Takto vyzerá víkendový dom budúcnosti. Mini park na streche, je presvetlený, plný zelene a absolútne diskrétny

  • Architektonické štúdio MDA sa vo svojich projektoch zameriava na zlepšenie využívania striech domov v rýchlo rastúcich mestách a nedostupnosť parkov v zastavaných oblastiach
  • Tieto problémy sa pokúsilo vyriešiť vo svojom novom projekte
MDA
MDA, MDA
  • Architektonické štúdio MDA sa vo svojich projektoch zameriava na zlepšenie využívania striech domov v rýchlo rastúcich mestách a nedostupnosť parkov v zastavaných oblastiach
  • Tieto problémy sa pokúsilo vyriešiť vo svojom novom projekte

Ak si fanúšik minimalizmu obohateného o zeleň na každom voľnom mieste, máme pre teba dom, ktorý ťa inšpiruje. Architektonické štúdio MDA pred pár dňami prezentovalo svoj výsledný projekt vo Vietname, ktorého hlavnou myšlienkou bolo vybudovať mini park na streche rodinného domu.

Splnili tak požiadavky majiteľov, ktorí mali ambície vybudovať na svojom pozemku relaxačné miesto, kam by si chodievali cez víkend oddýchnuť. 

Vznikol tak objekt s bujným strešným parkom a zeleňou v interiéri, ktorý je riešený vsadenými prírodnými balkónmi z červených tehál. 

Balkóny prinášajú kus prírody v rôznych výškach a využívajú tak otvorený priestor v blízkosti schodiska, ktorý prechádza pozdĺž celým domom. 

Dom bol navrhnutý na základe myšlienky majiteľov mať naraz pokojné miesto na víkendový oddych a oázu plnú zelene, svetla a absolútneho súkromia.

Dizajnérsky tím sa preto rozhodol rozdeliť dom na 2 časti pomocou točitého rozmiestnenia schodov a balkónov na viacerých úrovniach s cieľom vytvoriť súkromie a optimalizovať priestor vnútorného priečelia.

Keďže rôzne časti domu sa využívajú buď na denné alebo nočné aktivity, práve balkón a sústava schodov sú špeciálne upravené a líšia sa od poschodia k poschodiu, aby maximalizovali súkromie a efektívnosť využitia priestoru. 

Park namiesto strechy

Architektonické štúdio MDA sa vo svojich projektoch zameriava aj na zlepšenie využívania striech domov v rýchlo rastúcich mestách, aké sú aj vo Vietname veľmi bežné. Taktiež rieši aj dištančnú bariéru medzi domom a verejnými parkami, keďže v zastavaných oblastiach sa na trávnaté plochy zabúda.

Preto prišiel s myšlienkou hybridu „terasového parku“ práve pre tento projekt.

Členovia rodiny môžu zostať doma a zažiť svoje ranné aktivity, ako napríklad cvičenie alebo meditáciu v tieni stromov priamo na streche svojho domu.

Keďže strecha predstavuje veľký priestor, disponuje ďalšími voľných miestami, ktoré by sa dali využiť na realizáciu napríklad botanickej záhrady alebo bežnej záhrady, kde sa pestuje zelenina a rastliny na spotrebu.

Dom prispôsobený na relaxáciu

Na interiér domu je použitá zelenkavá farba, ktorá rodine prináša relax a má napomôcť k zmierneniu stresu. Projektový tím sa taktiež rozhodol použiť ďalšie komfortné prvky, akými je spomínaná pálená tehla a teplé masívne drevo. 

Zdroj: MDA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech