Taliansko vďaka prísnym opatreniam zaznamenáva prudký pokles emisií

  • Dôvodom sú rozsiahle zákazy vlády v súvislosti so šírením nového koronavírusu
  • Podobný pokles znečisťujúcich látok zaznamenali po vládnych obmedzeniach aj v Číne
corona
TASR/Roman Hanc/CDC
  • Dôvodom sú rozsiahle zákazy vlády v súvislosti so šírením nového koronavírusu
  • Podobný pokles znečisťujúcich látok zaznamenali po vládnych obmedzeniach aj v Číne

Satelity Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zachytili na severe Talianska značnú redukciu emisií oxidu dusičitého, ktorý vzniká pri spaľovaní v dieselových motoroch a pri iných ľudských činnostiach. Dôvodom sú rozsiahle zákazy vlády v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) v utorok informoval, že jav spozorovali za uplynulých štyri až päť týždňov.

Šíriaci sa koronavírus v posledných dňoch v Európe síce spôsobil množstvo zdravotných a ekonomických problémov, no na druhej strane má aj pozitívne dopady na redukciu emisií. Vyplýva to aj z nižšie priloženého časozberného snímania Talianska, kde môžeme pozorovať, ako sa s odstupom času znižovali emisie oxidu dusičitého.

Podobný pokles znečisťujúcich látok zaznamenali po vládnych obmedzeniach aj v Číne. Oxid dusičitý zostáva v atmosfére menej ako jeden deň a vzniká v doprave, pri výrobe energií, vykurovaní alebo v priemysle. Riaditeľ CAMS Vincent-Henri Peuch uviedol, že výsledky pozorovania sú „skutočne zaujímavé“. „Ukazuje to rozsah opatrení, ktoré prijali v Taliansku,“ dodal.

Tamojšia vláda v súvislosti so šírením vírusu nariadila obyvateľom, aby vychádzali z domovov len v nutných prípadoch.

Zdroje: SITA, ESA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK