6 najslávnejších symbolov, o ktorých si doteraz nevedel, ako vôbec vznikli

  • Ako vznikli symboly ako OK, symbol pre zapnutie a vypnutie, symbol mieru či Bluetooth?
  • Mnohé symboly či značky síce nie sú typickými piktogramami, no aj tak ich poznajú ľudia po celom svete a tieto symboly sa stali už všeobecne zaužívanými a používanými. Ale vieš, ako vznikli?
BeFunky-collage - 2020-08-10T163437.177
pixabay.com
  • Ako vznikli symboly ako OK, symbol pre zapnutie a vypnutie, symbol mieru či Bluetooth?
  • Mnohé symboly či značky síce nie sú typickými piktogramami, no aj tak ich poznajú ľudia po celom svete a tieto symboly sa stali už všeobecne zaužívanými a používanými. Ale vieš, ako vznikli?

Každý deň sa stretávame so stovkami symbolov. Niektoré sú všeobecne známe, označujú sa ako piktogramy a vďaka ním sa dorozumiete tak ako aj u nás, tak aj na opačnom konci zemegule. Mnohé symboly či značky síce nie sú typickými piktogramami, no aj tak ich poznajú ľudia po celom svete a tieto symboly sa stali už všeobecne zaužívanými a používanými. Ale viete ako vznikli?

Ampersand


zdroj foto: www.pw.org/

Kto by nepoznal slávny znak „&“. Tento symbol sa volá ampersand a významovo znamená zlúčenie. V slovenčine ho chápeme zvyčajne ako spojku „a“, no jeho pôvod siaha hlboko do minulosti.

Vznikol spojením dvoch písmen – E a T, keďže v latinčine je „et“ označenie pre spojku „a“. Časom, pri rýchlom písaní slova, a tiež neskôr v tlači, aby bola táto spojka jednoduchšie používaná vznikol ampersand. Jeho vývoj sa po stáročiach menil, až prišiel do súčasnej podoby.

Srdce

amazonaws/biobiochile

Všetci vieme, že symbol srdca predstavuje lásku. No ako sa k tomu vôbec prišlo? Existuje viacero hypotéz.

Jednou je, že keď sa pár labutí stretne, tak pri tom ako sa pozdravia, tak vytvoria spolu symbol srdca. Labute sú pri tom v mnohých kultúrach a národoch symbolom lásky, vernosti a oddanosti.

Iná hypotéza hovorí o tvare srdca ako symbolu pre ženské lono, či naopak ako symbol ženského zadku.  Najpravdepodobnejšia je verzia o tom, že tento symbol predstavuje listy brečtanu či vínnej révy. Brečtan bol v gréckej, ale aj v rímskej či v počiatkoch kresťanskej kultúry symbol večnej lásky.

Bluetooth

zdroj: fabrikbrands

Názov tejto technológie bol odvodený od mena dánskeho kráľa Haralda Modrozuba, vládnuceho v 10. storočí. Ten bol veľkým milovníkom čučoriedok a povráva sa, že zuby mal od nich stále modré. Do dejín sa zapísal tak, že vďaka svojim diplomatickým schopnostiam zjednotil bojujúce kmene a ukončil ich vzájomné rozpory.

Práve preto je Bluetooth pomenovaný podľa kráľa, ktorý teraz, podobne ako v minulosti Harald slúži na uľahčenie vzájomnej komunikácie medzi ľuďmi.

Zapnutie/vypnutie

techblogout

Symbol Power môžeme nájsť snáď na každom elektronickom zariadení, no málokto si uvedomuje, ako vlastne vznikol. Ak si ho rozložíme, tak jasne vidíme dve čísla – 0 a 1. Už v 40. rokoch boli spínače označované týmito dvomi symbolmi .  Jednotka znamenala zapnutie a nula predstavovala vypnutie. Keď boli potom neskôr tieto spínače spojené do jedného, prepojili sa aj označenia, a tak vznikol tento notoricky známy symbol.

Mier

ljplus

Symbol mieru, pôvodne symbolom mieru nebol. Vytvoril ho muž Gerald Holtom pre Britské hnutie za jadrové odzbrojenie. Symbol kombinuje dve písmená – N a D, ktoré sú začiatočné písmená hnutia.

Tie prevedené do vlajkovej abecedy pripomínajú práve známy symbol. Pôvodne bol symbol zobrazovaný na štvorcovom podklade, potom sa prešlo na kruhový podklad. Symbol sa aj vďaka hnutiu Hippies stal neskôr symbolom pre mier.

OK


Väčšina ľudí vníma spojenie prstov do óčka ako prejav niečoho čo poriadku, alebo keď sa niečo podarilo. Napríklad ale Francúzi vnímajú toto spojenie prstov ako vyjadrenie, že osoba, ktorej to ukazujete, je nula. Existuje ale viacero hypotéz o tom, ako vzniklo toto gesto.

Predpokladá sa, počas kampane na prezidenta USA vtedajší kandidát Martin Van Buren použil toto gesto na svojich plagátoch so spojením OK, ktoré predstavovalo slangové vyjadrenie All Corect.

Toto gesto je tiež známe z budhizmu a hinduizmu. Znak symbolizuje učenie a mnohé podobizne Budhu sú zobrazené práve s týmto gestom.

Zdroje: wikimedia, wikipedia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech