Takmer 100-tisíc ľudí nepracovalo viac ako rok. Najhoršie je na tom východ

  • Viac ako jeden rok sú bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných
  • Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Mika Baumeister, unsplash/Christian Erfurt
  • Viac ako jeden rok sú bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných
  • Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji

Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu augusta tohto roka takmer 96,2 tisíca ľudí, ktorí boli bez práce viac ako jeden rok. V porovnaní s júlom počet dlhodobo nezamestnaných klesol o 513. Medziročne však ide o nárast o 37,2 percenta, teda o 26,1 tisíca dlhodobo nezamestnaných. Vyše jedného roka sú bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najhoršie je na tom Prešov

Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu augusta išlo o 24,8 tisíca nezamestnaných. Prispeli k tomu predovšetkým okresy Prešov, Vranov nad Topľou a Kežmarok, v ktorých počet nezamestnaných nad jeden rok presiahol 3,2 tisíca.

V Košickom kraji nemalo v minulom mesiaci prácu viac ako jeden rok 23,9 tisíca evidovaných nezamestnaných. Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie, Rožňava a Michalovce, keď v okrese Trebišov bolo 4,6 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad jeden rok a v okresoch Michalovce, Košice-okolie a Rožňava cez 3,1 tisíca týchto osôb.

Práca
zdroj: unsplash/Mika Baumeister

Rimavská Sobota vyčnieva

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako dvanásť mesiacov 17,6 tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je dlhodobo nezamestnaných 5,2 tisíca ľudí.

Lepšia situácia je v Žilinskom kraji, kde počet nezamestnaných nad jeden rok na konci augusta dosiahol 8,1 tisíca osôb. Nasleduje Nitriansky kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 6,5 tisíca nezamestnaných. V Bratislavskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných ľudí predstavoval 5,7 tisíca.

V Trenčianskom kraji bolo minulý mesiac bez práce viac ako jeden rok 5,2 tisíca ľudí a v Trnavskom kraji 4,4 tisíca osôb.

Práca
zdroj: unsplash/Shoeib Abolhassani

Najnižšia úroveň za posledných 10 mesiacov

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste tohto roka 7,37 percenta. Išlo o najnižšiu úroveň za posledných 10 mesiacov. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,29 percentuálneho bodu a medziročne o 0,23 percentuálneho bodu.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola najnižšia od mája uplynulého roka roka, keď v auguste tohto roka dosiahla 8,02 percenta. Úrady práce evidovali celkovo 217 147 ľudí bez práce, čo je o 7 239 osôb menej ako v júli tohto roka. Medziročne ich počet poklesol o 12 370 osôb.

Kuchár
zdroj: unsplash/ rashid khreiss
Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie