Svoj druhý projekt predal za 100 miliónov dolárov. Toto je príbeh úspešného Slováka Andreja Pančíka

  • Andrej Pančík má momentálne 31 rokov a stojí za zrodom viacerých startupov a úspešných online konceptov
  • V roku 2012 ovládol online priestor charitatívnou platformou Prizeo, od tohto roku sa mladý rodák z Banskej Bystrice v kreativite nezastavil
  • Andrej Pančík má momentálne 31 rokov a stojí za zrodom viacerých startupov a úspešných online konceptov
  • V roku 2012 ovládol online priestor charitatívnou platformou Prizeo, od tohto roku sa mladý rodák z Banskej Bystrice v kreativite nezastavil

Ak snívaš o tom, že by z teba možno raz mohol byť úspešný startupista, je na mieste inšpirovať sa príbehmi úspešných ľudí v danej oblasti. Andrej Pančík je exemplárny príklad toho, že kde je vôľa, tam je aj cesta. Narodil sa v Banskej Bystrici a stal sa multimilionárom pred tridsiatkou. Čím sa mu podarilo poraziť konkurenciu v online priestore a zarobiť nemalé peniaze?

Študoval na Fakulte informatiky na Masarykovej univerzite v Brne a počítačové vedy na Oxfordskej univerzite. Neskôr pracoval na niekoľkých pozíciách v londýnskej pobočke banky UBS či Microsofte., pričom tri mesiace pôsobil aj vo svetoznámom stredisku CERN vo Švajčiarsku.Všetok jeho úspech začal naštartovaním projektu s názvom Prizeo, neskôr taktiež Represent.

Momentálne stojí za desiatimi úspešnými startupmi, z ktorých už niektoré výhodne predal a ponechal si v nich pozíciu. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Má 31 rokov a klientov ako Google, Microsoft či Tatrabanka

Andrej vytvoril stále fungujúci a veľmi úspešný startup, ktorý bol zároveň prvým jeho úspechom. Vznikal popri štúdiu na Oxforde, počas ktorého sa jeho autor rozhodol vzdať vízie diplomu, opustiť univerzitu a venovať projektu všetok čas.: „Bolo to jedno z najťažších rozhodnutí v mojom živote. Na jednej strane som mal pomerne rovnú cestu k diplomu z prestížnej oxfordskej univerzity, na ktorej som študoval niečo, čo z celého srdca zbožňujem. Štúdium na Oxforde mi dalo intelektuálnu stimuláciu, ktorú som vždy hľadal,“ uvádza na portáli Medium.

zdroj: Archív: Andrej Pančík

Ďalej dodáva, že projekt Prizeo vznikol z túžby pomôcť charitám vyzbierať peniaze: „Na druhej strane som sa mohol rozhodnúť zanechať to, čo som študoval celý život a pustiť sa do projektu, o ktorom som nevedel, či bude fungovať. Chceli sme pomôcť charitám vyzbierať peniaze prostredníctvom známych osobností, no žiadna takáto firma vtedy neexistovala, preto sme ani nevedeli, či bude fungovať. Našťastie sa tak nestalo.“

Prizeo je crowdfundingová platforma, ktorú založil spoločne s dvoma kamarátmi z Oxfordu v roku 2012. Markantne sa však odlišuje od iných, ktoré figurovali a figurujú na trhu.

Charita slávnych. Táto platforma je určená na tvorbu kampaní slávnymi ľuďmi, a teda celebritami z celého sveta. Má predovšetkým charitatívny charakter, no zároveň umožňuje ľuďom stretnúť sa so známymi hercami, spevákmi či športovcami. Tí môžu prostredníctvom platformy vytvoriť produkt, ku ktorému by sa fanúšikovia za iných okolností neboli dostali, ako napr. darovanie lístka na turné.

Zapojiť do žrebovania o produkt sa tak môže ktokoľvek, kto prispeje minimálnou sumou. Následne putuje výťažok z kampane na dobročinné účely.

Andrej Prizeo po zabehnutí predal americkému miliardárovi a filantropovi Toddovi Wagnerovi, ktorý ho pridružil k svojej charitatívnej platforme Chideo. Wagner tak prehĺbil svoje aktivity filantropa a Andrej si týmto činom vytvoril priestor na prípravu a launch nových startupov. Nasledujúcim bol projekt s názvom Represent, ktorý mal tiež dočinenia s charitou.

Ten totiž umožňoval známym osobnostiam vytvoriť dizajn trička, resp. oblečenia a cez stránku ho priamo predávať svojim fanúšikom. Výťažok tiež putoval na charitatívne účely.

Represent predaný za 100 miliónov

Pre svoje kampane Represent využili spoločníci opäť najznámejšie mená zo sveta celebrít. Zapojil sa napríklad herec Stephen Amell zo seriálu Arrow, ktorý vo svojej kampani predal viac ako 45 000 kusov oblečenia a všetok zisk venoval hnutiu „F*ck Cancer.“ Represent využilo mnoho známych mien, medzi nimi aj Lady Gaga, Justin Bieber, George R. R. Martin a pod.

Autor priznáva, že je dôležitý aj finančný úspech projektov: „Samozrejme, že ma finančný úspech motivuje. Myslím, že medzi hodnotou, ktorú ponúkate spoločnosti a finančnou kompenzáciou je silná korelácia. Ak by projekty finančne nefungovali, rozmýšľal by som, ako ich upraviť tak, aby priniesli oboje, aj hodnotu pre spoločnosť, aj financie“.

zdroj: Archív: Andrej Pančík

Andrej chcel ísť po zabehnutí Representu v online priestore zase o kúsok ďalej. Kde niečo začína, musí aj niečo končiť, a tak sa rozhodol Represent predať. To sa mu veľmi vyplatilo, pretože jeho predajom získal 100 miliónov dolárov, a zároveň si v ňom ponechal manažérsku funkciu, čím ostal stále v spojení so svojím výtvorom. Stalo sa tak v roku 2016, odkúpil ho americký CustomInk.

Mladý Slovák by teda mohol spokojne odísť „do dôchodku“ a prestať sa zaujímať o aktuálne dianie, diery a potreby online trhu. Nestalo sa tak. Pre Denník N po predaji Represent Andrej prezradil: „Myslím si, že to je fantastická koncepcia, ktorá v súčasnosti zasahuje už milióny ľudí. Dotýka sa dizajnu, dotýka sa módy, dotýka sa aj celebrít. Veľmi ma napĺňa sa tomu venovať. Pre mňa je najdôležitejšie, že môžem robiť niečo, čo ma baví. To trvá už niekoľko rokov a som za to veľmi vďačný.

Blue Vision Labs

Zároveň sa v roku 2016 na trhu objavuje systém na vývoj aplikácií na zdieľanie rozšírenej reality, ktorý si opäť povšimol aj Forbes. A vlastne takmer celý svet. Je dielom viacerých autorov, jedným z nich je, samozrejme, aj Andrej, ktorý objasňuje jeho vznik pre Forbes: „S Bryanom Baumom som pracoval na Prizeu aj Represente a Hugo Grimmett bol tiež výskumníkom na Oxforde.

Tak je to vždy v začiatkoch startupu – dajú sa dokopy priatelia a známi priateľov a poskladáte to. Na začiatku sme si robili srandu, že sme tímom founderov s PhD. titulmi. Môžeme však povedať, že zakladateľský tím je ultratalentovaný vo všetkých oblastiach, potrebných na vybudovanie úspešného startupu. Napríklad Bryan výrazne pomáhal s fundraisingom a Hugo sa venoval operatíve, riadeniu flotíl a procesom.“

„Môžeme povedať, že Blue Vision Labs vyvinul technológiu, ktorá je veľmi fundamentálna pre automotive,“ vraví Andrej. Keďže je tento druh technológií značne podstatný pre nasadenie autonómnych áut na trh, prejavila oň záujem taxislužba Lyft, ktorá ho následne odkúpila údajne za takmer 73 miliónov dolárov, píše TechCrunch.

HotelMap

Medzi úspešné projekty patrí ďalej aj Split, 10HN, Separo, Plain a pod., jeho posledným startupom je HotelMap, aplikácia, ktorá vytvorí mapu z najlepšie hodnotených hotelov na celom svete. V aplikácii nájdeš aj štatistiky nárastu a poklesu cien za ubytovanie ovplyvnených sezónou.

Andrej vo všetkých projektoch rozumne spája to, čo vyštudoval, a teda počítačovú vedu, no aj online priestor, reklamu a umenie. Z projektov je značne cítiť jeho vlastnú mieru zainteresovanosti a vášne pre danú vec. Vyberá si to, čo ho baví, a preto je v tom aj skutočne úspešný.

zdroj: Facebook/Andrej Kiska

Spája sa len s ľuďmi, ktorých táto práca taktiež napĺňa. Tak sa z miliónových biznisov stáva poslanie, životný cieľ, ktorý pokrýva všetky náklady a finančné túžby človeka: „Vždy som rád pracoval s úspešnými a dobrými ľuďmi. Na projektoch môže človek pracovať aj sám a, našťastie, vždy je tu možnosť zamestnať sa, ale pracovať s najlepšími na vlastných projektoch, a tým aj zarábať? Myslím, že je to skutočne výnimočné.“

Andrej je v prvom rade človek na pravom mieste

Peniaze ľudí menia, no Andrej si drží svoj charakter. Možno je dôvodom to, že robí skutočne iba to, čo ho baví, a tak sa rozvíja.

author unknown

Posted by Andrej Pancik on Tuesday, August 28, 2018

„Je to práve o tom, že ma práca baví. Kľúčom k úspechu nášho projektu bolo práve to, že ho budovali ľudia, pre ktorých to bol koníček,“ hovorí pre Denník N o projekte Represent, taktiež dodáva, že si už aj štúdium na Oxforde vybral so zámerom: „Brniansku Masarykovu univerzitu som si vybral, lebo mi vyhovoval ich systém prihlasovania sa na predmety, ktorý bol veľmi flexibilný. Umožňoval zapisovať si aj predmety z iných fakúlt.

Na Oxford som potom šiel preto, lebo som chcel spolupracovať s konkrétnymi odborníkmi, ktorí tam pôsobili.“

Keď si pozrieš jeho fotografie, rozhovory, ba dokonca stačí aj Facebookový profil, v prvom rade zdieľa medzi ľudí to, čo ho samého napĺňa a zaujíma. Určite si všimneš aj jeho charakteristický humor.

Zdroje: Pizaro, Custom Ink, Denník N, Forbes, Pancik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá