Takto Slováci reagujú na zálohovanie fliaš: Nemáme to ako nosiť, v autobuse 50 fliaš neprenesiem

  • Už niekoľko týždňov Slovensko poctivo zálohuje plastové fľaše či plechovky. Nie každý však nový systém využíva
  • Sťažujú sa na nedostatok odberných automatov. Rovnako im robí problém prenos PET fliaš a plechoviek, ktoré nemôžu byť stlačené
  • Firmy prichádzajú so skvelými iniciatívami, ako zálohovanie spopularizovať. Prinášajú štýlové pomôcky, ktoré zber fliaš a plechoviek ľuďom uľahčia
Odnosky
  • Už niekoľko týždňov Slovensko poctivo zálohuje plastové fľaše či plechovky. Nie každý však nový systém využíva
  • Sťažujú sa na nedostatok odberných automatov. Rovnako im robí problém prenos PET fliaš a plechoviek, ktoré nemôžu byť stlačené
  • Firmy prichádzajú so skvelými iniciatívami, ako zálohovanie spopularizovať. Prinášajú štýlové pomôcky, ktoré zber fliaš a plechoviek ľuďom uľahčia

Ako informuje TASR, ročne sa na Slovensku použije až miliarda PET fliaš a plechoviek, najmä nápojových. Z toho sa na recykláciu vráti iba 60 %, zvyšok zvyčajne končí v prírode alebo na skládkach. Zavedenie systému zálohovania PET fliaš má pomôcť dostať do recyklačného procesu ešte väčší objem plastových fliaš, a to práve cez finančnú motiváciu 15-centovej zálohy za fľašu.

Systém zálohovania plastových fliaš a plechoviek je na Slovensku spustený od 1. januára v rámci 2 000 odberných miest. Nie všetky fľaše sú aktuálne zálohované, do konca júna tohto roka by sa mali vypredať staré zásoby fliaš, patriacich ešte do triedeného zberu.

zdroj: Startitup – Instagramová anketa so vzorkou 4 000 respondentov.

Slováci okrem straty peňazí nevidia dôvod vracať fľaše

Len málokedy niekoho vidno vracať fľaše či plechovky. Podľa instagramového prieskumu Startitup so 4 000 respondentmi až 68 % z nich nový systém nevyužíva pravidelne a uviedli niekoľko častých dôvodov. Prvá časť sa plastom vyhýba, ďalšej prekáža aktuálna infraštruktúra.

Veľmi významný problém však respondenti identifikovali v prenášaní zálohovaných fliaš a plechoviek.  Keďže nádoby nie je možné krčiť, aby sa nepoškodil čiarový kód, zaberajú veľa miesta, nie sú skladné a nehodia sa ani do bežných plátených tašiek či igelitiek, v ktorých sa môžu nárazmi postláčať.

Viaceré súkromné firmy sa preto rozhodli podať pomocnú ruku. Napríklad Budiš a Slovnaft, ktorí práve túto otázku elegantne riešia štýlovými, a zároveň praktickými taškami, ktoré budú zákazníkom rozdávané zadarmo pri kúpe vôd Budiš, Fatra a Gemerka v obchodných reťazcoch a v marci na čerpacích staniciach Slovnaft.

zdroj: Budiš/Slovnaft / V rámci svojej iniciatívy sa Budiš a Slovnaft spojili so známym slovenským dizajnérom Ferom Mikloškom, ktorý vdýchol vizuálu odnosiek a tašiek originálny dizajn.
Čo patrí medzi zálohované PET fľaše a plechovky?
  • Fľaše a plechovky majú označenie „Z“ s označením „zálohované“ blízko čiarového kódu.
  • Obaly bez označenia týmto symbolom patria stlačené do žltej nádoby na triedený zber.
  • Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do 3 litrov.
  • Nezálohujú sa obaly z mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a alkoholických nápojov s vyšším obsahom alkoholu ako 15 %.

Menšia uhlíková stopa a vyššia znovupoužiteľnosť

Ľudia mnohokrát presne nerozumejú, aké výhody poskytuje zálohovanie PET fliaš oproti ich odhadzovaniu do žltých zberných nádob, keď nakoniec všetky skončia na rovnakej triediacej linke. Veľkou výhodou – okrem zvýšenia procesu triedenia, a tým pádom zmenšenia odpadu, ktorý zvyčajne končí v prírode – je nulová kontaminácia iným materiálom.

Pri zbere zálohovaných PET fliaš a plechoviek je tiež vyššia aj ich znovuvyužiteľnosť. Pri výrobe plechovky z recyklátu sa napríklad využije až o 95 % menej energie, ako pri plechovke vyrobenej po prvýkrát. Takáto plechovka zanecháva až o 80 % menšiu uhlíkovú stopu.

Recykláciou a drvením použitých PET fliaš vznikajú tzv. vločky, ktoré sa používajú na výrobu nových fliaš. Týmto spôsobom sa celý životný cyklus fľaše môže opakovať prakticky donekonečna.

Hlavné výhody zálohovania PET fliaš a plechoviek:
  • menej odpadu v prírode a v mestách
  • podpora udržateľného správania u ľudí
  • znovupoužiteľnosť s menšou spotrebou energie pri výrobe a zanechaním menšej uhlíkovej stopy
  • ide o cenné materiály, ktorých recyklácia má zmysel

Pomôcť chcú aj súkromné firmy

Niektoré firmy pôsobiace na Slovensku sa rozhodli riešiť problémy Slovákov s prenosom plastového odpadu, a vlastnou iniciatívou tak celkovo spopularizovať myšlienku zálohovania PET fliaš či plechoviek medzi ľuďmi. Napríklad, významný producent nealkoholických nápojov Budiš a sieť čerpacích staníc Slovnaft prichádzajú s praktickými pomôckami, ktoré pomôžu ľuďom pohodlne odniesť zálohované fľaše k automatu.

Budiš má v pláne pri kúpe vôd Budiš, Fatra a Gemerka zadarmo rozdať odnosky a tašky, do ktorých sa zmestí 6 až 9 kusov zálohovaného materiálu. „Zálohovanie vítame a podporujeme, pretože prispeje k efektívnej recyklácii použitého PET materiálu, ktorý sa tak môže opätovne premeniť na novú PET fľašu. A to je významný príspevok k ochrane životného prostredia,“ hovorí Juraj Slaninka, riaditeľ nealko segmentu Budiš.

„Aj preto chceme spotrebiteľom tento krok čo najviac uľahčiť a rozdať im viac ako pol milióna praktických tašiek a odnosiek cez obchodné siete po celom Slovensku. Praktické darčeky budú spotrebiteľom zadarmo k nákupu rozdávané v priebehu celého marca, respektíve do minutia zásob,“ spresňuje Slaninka.

zdroj: Budiš / Budiš má v pláne rozdať odnosky a tašky, do ktorých sa zmestí 6 až 9 kusov zálohovaného materiálu.

Slovnaft zasa ponúka pre svojich zákazníkov praktickú odkladaciu tašku na 6 kusov PET fliaš. „Na našich čerpacích staniciach je k dispozícii 15 000 dizajnových tašiek, vďaka ktorým môžu naši zákazníci použité obaly bezpečne odložiť a neskôr vrátiť do obchodu. V aute tak majú poriadok a pri ceste k zálohovaciemu automatu tašku len vytiahnu z auta a môžu prázdne fľaše pohodlne odovzdať,“ približuje Ján Predanocy, zodpovedný za maloobchodný predaj a prevádzku čerpacích staníc Slovnaft.

zdroj: Slovnaft / Slovnaft ponúka pre svojich zákazníkov praktickú odkladaciu tašku na 6 kusov PET fliaš.

Zálohovanie bude štýlovou záležitosťou

Budiš aj Slovnaft prinášajú ľuďom nielen praktické, ale aj vysoko štýlové pomôcky. V rámci svojej iniciatívy sa obe firmy spojili so známym slovenským dizajnérom Ferom Mikloškom, ktorý na módnej scéne kraľuje už 20 rokov a vdýchol vizuálu odnosiek a tašiek originálny dizajn.

„Základom kreatívneho konceptu bolo definovať pre mňa ikonické plastové produkty, ktoré majú presah do pop-kultúry, fashion alebo ovplyvnili mnohé generácie. Preto v navrhnutom patterne objavíte ikonickú plastovú stoličku Philippe Starck alebo nadčasový model Ray-Ban,“ objasňuje svoj dizajn Fero Mikloško.

„Na taške je tak trochu provokatívny nápis Plastic is Fantastic, ktorý vyjadruje aj naše presvedčenie, že plasty môžu byť príjemnou súčasťou našich životov za predpokladu, že s nimi budeme narábať efektívne a najmä ich budeme recyklovať. A o tom je zálohovací systém,“ dodáva Ján Slaninka z Budiš.

Aj týmto spôsobom chcú firmy ľuďom spríjemniť zálohovanie PET fliaš či plechoviek a spraviť z toho štýlovú záležitosť. Zároveň obe firmy veria, že podobné iniciatívy budú pribúdať a sami radi prispejú k ďalšiemu rozvoju nápadov. Slovnaft zvažuje do iniciatívy vtiahnuť aj iných partnerov, ako municipality či charitatívne organizácie.

zdroj: Budiš/Slovnaft / „Plastic is fantastic predstavuje módne doplnky pre rok 2022, pretože aj PET fľaše môžete do obchodu nosiť štýlovo, a byť tak v každom okamihu chic,“ komentuje svoj dizajn s úsmevom Fero Mikloško.

Čo prinesie budúcnosť v systéme zálohovania

V krajinách, kde sa zálohovanie PET fliaš a plechoviek osvedčilo, fungujú aj odkladacie boxy na lavičkách či podobné držiaky pri mestských košoch. Ich úlohou je okrem recyklácie pomôcť aj sociálne odkázaným občanom, pre ktorých vrátenie zálohovaných fliaš môže mať aj ekonomický zmysel.

Jednou z výčitiek našich čitateľov voči novému systému je aj to, že fľaše a plechovky pri zálohovaní musia byť nepokrčené. Zaberajú tak viac miesta a aj ich transport je nepohodlný. To sčasti riešia štýlové tašky od Budiš a Slovnaftu, podľa dohadov výrobcov zálohových automatov je viac ako možné, že o niekoľko rokov vývojom technológií už budú automaty schopné rozpoznávať aj pokrčené fľaše.

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek nadväzuje na už zaužívaný systém vracania sklenených fliaš. Podľa oficiálnej stránky slovenskozalohuje.sk môžeme rátať s tým, že ak sa nový systém osvedčí, je vysoko pravdepodobné, že sa zálohovanie bude rozširovať aj o ďalší sortiment – napríklad o nevratné sklo či tetrapaky.

zdroj: Budiš / Zálohované PET fľaše a plechovky sa vhadzujú do zálohomatov a to spodkom fľaše napred, nie časťou s vrchnákom.
Zdroje: TASR, TASR, Techbox dennik N, Podnikajte

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá