Taliansky syr v Rusku zháňajú ako kokaín. Napriek Putinovmu zákazu sa ho ľudia odmietajú vzdať

  • Rusko predĺžilo zákaz dovozu potravín z EÚ a ďalších krajín
  • Čierny trh s obľúbenými potravinami praská vo švíkoch
Muž pred obchodom v Rusku
Ilustračný obrázok, Unsplash/Pavel Anoshin
  • Rusko predĺžilo zákaz dovozu potravín z EÚ a ďalších krajín
  • Čierny trh s obľúbenými potravinami praská vo švíkoch

Ruský zákaz dovozu potravín z Európskej únie a ďalších štátov je predĺžený do 31. decembra 2023. Uvádza sa to vo zverejnenom dokumente o „špeciálnych ekonomických opatreniach“, ktoré majú zaručiť bezpečnosť Ruskej federácie. 

Embargo, prvýkrát uvalené v auguste 2014, zahŕňa položky ako mliečne výrobky, mäso, ovocie a zelenina z EÚ a iných krajín. Najnovší zákaz zaviedla Moskva ako reakciu na sankčné opatrenia Západu proti Rusku po okupácii časti Ukrajiny.

Čierny trh s potravinami

Napriek zákazu dovozu sa mnoho výrobkov zo Západu dostáva do Ruska okľukou a pašovaním. Na čiernom trhu sú západné tovary ešte drahšie – napríklad po syroch z Francúzska a Talianska je veľký dopyt a predávajú sa za premrštené ceny.

Ruské úrady v snahe odradiť od obchodovania na čiernom trhu zničili už tony zahraničných potravín. Ruskí spotrebitelia sa však sťažujú na vysoké ceny a niekedy podradnú kvalitu domácich potravín. Podľa odborníkov vylúčenie zahraničnej konkurencie vytvára domáce monopoly a spôsobuje zvyšovanie cien ruských potravín.

Nelegálny obchod so syrom

Už na začiatku embarga opísal v rozhovore pre Bussines Insider ruský bankár fungovanie nelegálneho obchodu so syrom. „Vyvinul sa akýsi zvláštny čierny trh pre francúzske a talianske syry, ktorý sa podobá kupovaniu drog z pivníc v 80. rokoch v Brooklyne… Najprv pomaly vojdete do vinárne a snažíte sa tváriť nenápadne,“ opisuje muž.

Na obrázku syr v nádobe
zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/Laura Novara

„Potom predstierate, že sa chvíľu obzeráte po regáloch, kým vás predavač nespozná, v tom momente nadviažete s predavačom očný kontakt a vytvoríte ‚metafyzické spojenie’, ktoré pre vás oboch znamená: Som tu, lebo si chcem kúpiť syr.“

„Počkáte, kým v okolí nebudú žiadni zákazníci, pristúpte k predavačovi. Vezme vás do zadnej miestnosti, ukáže tovar, dohodnete sa na cene, strčíte tašku do vrecka, odovzdáte hotovosť a odskočíte. Ibaže tu odchádzate z obchodu s guľkou čerstvej talianskej mozzarelly,“ prezradil Moskovčan. Takýto čierny trh funguje väčšinou v malých obchodoch.

Rusi z celej krajiny protestovali proti mobilizácii. Polícia zadržala vyše 1 300 z nich

Gang, ktorý vyrábal falošné zahraničné syry

S bizarnosťami ešte nekončíme. V roku 2015 zase ruská polícia rozbila medzinárodnú skupinu, ktorá vo veľkom dodávala na ruský trh falošné zahraničné syry, vyrobené pomocou nelegálne dovezeného syridla, píše TASR.

Skupina od marca do augusta 2015 vyprodukovala nelegálny syr v hodnote dvoch miliárd rubľov (27 miliónov eur). Na jeho výrobu používala syridlo, ktorého dovoz do Ruskej federácie je zakázaný. Hotové syry boli označované falošnými značkami známych zahraničných výrobcov a predávané v supermarketoch a distribučných centrách v Moskve a Petrohrade.

Policajti počas razie zatkli dvoch organizátorov a štyroch ďalších účastníkov komplotu vo veku 29 – 58 rokov. Polícia v rámci vyšetrovania prípadu prehľadala 17 domov, skladov a kancelárií v Moskovskej oblasti. Skonfiškovala pritom 470 ton nelegálnych produktov, zariadenie na výrobu falošných etikiet a dokumenty potvrdzujúce nezákonnú činnosť skupiny.

Zdroje: Bussines Insider, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá