Symbol hrdosti za 750 miliónov dolárov. Loď Moskva je najdrahším zničeným kúskom ruskej armády

  • Krížnik Moskva mal hodnotu stoviek miliónov dolárov
  • Hodnota plavidla však bola skôr symbolická a sentimentálna
krížnik moskva
TASR/Russian Defense Ministry Press Service via AP, File
  • Krížnik Moskva mal hodnotu stoviek miliónov dolárov
  • Hodnota plavidla však bola skôr symbolická a sentimentálna

Ruský krížnik Moskva sa stal známy ihneď na začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. Je to totiž tá istá loď, ktorú ukrajinskí vojaci strážiaci Hadí ostrov poslali „na ch*j“ po tom, ako ich posádka lode vyzvala, aby sa vzdali.

Bolo potvrdené, že krížnik Moskva išiel dnes presne tam, kam ho poslali naši pohraničníci z Hadieho ostrova!“ vyhlásil gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti Maksym Marčenko, ktorý o poškodení lode informoval ako prvý. Podľa Marčenka krížnik zasiahli ukrajinské protilodné strely Neptun.

Tradičné dve verzie jednej udalosti

Rusko vyhlásilo, že k poškodeniu vlajkovej lode ruskej čiernomorskej flotily krížnik Moskva prišlo po tom, ako na jej palube vybuchla munícia. Uviedlo to v noci na štvrtok ruské ministerstvo obrany s tým, že posádku lode sa podarilo evakuovať. TASR správu prevzala od televízie BBC.

Munícia na krížniku Moskva vybuchla v dôsledku požiaru na vojenskej lodi. Plavidlo je vážne poškodené. Celá posádka bola evakuovaná,“ uviedol ruský rezort s tým, že sa snaží určiť príčinu požiaru.

Ruskí propagandisti sa však ako obvykle nedohodli, akú verziu predostrú svetu. V štátnej televízii Rossia 1 v programe Olgy Skabajevovej sa otvorene hovorilo o ukrajinskom útoku a aj o tom, že takýto útok znamená tretiu svetovú vojnu.

Pentagón neskôr potvrdil, že plavidlo sa potopilo v dôsledku zásahu ukrajinskej rakety.

Vo štvrtok 14. apríla večer sa vlajková loď ruského čiernomorského námorníctva porúčala ku dnu. Rusi tak prišli o svoju pýchu, ktorou sa hrdili už od čias studenej vojny. O život mali prísť takmer všetci na palube, až 452 z 510 členov posádky vrátane kapitána Antona Kuprina.

Loď za stovky miliónov

Ukrajinská verzia magazínu Forbes odhadla cenu lode Moskva na 750 miliónov dolárov. Do ceny však nezapočítal výbavu, ktorá zhorela a potopila sa spolu s loďou.

Loď v minulosti niesla okrem iného aj rakety s jadrovými hlavicami. Ukrajinské médiá ale i niektoré britské americké médiá priniesli správu, že potopený ruský krížnik Moskva mohol niesť jadrové zbrane. Počas Studenej vojny bola naozaj loď vybavená jadrovými zbraňami, no či ich niesla i počas tohto konfliktu, nevedno. Kyjev ani ruská strana sa k medializovaným informáciám nevyjadrili.

Raketový krížnik Moskva bol pýchou ruskej námornej flotily. Patril do triedy 1164 Atlan a do prevádzky bol spustený v roku 1983, vtedy ešte pod názvom Slava. Po rozpade ZSSR však bol v roku 1995 premenovaný na Moskva. Loď je dlhá vyše 186 metrov, široká vyše 20 m a jej ponor je 8 metrov, píše portál Naval Technology.

Portál ďalej informuje, že krížniky tohto typu sú vyzbrojené protilodnými a protilietadlovými raketami či protiraketovým obranným systémom.

Moskva pritom vyzerá v porovnaní s niektorými jachtami oligarchov ako „chudobná príbuzná“. Taká jachta Dilbar, ktorá mala patriť sestre oligarchu Ališera Usmanova, má len výrobnú cenu cez 680 miliónov dolárov.

Jej hodnota bola symbolická

Celkovo malo Rusko od začiatku invázie stratiť techniku za 10,8 miliardy dolárov. Agentúra Reuters pripomína, že krížnik Moskva nemal veľkú finančnú či bojovú hodnotu, šlo skôr o symbol prestíže.

Tá loď je dosť stará. Vlastne ju chceli rozobrať,“ cituje Reuters analytika Alexandra Kramčikina. Dodal, že v „špeciálnej vojenskej operácii“, ako Rusko nazýva inváziu na Ukrajinu, nehrala veľkú úlohu. 

„Nezapadá do konceptu špeciálnej vojenskej operácie. Rusi budú popierať zničenie v dôsledku útoku. Ale budú sa musieť držať ďalej od brehu. Aby toho nebolo dosť, Ukrajinci oznámili, že zabavujú Rusom desať obchodných námorných lodí. Tie boli v Odese na opravách,“ povedal bývalý generál Pavel Macko.

Ukrajina: Očakávame pomstu

Ukrajina v piatok vyhlásila, že Rusko sa bude chcieť pomstiť za potopenie svojho vlajkového raketového krížnika Moskva, ktorý podľa Kyjeva zasiahli ukrajinské protilodné rakety typu R-360 Neptún, píše TASR.

Úder na krížnik Moskva nezasiahol len samotnú loď, zasiahol imperiálne ambície nepriateľa. Všetci si uvedomujeme, že nám to nebude odpustené,“ vyhlásila hovorkyňa južných vojenských síl Ukrajiny Natalija Humeňuková, ktorú cituje tlačová agentúra AFP.

Sme si vedomí toho, že útoky proti nám sa budú stupňovať a že nepriateľ sa bude chcieť pomstiť. Chápeme to,“ dodala hovorkyňa na brífingu, poukazujúc na prebiehajúce útoky ruských síl na juhoukrajinské mestá vrátane Odesy a Mykolajiva.

Krížnik Moskva bol kľúčovou súčasťou úsilia ruských námorných síl v sedem týždňov trvajúcej invázii na Ukrajinu. Okolnosti jeho potopenia a osud posádky však zostávajú nejasné.

Videli sme, že ďalšie lode sa mu snažili pomôcť, ale aj prírodné sily boli na strane Ukrajiny, pretože búrka znemožnila záchrannú operáciu aj evakuáciu posádky,“ uviedla Humeňuková.

Zdroje: SITA, Forbes, Reuters, TASR, WashingtonPost

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá