Talentovaná ilustrátorka Alica Kucharovič tvorí v bubline pozitivity a exotických diaľok

  • Vizuálne umenie je jej každodenným chlebom a v súčasnosti je jednou z najzaujímavejších slovenských ilustrátoriek. V prácach Alice Kucharovič nenájdeš štipku negativity či depresie. Práve naopak, jej najnovšia výstava TNRF v piešťanskej Elektrárni ťa prenesie na nekončiacu dovolenku.
collageefwefw
archív Alice Kucharovič
  • Vizuálne umenie je jej každodenným chlebom a v súčasnosti je jednou z najzaujímavejších slovenských ilustrátoriek. V prácach Alice Kucharovič nenájdeš štipku negativity či depresie. Práve naopak, jej najnovšia výstava TNRF v piešťanskej Elektrárni ťa prenesie na nekončiacu dovolenku.

Slovenka Alica Kucharovič bola vždy kreatívne založená a milovala kreslenie. Už na strednej škole sa preto vrhla na animáciu, pokračovala na filmovej a televíznej fakulte VŠMU a na VŠVU. Okúsila tiež zahraničie a rozšírila si obzory v belgickom Ghente, no nezlákalo ju a po škole sa s manželom, ktorý je grafickým dizajnérom, natrvalo sa usadila v Piešťanoch. 

Foto: archív Alice Kucharovič

Alica má za sebou desiatky výstav a spoluprác na kreatívnych projektoch. Je spoluzakladateľkou festivalu animovaných filmov Fest Anča a sama má za sebou niekoľko krátkych kreslených jednohubiek. Postupne sa však viac vyprofilovala ako ilustrátorka, pričom sa venuje tej digitálnej aj analógovej. V jej tvorbe badať originálny rukopis, no zároveň sa stále snaží experimentovať, vďaka čomu ju to stále rovnako baví. 

 

New #illustrations on the way ?#exhibition soon? @elektrarnapiestany / #tenerife #drawing #isetup #TNRF2017

Príspevok, ktorý zdieľa Alica Kucharovič (@alicakucharovic),

 

#wallpaint at #mindshare #agency I did last month. / #illustration #doodle #molotow #drawing

Príspevok, ktorý zdieľa Alica Kucharovič (@alicakucharovic),

„Kreslím všetko, čo mi príde pod ruku. Rada striedam témy a skúšam nové veci aj farebnosť. Je to vášeň, preto možno u mňa nebadať úplne jednoznačný štýl. Zaujímajú ma reálne prostredia alebo situácie obohatené kúskom neurčitosti a abstrakcie,“ prezradila Alica, v ktorej portfóliu nájdeš veselé farby, vtipné postavy, zvieratá či palmy. Jej zhmotnené predstavy nájdeš nielen na výstavách a v časopisoch, ale aj na nášivkách, skejtoch, v knihe Petra Remiša či v piešťanskom mäsiarstve Varga.

Alicine animácie si mohol vidieť napríklad na oceňovaní Radioheads Awards, na Feste Anča, vizuáloch k Bielej noci, ale aj v mnohých jej nezávislých animovaných projektoch. Spolu s kamarátom tiež tvorí vizuálny projekt Sexi Světla, ktorý vychádza z pop kultúry a ručne kreslenej animácie a využíva „nestále skice, chvejivé linky, ktoré podporujú tok času, spôsobený hudobnými beatmi“. 

Foto: archív Alice Kucharovič

Vo svojej najnovšej výstave s názvom TNRF, ktorý je odkazom na ostrov Tenerife na Kanárskych ostrovoch, prepojila Alica tému urbanizmu a exotiky. Výsledkom je pestrá pastelová zmes leta, zelene a prímorskej architektúry. „Exotické krajiny, voľnosť, čajky a oceán sú moje obľúbené elementy v ilustráciách. Občas si aj niekam zacestujem a tam potom kreslím alebo zbieram zátišia. Je to asi tým, že obľubujem pozitívne myslenie a ostatné vytesňujem, mám okolo seba takú bublinu,“ priznala Alica. 

Foto: archív Alice Kucharovič

Napriek záľube v dovolenkovej téme a faktu, že veľa jej prác vzniká práve v tomto prostredí, Alica necestuje tak často, ako by chcela. Inšpirovala sa však napríklad pri návšteve Tenerife, Malty či Maroka. „Na Maroku sa mi veľmi páčilo to, ako ľudia vedia vyžiť z mála, bývať v jednoduchých podmienkach a rovnako sa aj stravovať. Snažím sa to postupne aplikovať aj vo svojom živote,“ uviedla Alica.

 

Čítaj #redbullsk a uvidíš! http://win.gs/1QAvHKl #animation #holliday #stroller #kiddo #redbullslovakia

Príspevok, ktorý zdieľa Alica Kucharovič (@alicakucharovic),

Okrem toho, že sa venuje voľnej tvorbe, pomáha manželovi Matúšovi so značkou Retart, ktorá robí umenie a dizajn nositeľným a dáva mu praktický význam. Spolupracuje s nadanými autormi a ich diela pretavuje do tričiek, šiltoviek, peňaženiek či dokonca skejtov. Každý jeden produkt je jedinečný a je protikladom k masovej komerčnej produkcii. 


Dnes nájdeš manželov Kucharovičovcov v malebných Piešťanoch, kde obaja tvoria a zároveň vychovávajú dcéru. Napriek tomu, že mnohí mladí z Piešťan odchádzajú kvôli nemožnosti nájsť si prácu, oni využívajú benefity toho, že môžu pracovať odkiaľkoľvek. „Pre toto mesto sme sa rozhodli najmä kvôli dcére, pretože sme chceli, aby sa narodila obklopená rodinou. Žijeme tu zdravým životným štýlom, chodíme do prírody a ak máme chuť na kultúru, vycestujeme za ňou,“ dodala Alica. 

Foto: archív Alice Kucharovič

Vďaka pomerne novému kreatívnemu priestoru v piešťanskej Elektrárni už je viac súčasnej kultúry aj v tomto meste. Napokon, dôkazom je aj Alicina výstava, ktorú môžeš ešte do 16. júna vidieť práve v týchto zrekonštruovaných industriálnych priestoroch, ktoré sa pomaly menia na priestor pre umenie. 

 

Najnovšie videá

Trendové videá