Tabák sa urážala za somariny, na klube na nás vrieskala, opísal Matovičov poslanec. Politička reaguje

  • Tomáš Šudík z OĽANO opísal fungovanie Romany Tabák v hnutí
  • Vraj flákala kluby a s poslancami sa hádala
  • Tabák na obvinenia zareagovala
Romana Tabák
TASR/Martin Baumann
  • Tomáš Šudík z OĽANO opísal fungovanie Romany Tabák v hnutí
  • Vraj flákala kluby a s poslancami sa hádala
  • Tabák na obvinenia zareagovala

Je to už niekoľko týždňov, čo poslankyňa Romana Tabák musela nedobrovoľne dať zbohom parlamentnému klubu Obyčajných ľudí Igora Matoviča.

„Jablkom sváru“ sa totiž stalo hlasovanie národnej rady ohľadom možnej väzby šéfa Smeru Roberta Fica. Tabák totiž spolu s kolegyňou Katarínou Hatrákovou dala ruky preč od ostrosledovaného hlasovania.

Zatiaľ čo Hatráková sa ho zdržala, Tabák nehlasovala. Týmto „gestom“ sa tak automaticky dostali na čiernu listinu klubu. Startitup zaujímalo, aká parlamentná budúcnosť poslankyne čaká, ale pozreli sme sa bližšie aj na ich pôsobenie v klube hnutia. 

Koniec v klube OĽANO

„Dnes sa Katarína Hatráková a Romana Tabák, dve poslankyne z 50 poslancov OĽANO, svojím hlasovaním spreneverili hodnotám hnutia a programu, pod ktorý sa podpísali, a tým, že zabránili výkonu spravodlivosti, zradili drvivú väčšinu voličov OĽANO,“ skritizoval poslankyne v deň hlasovania Michal Šípoš z OĽANO.

Krok političiek vzbudil v klube vášne a poslankyne ho tak museli následne opustiť. V súčasnosti je otázne, akým smerom političky vykročia na parlamentnej pôde, a teda, či zostanú v koalícii, alebo sa vydajú do opozičného tábora.

tabák hatráková
zdroj: TASR/Jaroslav Novák TASR/Jakub Kotian

Budúcnosť v národnej rade

Nad Tabák tak v súčasnosti visí viacero otáznikov, ktoré sa týkajú jej parlamentnej budúcnosti. Tabák sme kontaktovali pred rokovaním parlamentu a opýtali sa zákonodarkyne na jej ďalšie kroky v národnej rade. Tá odvetila, že sa k téme vyjadrí po skončení parlamentnej schôdze. 

Katarína Hatráková sa zase pred pár dňami vyjadrila k téme pre denník Pravda. Priznala, že síce už nie je súčasťou klubu OĽANO, no naďalej je členkou Kresťanskej únie, ktorá sa dostala do národnej rady na kandidátke Matovičovho hnutia.

„Som nezaradená a budem pracovať ďalej, tak ako doteraz – venujem sa primárne ochrane práv detí, rodinnému právu, opatrovníctvu dospelých, ochrane slabších skupín obyvateľstva, paliatívnej a dlhodobej starostlivosti a ďalším sociálnym témam,“ povedala pre denník Hatráková.

Šéf Sme rodina Boris Kollár totiž nedávno v relácii TA3 V politike nevylúčil, že by mohli poslankyne posilniť práve rady jeho hnutia.

„Nemožno vylúčiť, že budú pokračovať v politike v rámci klubu inej politickej strany. Pán Kollár sa vyjadril, že by mal záujem o tieto dve poslankyne, takže si viem predstaviť, že práve v Sme rodina by mohli tieto dve političky skončiť,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Startitup zaujímal názor na budúcu parlamentnú dráhu aj priamo zvnútra klubu OĽANO. Kontaktovali sme tak bývalého aktivistu a súčasného Matovičovho poslanca Tomáša Šudíka.

„Myslím si, že pani Tabák bude hlasovať tak, ako bude mať náladu. Uvidíme, či ju dostane do svojich radov Boris Kollár zo Sme rodina alebo taká Republika,“ vyslovil domnienky Šudík.

Boris Kollár
zdroj: TASR/Martin Baumann

Urazila sa za každú somarinu

Startitup zaujímalo, ako to v súčasnosti v klube vyzerá po „vyhadzove“ obidvoch výrazných političiek. „V súčasnosti sú v klube korektné vzťahy, naďalej normálne spolupracujeme pri konzultovaní návrhov legislatív a nikto si ani neuvedomuje, že tam pani Tabák ani pani Hatráková už nie sú. Pani Tabák nebola žiadnou odbornou pomocou,“ prezradil Šudík.

Ten priznal aj pár kuloárnych „insiderských“ informácií priamo zo zasadaní klubu hnutia. „Pani Tabák na poslanecké kluby nechodila, bola možno na jednom z desiatich. Takže sme jej názory nepočuli, akurát len keď sa s niekým pohádala,“ opísal parlamentné peripetie exkolegyne z klubu.

Zaujímalo nás, čo myslí Šudík načrtnutým konfliktom. Napríklad, keď sme hlasovali ohľadom Roberta Fica, tak vystúpila a niekto jej povedal, nech počká, že nemala slovo. Začala po všetkých vrieskať, že čo si to k nej dovoľujeme a čo si to dovoľujeme k žene, že ona toto nebude počúvať a buchla dverami. Ona sa skrátka za každú somarinu urazila,“ povedal otvorene k Tabák poslanec.

Startitup ohľadom absencie na kluboch či možnom konflikte kontaktoval samotnú Tabák. Tá spočiatku nereagovala s odôvodnením, že si chce od médií oddýchnuť. Nakoniec po konkretizovaní problematiky argumentovala takto: „Na kluboch som bola väčšinou online, keďže mám doma dieťa. S nikým som sa nehádala.“

Zdroje: Pravda, TA3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá