Martina miluje celé Slovensko. Po zranení svojho otca sa nás rozhodol presláviť v zahraničí

  • Náš folklór je dnes aj trend – vidno to napríklad v hudbe alebo vo vzoroch na oblečení
  • Absolútny víťaz televíznej súťaže sa vďaka výhre rozhodol šíriť slovenské tradície do celého sveta
  • Martin Repáň z Terchovej verí, že slovenské tradície nikdy nevymiznú
repan
Martin Repáň/wetravelwithlove.com
  • Náš folklór je dnes aj trend – vidno to napríklad v hudbe alebo vo vzoroch na oblečení
  • Absolútny víťaz televíznej súťaže sa vďaka výhre rozhodol šíriť slovenské tradície do celého sveta
  • Martin Repáň z Terchovej verí, že slovenské tradície nikdy nevymiznú

Práve šikovní Slováci sú tí, ktorí nám v zahraničí robia to najlepšie meno. Tou aktuálne najžiadanejšou kategóriou dnes sú jednoznačne mladí vedci, no umenie v žiadnom prípade nezaostáva.

Martina Repáňa z Terchovej môžeš poznať z televíznej obrazovky RTVS, keď v druhom ročníku vyhral šou Zem spieva a prakticky sa z neho stal miláčik slovenského národa. Súčasťou výhry bolo aj turné po USA a Kanade, vďaka čomu mal Martin jedinečnú príležitosť priniesť jeho spev a hru na heligónke aj do vzdialených kútov sveta.

Talentovaný Martin sa nedávno zapojil do programu Slovnaftu a Stredoeurópskej nadácie Talenty Novej Európy, vďaka ktorej môže terchovskú muziku šíriť po celom svete.

Pochádzaš z Terchovej, hráš na heligónku a reprezentuješ tradičné slovenské kultúrne dedičstvo. To je pomerne netradičná cesta mladého človeka. Ako si sa dostal k hudbe a láske k tradičnému a slovenskému?

K hudbe mám blízky vzťah. Najväčšiu inšpiráciu som dostal od mojich rodičov. Moja mama vie nádherne spievať. To ona mi pomohla „vyzdobiť“ môj hlas. Keď cvičím na heligónke a začnem len tak spievať, tak už počujem, ako prichádza do izby a opravuje ma.

Na druhej strane, k heligónke mal najbližšie môj ocko. On bol výborný heligónkár a keď hrával, tak som ho ako malý rád počúval vedľa na stoličke. Zrejme vtedy prišiel ten zlom a zamiloval som sa do zvuku tohto nástroja.

Rodičia si to všimli a tak ma prihlásili na heligónku. Ocko však mal v robote vážnu autonehodu, prišiel o ľavú ruku a tým sa jeho hranie skončilo. Trápilo ho to, lebo heligónka je jeho srdcovka, ale nebol z toho smutný, lebo pokračovateľa videl vo mne. Ukázal mi všetko, čo vedel. Kým ležal v nemeckej nemocnici, tak so mnou moja mama chodila na heligónku každý týždeň a za to im obom veľmi ďakujem.

V čom považuješ terchovský folklór za výnimočný? Viackrát si sa vyjadril,  že ho chceš ukázať celému svetu, čo konkrétne ťa na ňom tak očarilo?

Terchovský folklór a terchovská muzika sú výnimočné v tom, že sú veľmi dynamické. Folklór mi učaroval piesňami, ktoré skladali ľudia hlavne pri práci, keď im bolo smutno alebo naopak veselo a tieto všetky emócie vkladali do piesní. Vlastne nám v nich zároveň zanechali aj kus svojej histórie. Preto chcem náš folklór ukázať celému svetu, aby sme si ho stále pripomínali.

Je možné na Slovensku vyžiť iba z folklóru, alebo je potrebná pomoc programov ako Talenty Novej Európy, kde si sa zapojil?

Iba folklórom, na plný úväzok, je na Slovensku veľmi ťažké sa uživiť. Preto každá pomoc od nejakých partnerov alebo sponzorov je veľkým prínosom pre danú osobu alebo spolok. Mne konkrétne veľmi pomohol program Talenty Novej Európy Slovnaftu a Stredoeurópskej nadácie, v ktorom som získal grant na kúpu novej heligónky.

Terchovská muzika je síce zapísaná v UNESCO, no mnoho Slovákov ani netuší, že existuje. Hrozí, že postupom času vymizne?

V jednej piesni sa spieva: „Terchovská muzika nikdy nezahynie, ani na vršteku, ani na doline.“ Nebojím sa, že terchovská muzika zmizne, pretože v Terchovej máme veľa muzikantov, či už je to staršia alebo mladšia generácia.

Máš v pláne sa postupom času venovať aj inej hudbe alebo zostaneš pri terchovskej muzike?

Samozrejme, nehrám len čisto terchovskú muziku. Rád si zahrám aj klasické ľudovky, moderné a podobne. Zároveň študujem aj klasickú hudbu na konzervatóriu v Žiline.

Plánuješ celý svoj profesionálny život venovať hudbe?

S hudbou vyrastám od svojho útleho detstva a chcel by som pri nej aj naďalej zostať. Dúfam, že to život nezariadi nejako inak, lebo ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy.

zdroj: Martin Repáň

V 15-ich rokoch si vyhral druhú sériu Zem spieva, ktorá bola na Slovensku megahitom. V čom sa zmenil tvoj život?

Po šou Zem spieva môj život nabral na obrátkach. S našou kapelou Repáňovská muzika, mám viac vystúpení doma aj v zahraničí, ale vždy to máme tak nastavené, aby sme z toho mali radosť.

V televíznej šou si konkurenciu prevalcoval a získal si dav. Ako je možné, že si bol uź v 15-ich rokoch v speve i heligónke výrazne lepší ako ostatní?

Či som bol lepší ako ostatní, tak to netuším, lebo som tam videl a spoznal veľa skvelých muzikantov, spevákov a tanečníkov, ale ja som tam nešiel s úmyslom súťažiť.

Moji rodičia mi odmalička vravievali, aby som nikdy nesúťažil, ale aby som si šiel len zahrať a ukázať ten náš krásny folklór, takže ja si každé vystúpenie, či to bolo súťažné alebo nesúťažné, užívam. Možno toto práve zavážilo pri náraste počtu mojich hlasov.

V októbri 2019 si vycestoval na turné do USA a Kanady. Ako špecifickú slovenskú hudbu vnímali v zahraničí?

Na turné v USA a v Kanade sme vystupovali spolu s folklórnym súborom Urpín a spievali sme hlavne našim krajanom. Oni našu hudbu a tanec vnímali veľmi pozitívne. Pripomínalo im to ich domov a veľmi boli radi a dojatí, že sme k nim doniesli kus Slovenska naživo.

Si s turné spokojný? S organizáciou, s miestami?

Turné malo veľký úspech. Miesta, kde sme koncertovali, boli super, organizátori sa o nás dobre postarali a všetci sme si to tam naplno užili.

V USA je ich “country” hudba mimoriadne populárna, v čom vidíš najväčší rozdiel oproti folklóru? Napríklad z pohľadu záujmu publika.

Z hľadiska záujmu publika toto naozaj neviem posúdiť, lebo väčšia časť publika na našich koncertoch boli práve rodáci zo Slovenska.

K heligónke si medzičasom pridal aj husle a študuješ na konzervatóriu. Ako sa ti darí a ktorý nástroj ti k srdcu prirástol viac?

V škole sa mi darí dobre, lebo študujem to, čo ma baví. Okrem týchto hudobných nástrojov si rád zahrám aj na píšťalke, basičke, akordeóne, mám v škole povinný aj klavír, ale srdcovka je tá moja heligónka.

zdroj: Martin Repáň

Internet nedávno zvalcovalo video jódlujúceho chalana vo Walmarte, ktorého natočili náhodní okoloidúci – za pár mesiacov zarobil desaťtisíce dolárov a vystupoval dokonca na Coachelle – môže, podľa teba, podobne rýchly a veľký úspech dosiahnuť aj Slovák?

Takýto rýchly a veľký úspech je môžu dosiahnuť aj Slováci, len človek musí prísť s nejakým originálnym nápadom, ako zaujať veľké množstvo ľudí.

V súčasnosti je na Slovensku stále väčším trendom lokálpatriotizmus, vnímaš to aj v záujme o folklórnu muziku?

Áno, vnímam tento lokálpatriotizmus aj v oblasti folklórnej muziky a nielen v muzike, tanci a speve, ale napríklad aj v oblečení. Na Slovensku je teraz folklór in a pevne dúfam, že to tak aj ostane. Projekty ako Talenty Novej Európy tomu určite pomáhajú.

zdroj: Martin Repáň

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá