Taliansky Pán prsteňov je dovolenkový sen. Na miestnych sadoch zažiješ špičkový wellness

  • Tradičné jablkové sady v južnom Tirolsku majú špičkový hotel s wellnessom
  • Prostredie sadov sa nachádza v malebnej dedinke, ktorá svojou prírodou a architektúrou pripomína The Shire z filmu The Lord of The Rings
BeFunky-collage-27
Alex Filz/noa* network of architecture
  • Tradičné jablkové sady v južnom Tirolsku majú špičkový hotel s wellnessom
  • Prostredie sadov sa nachádza v malebnej dedinke, ktorá svojou prírodou a architektúrou pripomína The Shire z filmu The Lord of The Rings

Jablko ako ovocie pochádza z Kazachstanu a bolo privezené do južného Tirolska Rimanmi. V tomto regióne sa ovocie stalo dlhodobo ústredným prvkom regiónu. Miestne sady v údolí Passeier majú dlhú tradíciu, ktorej korene siahajú hlboko do klasickej kultúry pestovania jabĺk.

Jablkový región sa postupom času stal lákadlom aj pre turistov. Prekrásna krajina, malebné výhľady a, samozrejme, sady. Práve tu bol postavený Apfelhotel, takzvaný jablkový hotel, ktorý je dnes horúcim tipom pre hostí, ktorí hľadajú zážitky a netradičné dovolenky s dokonalou architektúrou.

O architektonický skvost sa postaral ateliér noa* network of architecture

zdroj: Alex Filz

Jablkovo-saunový raj

V komplexe sa nachádza aj výroba rôznych lahôdok z domácich jabĺk od Apfelhotelu a ďalších miestnych špecialít. Taktiež tu existuje aj Apfelsauna – jablková sauna, ktorá predstavovala prvý prvok priestrannej wellness a relaxačnej zóny, ktorá sa teraz rozšírila.

Pre hostí bolo postavených 18 nových apartmánov, starostlivo navrhnuté tak, aby sa zmestili do štruktúry záhrady a doplnili vidiecke prostredie.

Osobitný dôraz sa kládol na zachovanie charakteru statku a zachovanie jeho rozsahu.

zdroj: Alex Filz

zdroj: Alex Filz

Ako ústredné majstrovské dielo tohto rozvoja vidieka spoločnosť navrhla wellness centrum s architektúrou a zeleňou, ktoré pripomínajú modernú sviežu záhradu. Záhrada má názov „zelené srdce“, ktoré sa podobne ako sauna v tvare jablka hladko a úplne integruje do krajiny.

Hobbitia skrýš

Novootvorené wellness zariadenie sa ľahko prelína do prírodného zeleného svahu, takže budovu je ťažšie vidieť. Vstup do nových kúpeľov je zakrivená poloexponovaná betónová škrupina, ktorú lemuje portál zo starého dreva.

Rozdiel medzi tým, čo je na povrchu a tým, čo je pod ním, v tomto prostredí nadobúda svoj vlastný význam. Južná strana wellness centra sa otvára sklenenou a oceľovou fasádou, ktorá mizne pod pokrývkou zelene na streche. 

zdroj: Alex Filz

Celá nová wellness zóna je do značnej miery skrytá. Štruktúra je pokrytá vrstvou zeme a rastlín, ktorá sa prirodzene spája s dolnou časťou kopca, čím sa spája s krajinou.

Kúpele sa taktiež môžu pochváliť centrálnou pitnou fontánou z prírodného kameňa a otvoreným krbom v priestrannej obývacej časti, ktorá vedie na sprchy, šatne a do kozmetických a masážnych miestností.

Krytý a vonkajší bazén sa tiahne cez zarastenú fasádu a je čiastočne orámovaný tradičným dreveným obkladom. Rámovanie sa rozpúšťa tam, kde sa hrana vody stretáva s okolitým otvoreným priestorom, aby sa vizuálne spojila s krajinou v nekonečnom okraji.

zdroj: Alex Filz

Na hornom poschodí je saunový salónik, relaxačná miestnosť, fínska sauna a parný kúpeľ. Poschodie disponuje priľahlou terasou, kde sa hostia môžu osviežiť vonkajšou sprchou.

Prostredie sauny poteší aj oči, s vodorovne zakrivenými drevenými lamelami a veľkorysými presklenými oknami ponúka dokonalý výhľad na vonkajšie a jablkové polia. 

zdroj: Alex Filz

Spať môžeš aj v prírode

Nové záhradné apartmány boli postavené na východnej strane hotela, tri nezávislé budovy s 18 izbami na troch poschodiach. Sedlové strechy architektonicky nevyčnievajú vo svojom okolí a fasáda šikovne spája tradíciu s modernou estetikou.

Vonkajší plášť budov bol zámerne udržiavaný v temnejších farbách kvôli tradičnému charakteru stodoly. Naň sa architekti rozhodli aplikovať obklad v tvare dreveného kosoštvorca, vytvoreného ako transformácia klasických drevených vzpier. Trom na prvý pohľad klasickejším budovám dodáva nezameniteľný moderný vkus.

zdroj: Alex Filz

zdroj: Alex Filz

Apartmány vnútri však nepripomínajú hobití dom ani žiaden taký, ktorému by na dvore bola postavená stodola. Napriek vidieckej atmosfére, ktorá sa rezortom tiahne, apartmány sú luxusné.

Po vstupe a priľahlej kúpeľni nasleduje obývacia a spacia časť, ktorá sa spája s prednou terasou. Na nej nájdeš aj hojdaciu sieť s nadýchanými vankúšmi a matracom, takže sa na nej môžeš pokojne vyspať.

Pri navrhovaní interiérov zohrávajú dôležitú úlohu povaha a vlastnosti regiónu. Po celom vnútornom dekore sa používajú drevené opláštenia, frézovanie a hrubé prírodné vlákna, materiály prechádzajú ako niť cez všetky miestnosti. Vzdušné terasy sú oddelené vonkajším vlneným závesom,“ vysvetľujú svoj zámer architekti.

zdroj: Alex Filz

Na prízemí a prvom poschodí sú štyri priestranné izby a dva vonkajšie apartmány, ktoré majú samostatný kútik na spanie pre deti. V apartmánoch sú veľké okná, ktoré ponúkajú panoramatický výhľad na idylickú krajinu a pocit bývania a užívania si vlastného domu.

Z apartmánov vedie vnútorné schodisko do spální, pričom schodový nábytok ponúka aj úložný priestor. V každej miestnosti je jedinečná atmosféra vytvorená starostlivým zameraním sa na detaily v dizajne. S prvkami, ktoré pripomínajú listy či jablká zo sadov.

zdroj: Alex Filz

zdroj: Alex Filz

Ak obídeš starú stodolu a pôsobivú 40-ročnú vŕbu, dostaneš sa do hlavnej budovy hotela, na miesto, kde sa všetci stretávajú.

Hotelová reštaurácia, ktorá si v posledných rokoch získala mimoriadnu obľubu u hostí prichádzajúcich z blízkeho i vzdialeného okolia, sa rozšírila o pavilóny, ktoré sa vyťahujú na záhradu.

zdroj: Alex Filz

Celý projekt Apfelhotel odráža povahu a vášeň jeho rodinných vlastníkov, ktorých cieľom je prinútiť ľudí, aby sa cítili ako doma, a nie ako hoteloví hostia.

Zdroj: noa.network

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech