Talianske mestečko úspešne zastavilo epidémiu koronavírusu, ako sa im to podarilo?

  • Vedecký výskum spočíval v testovaní všetkých vyše 3-tisíc obyvateľov miest
  • Testovanie obyvateľov sa uskutočnilo dokonca dvakrát
  • záver štúdie naznačuje, že kľúčovú úlohu pri šírení koronavírusu majú práve obyvatelia bez príznakov
BeFunky-collage
TASR
  • Vedecký výskum spočíval v testovaní všetkých vyše 3-tisíc obyvateľov miest
  • Testovanie obyvateľov sa uskutočnilo dokonca dvakrát
  • záver štúdie naznačuje, že kľúčovú úlohu pri šírení koronavírusu majú práve obyvatelia bez príznakov

Prvé úmrtie na nový koronavírus v severnom Taliansku prednedávnom zaznamenalo malé mestečko Vó. Mesto blízko Benátok sa tak práve kvôli tomu stalo objektom prípadovej štúdie, ktorá znázorňuje, ako by vedci mohli neutralizovať pokračujúce šírenie vírusu, informuje britský The Guardian.

Vedecký výskum spočíval v testovaní všetkých vyše 3-tisíc obyvateľov mesta, vrátane asymptomatických ľudí (človek bez akýchkoľvek príznakov). Ich hlavným cieľom bolo študovať históriu koronavírusu, ale aj jeho dynamiku prenosu. Testovanie obyvateľov sa uskutočnilo dvakrát a záver štúdie naznačuje, že kľúčovú úlohu pri šírení koronavírusu majú práve obyvatelia bez príznakov.

Šírenie koronavírusu úspešne zastavené

Kým na začiatku štúdie, ktorá začala 6. marca bolo infikovaných viac než 90 ľudí, dnešné číslo predstavuje nulu. „Podarilo sa nám to tu zastaviť, pretože sme identifikovali skryté infekcie a izolovali ich,“ uviedol pre Financial Times Andrea Crisanti, špecialista na infekcie na britskej univerzite Imperial College London, ktorý sa zúčastnil na projekte v mestečku Vo. „To je ten rozdiel,“ zdôraznil.

„Výskum umožnil identifikáciu najmenej šiestich asymptomatických ľudí, ktorí pritom mali pozitívne testy na COVID-19. Keby títo ľudia neboli objavení, podľa vedcov by pravdepodobne nevedomky nakazili ostatných obyvateľov mestečka. V tomto mestečku boli prvé dva prípady. Testovali sme všetkých, aj keď nám experti povedali, že to bola chyba,“ uviedol Zaia. 

Taliansko v počte obetí predbehlo Čínu

Práve hromadné testovanie všetkých obyvateľov, vrátane asymptomatických sa ukázalo ako kľúčové. Na druhej strane však hromadné testovanie spustilo aj vlnu kritiky, keďže hlavným problémom sú vysoké náklady. Ako uvádza The Guardian, profesor infekčných chorôb Massimo Galli varoval pred uskutočňovaním hromadných testov pri asymptomatických obyvateľov, pretože by mohli byť zbytočné.

Napriek tomu, že mestečko Vó pravdepodobne zastavilo šírenie koronavírusu, počtom obetí Taliansko v dnešný deň predbehlo Čínu. Krajina, ktorá má 60 miliónov obyvateľov, eviduje 3 405 úmrtí, čiže o približne 150 viac ako Čína s vyše dvadsaťnásobne väčšou populáciou.

Taliansko dosiahlo smutný medzník v rovnaký deň, keď čínske mesto Wu-chan, v ktorom sa koronavírus pred tromi mesiacmi objavil, prvýkrát nezaznamenalo nijaké nové infekcie. Tím čínskeho Červeného kríža, ktorý je na návšteve v Taliansku, vo štvrtok kritizoval obyvateľov krajiny za to, že riadne nedodržiavajú karanténu. Informovala o tom agentúra SITA.

Zdroje: TheGuardian, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK