Takto vyzerá mesto s miliónom stromov. Zelené ulice, v ktorých si nazbieraš košík jabĺk

  • Architekt Boeri chce vidieť v mestách viac zelene a znížiť tak znečistenie a zvrátiť klimatická katastrofu
  • Kampaň pozýva všetkých, ktorí majú na túto oblasť vplyv, aby zvážili stavby zelenej architektúry a vysádzali viac stromov vo verejnom priestore
Vertical Forest Towers zelene stavby architektura stromy
Youtube/ euronews Living
  • Architekt Boeri chce vidieť v mestách viac zelene a znížiť tak znečistenie a zvrátiť klimatická katastrofu
  • Kampaň pozýva všetkých, ktorí majú na túto oblasť vplyv, aby zvážili stavby zelenej architektúry a vysádzali viac stromov vo verejnom priestore

Taliansky architekt Stefano Boeri dostal nápad doslova za milión. Vo svojom najnovšom projekte navrhol mesto, v ktorom chce vysadiť milión stromov. Ide o globálnu kampaň, informoval o tom lifestylový časopis Euronews

Boeri chce vidieť v mestách viac zelene a znížiť tak znečistenie a zvrátiť klimatická katastrofu. Kampaň pozýva všetkých, ktorí majú na túto oblasť vplyv, vrátane architektov, výskumníkov, developerov a mimovládnych organizácií, aby zvážili stavby zelenej architektúry a vysádzanli viac stromov vo verejnom priestore.

V súčasnosti totiž produkujú mestá viac ako 70 percent globálnych emisií CO2.

Vertical Forest Towers zelene stavby architektura stromy
zdroj: Youtube/ euronews Living

Viac lesov = vyššia kvalita života

V jeho prieskume vysvitlo, že viac lesov zlepšuje kvalitu života v týchto oblastiach. „Mestské lesníctvo tiež poskytuje ekosystém, čistí vzduch a pomáha v boji proti zvyšujúcim sa teplotám,“ píše architekt pre Euronews.

Podľa neho, mať krátku dostupnosť do zelených lokalít môže znížiť riziko vzniku určitých chorôb a mať pozitívny vplyv na dĺžku života.

Architekt je známy svojimi návrhmi mestského lesníctva, vrátane Vertical Forest Towers v talianskom Miláne a lesného mesta Liuzhou v Číne.

Boeriho ihličnatý strom

Taliansky architekt je známy aj inými počinmi, ktoré sa zapísali do svetovej architektúry. Stavba v tvare ihličnatého stromu bola realizovaná vo švajčiarskom meste Lausanne v roku 2017.

Jeho zelená fasáda má hostiť takmer 10 000 metrov štvorcových zelene, ktorá vytvára čiastočný tieň pre elegantné apartmány s drevenými terasami a oknami od stropu až po zem.

Ideálne by intenzívna vegetácia mala zlepšiť jednak kvalitu miestneho ovzdušia, zároveň aj regulovať teplotu a hladinu hluku vo vnútri apartmánov.

Ako bude rastlinstvo pôsobiť na miestnu populáciu vtáctva sa dá len dohadovať. Je isté, že vtáky obľubujú stromy, ale okná už menej.

zelena stavba
zdroj: Stefano Boeri

Jedná sa o tretiu budovu na spôsob „vertikálneho lesa“, ktorú navrhol Boeri. Jeho prvú dvojicu budov so zapustenými stromami už otvorili v roku 2015 v Miláne.

Takáto zelená architektúra, ako ju presadzuje Stefano Boeri, má napomôcť pozitívnym zeleným trendom mestského plánovania v zmysle „Dostaňme rastliny do našich miest a to všade, kam to len ide“.

Stefano sa zároveň domnieva, že takto napomôže očistiť vzduch v znečistených lokalitách mesta a vytvárať tzv. poľnohospodársky zelený pás okolo Milána, čo by malo napomôcť rozvoju produkcie domácich potravín.

Zdroje: stefanoboeriarchitetti.net, Euronews

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK