Taliban ničí afganské médiá. Až 153 z nich ukončilo svoju činnosť. Hnutie zadržalo cez 30 novinárov

  • Niektorí z novinárov boli Talibanom následne prepustení, no dostali varovanie a boli zbití
  • Pravidlá Talibanu vedú k žurnalistov k cenzúre a strachu o život
Talibi
SITA/AP, Rahmat Gul
  • Niektorí z novinárov boli Talibanom následne prepustení, no dostali varovanie a boli zbití
  • Pravidlá Talibanu vedú k žurnalistov k cenzúre a strachu o život

Vláda Talibanu zadržala najmenej 32 novinárov odvtedy, čo sa militantní islamisti v polovici augusta chopili moci v Afganistane. Vo svojej správe zverejnenej v piatok to uviedla ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), píše agentúra DPA.
HRW – inštitúcia so sídlom v New Yorku – uviedla, že hoci väčšinu reportérov prepustili po tom, ako ich Taliban v súvislosti s ich výkonom práce varoval, niektorí boli zbití.

Podľa aktivistov Taliban v septembri afganským médiám povedal, že by sa mali zdržať zverejňovania správ o „záležitostiach, ktoré oficiálni predstavitelia nepotvrdili“, ako aj správ o záležitostiach, ktoré by mohli mať „negatívny vplyv na verejnosť“.
„Predpisy Talibanu sú také obsiahle, že vedú novinárov k autocenzúre a obavám, že skončia vo väzení,“ uviedla riaditeľka HRW pre Áziu Patricia Gossmanová.

Odvtedy, čo Taliban prevzal moc v Afganistane, prišlo o prácu mnoho novinárov v celej krajine, píše DPA. Taliban vo štvrtok v západoafganskej provincii Herát prepustil po troch týždňoch nezávislého fotožurnalistu Murtaza Samadiho. Talibovia ho zadržali, keď v meste pokrýval protest afganských žien.

Nemenovaní úradník pracujúci pre zoskupenie Nai, ktoré podporuje otvorenosť médií v Afganistane, predtým pre DPA uviedol, že od návratu hnutia Taliban k moci ukončilo svoju činnosť najmenej 153 médií, a to buď z dôvodu hrozieb zo strany Talibanu, alebo pre nedostatok financií.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie