Symptómy rakoviny vieš odhaliť niekoľko rokov vopred. Môže za to „špongia na šnúrke“

  • Nová štúdia z Univerzity Cambridge priblížila nové zistenia vedcov
  • Odhalili nové metódy detekcie rakoviny v ešte ranom štádiu
Onkologický ústav
Ilustračné foto, Unsplash/National Cancer Institute
  • Nová štúdia z Univerzity Cambridge priblížila nové zistenia vedcov
  • Odhalili nové metódy detekcie rakoviny v ešte ranom štádiu

Nedávno spustená iniciatíva Cambridgeskej univerzity v oblasti výskumu rakoviny, ktorú podporil dar vo výške 11 miliónov libier od anonymného darcu, vedie k prevratným zmenám v liečbe rakoviny so zameraním na jej včasné odhalenie.

Inštitút pre včasnú diagnostiku rakoviny sa zameriava na bunkové zmeny, ktoré predchádzajú rozvoju nádoru, a to potenciálne už niekoľko rokov vopred. Podľa riaditeľky inštitútu profesorky Rebeccy Fitzgeraldovej by mal výskum pomôcť navrhnúť radikálne nové spôsoby liečby rakoviny, informuje britský denník The Guardian.

Špongia, ktorá dokáže odhaliť rakovinu

Medzi inovácie patrí tzv. „cytošpongia“, nový diagnostický nástroj, ktorý Fitzgeraldová opisuje ako „špongiu na šnúrke“, ktorá dokáže odhaliť včasné príznaky rakoviny pažeráka.

„Prehltne sa ako pilulka, v žalúdku sa roztiahne na špongiu a potom sa ťahá pažerákom, pričom zbiera bunky pažeráka,“ vysvetlila. Tento jednoduchý postup môže odhaliť predrakovinové stavy, čo znamená skok k možnostiam masového skríningu, píše The Times.

rakovina, pacientka
zdroj: freepik

Výskum inštitútu sa zaoberá aj vzorkami krvi odobratými počas minulých skríningov na rakovinu vaječníkov. Jamie Blundell, vedúci výskumnej skupiny, zdôraznil hodnotu týchto vzoriek: „Máme približne 200 000 takýchto vzoriek a sú zlatou baňou.“

Prostredníctvom genetickej analýzy tím identifikoval markery poukazujúce na predispozíciu k rakovine krvi desiatky rokov pred objavením sa príznakov, čo ponúka „dlhé okno príležitostí“ na preventívnu liečbu, píše The Guardian.

Nová metóda môže priniesť oveľa presnejšie výsledky ako predtým

Okrem toho sa Harveer Dev vo svojej práci na rakovine prostaty snaží zdokonaliť metódy detekcie nad rámec súčasných štandardov. „Naše pilotné údaje naznačujú, že tieto testy môžu byť oveľa lepšie ako existujúce testy PSA,“ uviedol Dev s cieľom zlepšiť prognózu jedného z najčastejších druhov rakoviny v Spojenom kráľovstve.

Ústredným poslaním inštitútu je identifikácia osôb so zvýšeným rizikom vrátane osôb s genetickou predispozíciou k rakovine, aby sa mohli prispôsobiť včasné intervencie. Cieľom tejto stratégie je nielen skoršie odhalenie rakoviny, ale aj preskúmanie preventívnych opatrení a zabezpečenie širokej dostupnosti liečby, píše The Times.

Pri úvahách o význame dlhodobej podpory výskumu rakoviny sa Fitzgerald podelil o inšpiratívny príbeh darcovstva: „Istá žena sa vo svojich 80 rokoch rozhodla odkázať univerzite 1 milión libier na výskum rakoviny… tento dar sme dostali až teraz.“

Toto svedectvo o sile filantropie podčiarkuje cieľ inštitútu odhaliť tajomstvo dlhovekosti a odolnosti voči rakovine a usiluje sa o to, aby viac ľudí dosiahlo storočnicu bez rakoviny.

Zdroje: The Guardian, The Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá