Architekt: Takto jednoducho dokážete kúpiť rodinný dom za cenu bytu. Odpoveď prekvapí Bratislavčanov

  • Pozemky v menších mestách sú o polovicu a viac lacnejšie ako v Bratislave, kde ceny bytov stále stúpajú
  • V niektorých môžeš kúpiť pozemok s domom za cenu trojizbáku v Ružinove
BeFunky-collage-12
staviamezdreva.sk,
  • Pozemky v menších mestách sú o polovicu a viac lacnejšie ako v Bratislave, kde ceny bytov stále stúpajú
  • V niektorých môžeš kúpiť pozemok s domom za cenu trojizbáku v Ružinove

Bývanie v rodinnom dome je často považované za luxusnú verziu bývania, ktorá si vyžaduje nemalé investície. Do ceny bývania predsa treba zarátať nielen stavbu domu, ale aj pozemok a následne aj záhradu. Pre mnohých sa tak bývanie v bytoch zdá byť tou lacnejšou, a tým pádom lepšou alternatívou.

Platí však takéto rozdelenie aj v dnešných dňoch? Architekt Pavol Pokorný zo Staviame z dreva, radí riešenie, ktoré sprístupňuje sen o rodinnom dome širšej verejnosti.

Dom či 80m2 byt v Ružinove 

Je však naozaj možné vymeniť byt za rodinný dom v rovnakých cenových hladinách? Pokorný porovnáva aktuálnu situáciu v cenách bytov v Bratislave a priemerné ceny jeho riešení malých rodinných domov aj s priemernými cenami pozemkov.

zdroj: staviamezdreva.sk

Pri jednoduchom nastavení vyhľadávacích parametrov na ktoromkoľvek realitnom portáli je zrejmá rovnica, z ktorej sme pri navrhovaní malých udržateľných domov vychádzali. Ak malý dom stojí v intervale 120 – 150 000 eur, potom pozemok, aby sme dorovnali ponuku bytov, môže stáť do 100 000 eur. Následne je už na samotnom klientovi, či je ochotný investovať 250 000 eur byt v bratislavskom Ružinove v rozlohe 80 metrov štvorcových, alebo začne trpezlivo hľadať ďalšie možnosti.“

Pri dôkladnejšom hľadaní pravdepodobne zistíš, že v blízkom okolí Bratislavy je možné nájsť pozemok aj do 100 000 eur. Následne je rozhodnutie už iba o preferencii životného štýlu.

Je pravdepodobné, že udalosti po koronakríze zmenia premýšľanie ľudí o skutočnej hodnote rodinného domu. Ak musíš alebo chceš zostať priamo v Bratislave, cena pozemku samozrejme rastie. Bežná cena 6-árového pozemku sa pokojne vyšplhá na 200 000 eur.

zdroj: Wikimedia

Ideálna lokalita: menšie slovenské mestá

Národná banka Slovenska vedie štatistiky, priemerných cien nehnuteľností podľa krajov za jeden meter štvrocových. Nasledujúca tabulka zobrazuje najnovšie výsledky prvý kvartál 2020.

Priemer BA TT NR TN ZA BB KE PO  
1 671 2 231 1 183 900 1 025 1 254 923 1 092 1 050  

Ceny nehnuteľností v iných krajoch sú momentálne o polovicu a viac lacnejšie ako v Bratislave, kde ceny bytov stále stúpajú.

Architekt na margo tohto tvrdí, že zlepšujúca sa infraštruktúra a kvalita života Trnavy, Nitry, Trenčína, Banskej Bystrice, Žiliny, Ružomberka a mnohých ďalších menších slovenských miest ukazuje, že veľký potenciál uplatnenia malých domov je práve v týchto oblastiach. A je to možné za oveľa menej.

Ušetríš na drevodome

Pokorný taktiež radí, že ak chceš stavať úspornejšie a byť šetrný voči životnému prostrediu, mal by si uvažovať o drevodome. 

„Po takomto riešení je v poslednom období čoraz väčší dopyt, zároveň nám však aktuálna kríza v súvislosti v koronavírusom mnohým ukázala, že aj malý kúsok záhradky a možnosť vyjsť na čerstvý vzduch na vlastnom pozemku môže byť kľúčovou hodnotou,“ dodáva Pokorný. 

Zdroje: TS, Národná banka Slovenska

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech