Svetový úspech košických gymnazistov. Globálnu súťaž vyhrali s inovatívnym ekologickým nápadom

  • Košickí študenti zvíťazili na svetovom finále študentskej súťaže sociálnych inovácií Social Innovation Relay
  • Vo finále sa ocitli spoločne s projektami z celého sveta
pjimage (12)
Instagram/ren_slovakia, Instagram/ren_slovakia
  • Košickí študenti zvíťazili na svetovom finále študentskej súťaže sociálnych inovácií Social Innovation Relay
  • Vo finále sa ocitli spoločne s projektami z celého sveta

Tím košických gymnazistov zvíťazil vo svetovom finále študentskej súťaže sociálnych inovácií Social Innovation Relay (SIR), ako uvádza TASR. S čím zabodovali v globálnom finále spomedzi 11 tímov?

TUČI: prepojenie biznisu s ekológiou

O medzinárodný úspech sa postaral ich projekt TUČI. Ide o ekologický čistič. Porota vybrala tri víťazné projekty, medzi nimi aj projekt košických študentov, ktorý uspel v konkurencii projektov zo Španielska, Singapuru, či Japonska. Finále prebiehalo v online podobe.

So svojím tuhým čističom prináša tím REN zo Slovenska praktickú alternatívu voči tekutým mydlám pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o ekologické a životnému prostrediu prospešné čistenie. To im taktiež zabezpečilo víťazstvo v súťaži SIR,“ oznámila na sociálnej sieti organizácia Junior Achievement Europe, ktorá súťaž organizovala. Čo však porota oceňovala?

Porotcovia si  pri  víťazných projektoch všímala predovšetkým prepojenie biznisu a sociálneho dôsledku na spoločnosť. Pri TUČI to bolo hlavne prepojenie s ekológiou. Singapurský projekt ACCESS uspel so sociálnou inklúziou mladých ľudí s autizmom a Grécky tím Medinow zase predstavil aplikáciu, ktorá obyvateľom a návštevníkom odľahlých oblastí zabezpečuje dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Neškodí prírode

Je to úžasný pocit, už len samotná účasť bola pre nás výbornou príležitosťou, no výhra nás neskutočne potešila. Vidieť nápady z celého sveta a prezentovať náš projekt v angličtine pred medzinárodnou porotou bolo pre nás skvelou skúsenosťou,“ uviedol po víťazstve Lukáš Weiszer, člen slovenského súťažného tímu. Víťazstvom to však zďaleka nekončí.

Ako uviedli študenti v rozhovore pre Rádio Košice, REN rieši efektívne nečistotu a vo svojom logu má medvedíka čistotného. Členka Tímu, Tímea Hujdušová povedala, že sa pre logo rozhodli kvôli tomu, že medvedík čistotný predstavuje – ako vyplýva z názvu – čistotu.

View this post on Instagram

🤩 TUČI v Optime. 🛒 Vo štvrtok (27.2.) ste mali opäť jedinečnú príležitosť. Náš TUČI bol dostupný v jednom z najväčších košických nákupných centier – v OC Optima.💧Počas úžasne strávených 10h predajom sme mali možnosť dozvedieť sa viac o potrebách zákazníkov a dostali sme mnoho zaujímavých feedbackov, ktoré nás veľmi potešili. Okrem toho by sme sa chceli poďakovať sponzorovi @hi_reklama za úchvatný banner. 👍 A ak ste si TUČI nestihli zakúpiť v Optime, nezúfajte, stále si náš produkt viete zakúpiť v obchodoch @kosickaspajza a @nakopke (Košice), @bezobalovo (Bratislava) alebo prostredníctvom nášho e-shopu www.renslovakia.sk #renslovakia #tuci #optima #jaslovensko #jafirma

A post shared by REN 🌱 (@ren_slovakia) on

TUČI (tuhý čistič), je vyrobený z prísad, ktoré neškodia a neubližujú prírode. Je finančne dostupný, praktický. Odstraňuje nečistotu, mastnotu a jeho látky aktívne vyčistia riady v teplej, studenej vode, dokonca ho môžeš použiť aj na pranie, či do umývačky riadu.

Záujem zo zahraničia

Ako povedal Lukáš Weiszer pre Košice Online, v ten istý deň, ako mali súťaž SIR, sa konalo národné kolo súťaže Company of the Year, kde získali taktiež prvé miesto, a postúpili na medzinárodné kolo.

O ich projekt, TUČI, je stále väčší záujem. Chcú ho posúvať aj za hranice Slovenska, kde majú o TUČI záujem či už v Belgicku alebo v Anglicku. U nás ho nájdeš na pultoch v bezobalových obchodoch či v ekologických predajniach a tak isto aj v Českej republike.

Dostali dokonca ponuky z Vietnamu a mladí študenti chcú dospieť k vzájomným spoluprácam zo sveta.

V rozhovore pre Košice Online povedal ďalší člen tímu Alex Blandón, že okrem toho, že chcú prispieť k zlepšeniu životného prostredia, chcú sa podieľať na rozvoji komunity.

Aj keď sa môže zdať, že počas pandémie by sa mohlo fungovanie firmy REN spomaliť, práve naopak. V apríli zaznamenali najväčší úspech. Dosiahli dokonca dvakrát väčší predaj.

Uznanie od prezidentky 

Riaditeľka Junior Achievement Slovensko Eva Vargová si myslí, že firma REN priniesla s týmto nápadom na slovenský trh unikátne a originálne bezobalové riešenie, ktoré šetrí životné prostredie a ekológiu.

 „Študentská firma vyhrala nielen celosvetovú súťaž Social Innovation Relay 2020, ale stala sa i najlepšou slovenskou Junior Achievement firmou v rámci Company of the Year Competition 2020,“tvrdí Vargová. Dodáva, že by chcela vyzdvihnúť aj vedenie a podporu školy, a pani učiteľky Evy Wolfovej, ktorá na Gymnáziu v Košiciach dlhodobo a aktívne rozvíja podnikavosť svojich študentov a motivuje ich ku skvelým výsledkom.

Úspech študentov vyzdvihla aj prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová. Sama sa totiž zaujíma o ekológiu a všíma si podobné projekty. Študentov pochválila na svojom facebooku.

zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová
Zdroje: TASR, radiokosice.sk, kosiceonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK