Takto vyzerá dovolenka v Grécku: Akropola bez turistov, no v starom meste ani náznak vírusu (Rozhovor)

  • Tomáš a Petra Kubušovci založili cestovateľský blog Street Food Hunters a cestujú po svete
  • Hneď ako sa otvorili hranice, sadli do lietadla smer Atény
grecko (1)
Street Food Hunters
  • Tomáš a Petra Kubušovci založili cestovateľský blog Street Food Hunters a cestujú po svete
  • Hneď ako sa otvorili hranice, sadli do lietadla smer Atény

Precestovali už 99 krajín sveta. Milujú Grécko. Hneď ako sa ocitlo na zozname bezpečných krajín, kupovali letenky. Hovoria, že cestovať medzi dvoma vlnami globálnej pandémie je lepšie ako po minulé roky. Krajinu môžeš zažiť absolútne autentickú. Na uliciach počujú gréčtinu, pláže sú poloprázdne a keď niekoho stretnú, sú to domáci. 

Do Atén pricestovali v čase, keď ešte neplatili prísne opatrenia, nepotrebovali sa registrovať cez špeciálne formuláre a nikto od nich nevyžadoval negatívny test. 

Dnes je už všetko inak.

  • Či sú Gréci disciplinovaní a dodržiavajú protivírusové opatrenia
  • Ako vyzerá cestovanie vnútrozemím Grécka
  • Koľko turistov na svojej ceste po Grécku stretli
  • Či sú ceny za služby vyššie
  • Či sa oplatí cestovať do Grécka v súčasnej situácii

Od prvého júla sa Grécko rozhodlo prijať opatrenia, ktoré budú krajinu a jej obyvateľov chrániť pred potenciálnym zvyšovaním nákazy. Vy ste v Aténach. Ako vyzerajú ulice starého mesta?

Atény si žijú svojím vlastným životom a je krásne to vidieť na vlastné oči. Boli sme v Aténach už viackrát predtým a prvé, čo nám udrelo do očí, je to, že tu chýbajú turisti. Ešte si pamätáme, ako ich tu bolo pred pár rokmi počas našej poslednej návštevy viac než dosť a dnes nič. Podvedome sme čakali, kde sa stretneme, koľko ich tu bude a aké to celé bude, ale realita prekvapila aj nás.

Celý deň sme behali po starovekých pamiatkach a boli prázdne, unikátne, krásne. Na rímskom Fóre sme stretli dvojicu ľudí, to isté na pohrebisku Kerameikos, na gréckej Agore o dvoch viac a totálnym prekvapením bola Akropola, kde sme strávili hodinu a za ten čas sme stretli 10 ľudí. Toto bolo unikátne a sediac tam sme si hovorili, že prísť sem bolo výborné rozhodnutie.

Na obed boli Atény prázdnejšie ako ich poznáme, ale podvečer a večer už pulzovali svojím čulým ruchom. Monastiraki a jeho okolité bary, kaviarne či podniky boli plné ľudí. Na námestí Psiri či v Plake to vyzeralo rovnako a nevediac o tom, že svet zachvátila korona, človek by nemal pocit, že sa niečo dialo alebo sa niečo deje.

zdroj: Street Food Hunters

zdroj: Street Food Hunters

zdroj: Akropola. Foto: Street Food Hunters

Začiatkom júla je už sezóna poväčšine v plnom prúde.

Nebyť situácie, aká vo svete panuje, Gréci by si už užívali naplno sezónu, ale to sa dnes ešte v tomto momente povedať nedá. Ešte sa všetko len rozbieha a z Atén sme vyrazili na juh Peloponézu a tu pri mori je cítiť, že drvivá väčšina ľudí na pláži sú Gréci a mnohé menšie či väčšie hotely sú ešte stále zatvorené.

A správajú sa teraz Gréci k turistom ešte úslužnejšie ako obvykle, vážia si príchodzích?

Je to veľmi komplikovaná otázka, ale je to tu tak ako všade inde na svete. Drvivá väčšina ľudí si turistov váži, ale človek sa občas stretne aj so situáciami, kedy nám vynadali, že nevieme po grécky.

Ale aby sme boli fér, aj na našej dovolenke na Slovensku minulý mesiac sme mali občas pocit, že vyrušujeme svojou prítomnosťou pracovníkov na recepcii hotela. Gréci sú však milí, bezprostrední a človek sa tu cíti fajn.

zdroj: Street Food Hunters

Prečo ste si ako prvú výletnú oblasť po otvorení hraníc vybrali práve Grécko?

Pozorne sme sledovali situáciu ohľadom toho, aké krajiny sa otvárajú, kedy a odkiaľ sa dá v poriadku vrátiť domov a keďže sme už všetky „zelené krajiny“ navštívili, tak sme si vybrali Grécko, pretože ho máme radi. Nájdeme tu dokonalú kombináciu starovekých pamiatok, ktoré milujeme, atmosféru prímorských mestečiek a krásneho mora, čiže sa budeme túlať a oddychovať.

Pritiahlo nás aj grécke jedlo, ktoré sme ešte nemali zdokumentované pre náš blog a tak každý deň ochutnávame.

Máte pocit, že sa zvýšili ceny za služby?

Celkovo takýto pocit nemáme a ak sa mierne zvýšili, ani sme to nepostrehli. Čo nám však hneď udrelo do očí je napríklad vstupné v Aténach do najznámejších pamiatok, kedy za kombinovaný lístok zaplatíte už 30 €. V pomere cena verzus kvalita je to napokon dobrá suma, ale na prvý pohľad je to markantné zvýšenie, ktoré však vôbec nemusí súvisieť s koronou. 

zdroj: Street Food Hunters

Bývate v hoteli. Je to bezpečné?

Keďže sme si našu cestu naplánovali na 10 dní, tak nezostávame na jednom jedinom mieste, ale prechádzame z Atén cez Spartu, Mystru do Monemvasie a odtiaľ južným Peloponézom až do Olympie a na Zakynthos a preto nespíme v jednom hoteli. Vyberáme si menšie, rodinné hotely či penzióny, kde je väčšinou k dispozícii iba pár izieb a teda nepoznáme rezortové hotely, kde bude situácia úplne odlišná. Aj tieto malé hotelíky majú vždy dezinfekciu na ruky, ale nepremelie sa v nich veľké množstvo ľudí.

Nosia Gréci rúška?

Vonku na ulici človek rúško vôbec nevidí a pri pohľade na podvečerné Monastiraki s barmi by ste mali pocit, že sa vo svete nikdy nič neodohralo. Až neskôr si všimnete, že čašníci v podnikoch v Aténach, ale nielen v nich, majú rúško alebo plastový štít cez tvár. To sa dodržiava celkom pravidelne a povedali by sme, že aj zodpovedne. Aj v maličkej pekárni na peloponézskom vidieku mala predavačka rúško, čiže na toto si pozor dávajú. Rúško by sa malo nosiť napríklad stále v taxíkoch či vo verejnej doprave alebo v autobusoch, kde hrozí dokonca pokuta 150 eur.

Rúško v lokálnych autobusoch, ktorými sa prepravujeme, máme vždy, ale sme s nim takmer jediní a nenosia ho ani šoféri. Reálne sme teda rúško mali na sebe len vo vlaku, v taxíku a potom vždy v autobuse a v múzeách v Aténach aj v Mystre.

A opatrenia pri vstupe na kultúrne pamiatky? Sú aj kapacity?

Pred vstupom do pamiatok je všade dezinfekcia a ak sú súčasťou pamiatok múzea či zatvorené priestory, tak si treba nasadiť rúško. Vždy je tam niekto, kto na to upozorní a okrem toho sú aj nápisy s informáciami ako sa správať. Toto je ošetrené celkom dobre.

Turistov sme však videli tak málo, že o kapacitu by sme sa nebáli.

zdroj: Rímske fórum. Foto: Street Food Hunters

zdroj: Divadlo Dionýza. Foto: Street Food Hunters

Oplatí sa teda cestovať v takomto ľudoprázdne? Máte vôbec pravý dovolenkový pocit?

Slovíčko „ľudoprázdno“ by sme nepoužili. Práve naopak, Atény nám teraz prišli tak krásne autentické. Zovšadiaľ počuť gréčtinu, domáci sú v baroch, kaviarničkách, podnikoch a jediní, kto sa vytratili, sú turisti, alebo teda desiatky skupín turistov, ktoré zvykli byť v Aténach dennodenne. Pre nás je to unikátne, pretože sme nikdy nesnívali, že by sme videli Akropolu takmer bez turistov a teraz sa to stalo realitou.

Už sme si pár krát pri preberaní zážitkov povedali, že rozhodnutie prísť sem práve teraz bolo skvelou voľbou a mimoriadne si to užívame. Nikdy sme nemali radi davy a preto je tento čas absolútne ideálnym časom. Ak by niekto chcel nočný život v prímorských letoviskách, zrejme by bol teraz ešte sklamaný, ale ak niekto podobne ako my chce chodiť po pamiatkach, všetky budú patriť len a len jemu a to sa už zrejme nemusí zopakovať.

zdroj: Domáci spolu s hŕstkou turistov v centre Atén. Foto: Street Food Hunters

A čo pláže? Máte pocit, že v krajine cítiť, že si svet prechádza pandémiou, alebo sa tu nič nezmenilo?

Dnes podvečer sme boli na pláži na juhu Peloponézu a tu sú pláže zatiaľ prázdne alebo poloprázdne. Žiaden pocit z toho, že je top obdobie v letnej sezóne. To vôbec nie. Na pláži sme stretli len domácich a často rodiny s deťmi, takže Gréci aspoň takto cestujú aj po vlastnej krajine.

Sme zvedaví ako to bude vyzerať na ostrove Zakynthos o niekoľko dní, ale tu je zatiaľ prázdnota.

zdroj: Street Food Hunters

Ak  náhodou stretnete turistov, odkiaľ najčastejšie sú?

Za tých niekoľko dní, čo sme tu, sme zatiaľ stretli veľmi málo turistov. Menej, ako sme predpokladali, ale v Aténach sme viackrát začuli nemčinu, stretli sme Čechov a jedného Brita.

Vy ste do Atén leteli. Čo Vás čakalo na letisku? 

Do Atén sme prileteli, no ešte 29. júna, nevzťahovala sa na nás teda povinnosť registrácie, bez ktorej sa dnes do Grécka nedá priletieť. Toto nás obišlo a preto pri našom pristátí v Aténach o nás doslova nikto nezavadil. Žiadna kontrola teploty, žiadna kontrola dokladov, nič.

Vystúpili sme z lietadla a o 20 minút sme stáli na nástupišti a čakali na náš vlak. Toto sa už, samozrejme, zmenilo a teraz treba počítať s byrokraciou či náhodným testom. Keď sme leteli my, rúška boli povinné, čo je stále dobré rozhodnutie a tie dve hodiny letu z našich končín vydrží skutočne každý, ak to má čo i len trochu pomôcť. Dezinfekcia bola na letisku vo Viedni, čiže tu problém nebol a na letisku v Aténach sme ju zazreli tiež.

Bolo lietadlo kapacitne vypredané?

Vypredané nebolo, pretože sme si všimli aj prázdne sedadlá, ale veľká väčšina miest letela obsadených, čo nás príjemne prekvapilo.

Odporúčate Slovákom navštíviť tento rok Grécko? Je lepšie ísť na ostrovy, alebo do vnútrozemia?

Za nás povieme áno a dokonca sme sa už aj bavili, že by sme sa ešte koncom leta pokojne do Grécka vrátili. Táto krajina je nevyčerpateľná z hľadiska zaujímavých pamiatok a keďže milujeme staroveké pamiatky, tak je to malý kúsok raja a dá sa sem chodiť zas a znovu. Záleží, čo od Grécka človek čaká. Ak slávne pamiatky, tak tie najzaujímavejšie nájde vo vnútrozemí a vie si za krátky čas pozrieť Korinth, Mykény, Epidauros, Olympiu či Delfy alebo kláštory v Meteore či Atény.

Ak človek chce viac oddychovať alebo si užiť more, potom určite ostrovy.

zdroj: Street Food Hunters

Ďalšia dovolenková krajina Bulharsko včera zo zoznamu bezpečných krajín vypadla. Slováci sem už cestovať nemôžu. Vy ste o ňom nedávno písali vo vašom cestovateľskom blogu. Mali ste pocit, že krajina je z hľadiska nákazy nebezpečná?

Toto nás po pravde dnes veľmi prekvapilo a ak by sme si mali vsadiť, netipovali by sme, že by Bulharsko mohlo z hry vypadnúť. Práve dnes sme sa o tom bavili a preberali sme, že tomu akosi prestávame rozumieť, že Taliansko či Španielsko sú dnes OK a Bulharsko už nie.

Máme túto krajinu radi, cestuje sa po nej veľmi príjemne a je tu čo vidieť. Nielen more a pobrežie, ale Bulharsko má v sebe kopec krásy. Nebezpečná nám táto krajina nepríde a tak sme zvedaví, ako sa situácia zmení a vyvinie a kedy sa do zelenej mapy opäť vráti. Ak by však bola voľba Bulharsko vs. Grécko, vybrali by sme si Grécko, ale je to čisto pocitová vec. Z hľadiska bezpečnosti by sme mali obe krajiny na tej istej úrovni.

Viac foto nájdeš na ich Instagrame.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá