SVETOVÝ ÚSPECH: Vedec Žilka doma podporu nenašiel, teraz jeho tímu vyšla štúdia v prestížnom The Lancet. Slováci im neverili

  • Slovenský vedecký tím vyvinul terapeutické protilátky, ktoré by mohli doslova zmeniť svet
  • Vedia si totiž poradiť s koronavírusom, dokonca aj s variantom omikron
  • Vedci Norbert Žilka, Branislav Kováčech a ich kolegovia zaznamenali celosvetový úspech, ich štúdiu včera zverejnil prestížny The Lancet
Norbert Žilka
SIU
  • Slovenský vedecký tím vyvinul terapeutické protilátky, ktoré by mohli doslova zmeniť svet
  • Vedia si totiž poradiť s koronavírusom, dokonca aj s variantom omikron
  • Vedci Norbert Žilka, Branislav Kováčech a ich kolegovia zaznamenali celosvetový úspech, ich štúdiu včera zverejnil prestížny The Lancet

Len nedávno sme ťa informovali o obrovskom úspechu slovenských vedcov. Vyvinuli terapeutické protilátky, ktoré sú účinné aj proti omikronu.

Výsledky ich štúdie len včera uverejnili v online verzii prestížneho medicínskeho časopisu The Lancet. To, čo Slováci zistili, môže zmeniť spôsob, akým sa svet pozerá na pandémiu. Ak sa im ich zistenia podarí pretaviť do praxe, mohli by doslova zmeniť svet. Pomohli by totiž ľuďom vysporiadať sa s pandémiou koronavírusu, ktorá už dva roky ovplyvňuje globálne dianie. Zároveň by tak mohli zachrániť množstvo životov. 

Doma podporu nenašli

Vo svojej práci sa slovenský vedecký tím venoval terapeutickým protilátkam, ktoré majú veľký potenciál liečiť a zachraňovať ľudí pri nákaze Covidom-19. O úspechu pre Startitup hovoril neuroimunológ Norbert Žilka. Výnimočnosť ich protilátok spočíva aj v tom, že by mali byť účinné proti omikronu. 

Na štúdii sa podieľala biotechnologická firma AXON Neuroscience, kde je Žilka vedeckým riaditeľom a Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied, kde je riaditeľom. Pomáhala im Slovenská akadémia vied, Česká akadémia vied a tiež Univerzita Komenského.

Protilátky mali dispozícii už začiatkom roka 2021, kedy sa pre svoj projekt rozhodli hľadať podporu doma. Na Slovensku im však povedali, že určite nevymyslia nič lepšie, než na čo už prišli vedci v zahraničí. Stratili tak množstvo času a dnes hľadajú podporu za oceánom, povedal Žilka pre Startitup.

Žilka, doktor
zdroj: Facebook/MZSR

Zlepšuje sa to, nasledujeme zahraničie

„Úspech sa na Slovensku neodpúšťa,“ vysvetľuje si nedostatok finančnej podpory z domácej strany vedec. „Žiaľ sme tak mentálne nastavená krajina. Ale vidím, že sa to postupne zlepšuje.“

Dobrý trend pripisuje neuroimunológ tomu, že ľudia v posledných rokoch veľa cestujú a vidia, ako to funguje vo svete. Všade inde sú vedci uznávaní a tvoria špičku spoločnosti, tvrdí Žilka.

V priebehu najbližších mesiacov chcú protilátky dostať do klinického skúšania. Robia pre to všetko: „Nemáme to úplne v rukách, pretože sme nedostali podporu na Slovensku.“ Za oceánom už však na dohode intenzívne pracujú, ak k nej nakoniec skutočne dôjde, výrazne sa posunú vpred.

Norbert Žilka strávil celý život na Slovensku. Za lepšími podmienkami sa nevydal do zahraničia, aj keď uznáva, že doma je čo zlepšovať, ak sa chceme zaradiť k svetovej špičke. Rozhodnutie ostať na Slovensku považuje niekedy za tú horšiu voľbu, konštatuje.

V zahraničí majú podľa jeho slov začínajúci vedci podstatnú výhodu. Slováci majú horšiu východiskovú situáciu: „Mladým ľuďom určite odporúčam, aby si na pár rokov vycestovali do zahraničia, ale aby sa k nám vrátili.“ 

V čom spočíva výnimočnosť ich protilátok a aká bola cesta k ich úspechu? To všetko sa už čoskoro dozvieš v rozhovore s Norbertom Žilkom, ktorý pre Startitup prezradil detaily. 

Zdroje: SIU, The Lancet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá