Taliansko zaznamenalo najnižší denný prírastok úmrtí na koronavírus od polovice marca

  • Celkovo v Taliansku zaznamenali 26 644 úmrtí ľudí nakazených novým koronavírusom
  • Od 4. mája začne krajina s oživovaním priemyslu a stavebníctva
taliansko
TASR/AP/Claudio Furlan, Cecilia Fabiano
  • Celkovo v Taliansku zaznamenali 26 644 úmrtí ľudí nakazených novým koronavírusom
  • Od 4. mája začne krajina s oživovaním priemyslu a stavebníctva

 Taliansko zaznamenalo najnižší denný nárast úmrtí osôb s ochorením COVID-19, odkedy tam začali v polovici marca platiť prísne reštrikčné opatrenia. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že za uplynulých 24 hodín zaznamenali 260 nových úmrtí. Nižší denný prírastok obetí bol 14. marca, keď ich bolo 175.

Koncom marca sa už denný nárast úmrtí pohyboval skoro u tisíc. Celkovo v Taliansku zaznamenali 26 644 úmrtí ľudí nakazených novým koronavírusom. Tento počet však môže byť značne vyšší, keďže mnoho ľudí, čo zomreli doma alebo v domovoch pre seniorov, neabsolvovali testy na COVID-19.

Krajina sa chystá na uvoľňovanie opatrení

V priebehu uplynulého dňa v Taliansku zaznamenali 2 324 nových prípadov nákazy. Celkovo krajina eviduje 197 675 prípadov. Celosvetovo sa novým koronavírusom podľa dát Johns Hopkins University nakazilo viac ako 2,9 milióna ľudí a 205 142 osôb zomrelo.

Od začiatku budúceho týždňa sa v krajine začnú postupne zmierňovať karanténne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Oznámil to v nedeľu večer premiér Giuseppe Conte, uviedla agentúra APA.

Od 4. mája začne s oživovaním priemyslu a stavebníctva. Obyvatelia sa budú môcť znova voľne pohybovať vo svojom domovskom regióne, jeho opustenie bude naďalej povolené iba z naliehavých pracovných alebo zdravotných dôvodov. Opäť sa bude dať chodiť do parkov, avšak pod podmienkou dodržania bezpečného odstupu.

Reštaurácie a prevádzky rýchleho občerstvenia budú môcť robiť výdaj jedla. Profesionálni športovci môžu začať znova individuálne trénovať.

Fáza spolužitia s vírusom

V ďalšej fáze, od 18. mája, by sa mali znovu otvoriť maloobchodné prevádzky, múzeá a knižnice. Uvažuje sa aj o povolení tréningov mužstiev najvyššej futbalovej súťaže Serie A.

O ďalšie dva týždne, teda od 1. júna, je naplánované otvorenie barov, reštaurácií, kaderníctiev a kozmetických salónov.

Vláda uvažuje aj o štruktúrovanom obnovení kúpaliskovej sezóny. Otvorenie škôl je však plánované až na september.

„Teraz sa začína fáza spolužitia s vírusom. Epidemická krivka môže začať v niektorých regiónoch opäť rásť. Toto riziko existuje, ale musíme ho odvrátiť. Preto je zachovávanie odstupu nevyhnutné. Ten, kto má rád Taliansko, musí zabrániť tomu, aby sa nákaza opäť rozšírila,“ povedal Conte.

Premiér tiež načrtol princípy ďalšieho balíka finančnej pomoci, určeného firmám a hospodárskym odvetviam, ktoré sú najviac postihnuté vírusovou epidémiou.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK