AI čipov. Presné čísla nezverejňujeme, môžeme však uviesť, že v porovnaní napr. so spoločnosťou NUVIA, ktorú získala spoločnosť Qualcomm za sumu 1.4 miliárd USD, sme 5 – 7 krát kapitálovo efektívnejší,“ vyjadrila sa pre Startitup spoločnosť.

V roku 2022 sa Tachyum chystá prezentovať na niekoľkých podujatiach.

„Od 16. do 22. januára 2022 budeme súčasťou slovenskej expozície na svetovej výstave EXPO 2020 v Dubaji. 17. januára 2022 budeme v Slovenskom pavilóne v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí hostiť podujatie s diskusiou na tému dôležitosti inovácií v oblasti AI a superpočítačov a ich konkrétneho prínosu pre ľudstvo. Na začiatku februára budeme súčasťou technologického podujatia LEAP v Rijáde v Saudskej Arábii.“

tachyum
zdroj: Tachyum

Čo sa týka uvedenia Prodigy na komerčný trh, rok 2022 by mal byť pre spoločnosť významný.

„V priebehu nasledujúcich mesiacov skompletizujeme produktové materiály a uvedenie produktu na trh plánujeme na druhý štvrťrok 2022. V druhom polroku budeme už tradične súčasťou dôležitých podujatí ISC High Performance 2022 v Európe a SC22 v USA.“

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá