Tatérka Milky Way tvorí unikátne diela. Tetovanie si dopredu nekreslí, pracuje technikou free hand

  • Milky Way, vlastným menom Pavlína, je slovenská tatérka
  • Venuje sa prevažne botanickým a rastlinným motívom
  • Jej klientelu teda tvoria najmä ženy
tetovanie tatérka slovensko free hand fine line art
Tetovania od Milky Way, Instagram/Milky Way
  • Milky Way, vlastným menom Pavlína, je slovenská tatérka
  • Venuje sa prevažne botanickým a rastlinným motívom
  • Jej klientelu teda tvoria najmä ženy

Tetovanie je dnes už úplne bežným javom a na slovenskej scéne nájdeš množstvo tatérov, ktorí majú rozmanitú tvorbu a svoj vlastný štýl.

Jednou zo šikovných slovenských tatériek je Pavlína, ktorá v tatérskom svete funguje pod menom Milky Way. Ako nám prezradila, tetovaniu sa aktívne venuje približne 4 roky.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milky Way Tattoo (@milkywayink)

Tetovania sa jej páčili už na základnej škole

Ako opisuje, k tetovaniu sa dostala úplne náhodne. Výtvarníctvu sa venovala od škôlky, následne ju rodičia prihlásili do ZUŠ, ktorú dochodila v 9. ročníku na základnej školy.

Ďalej pokračovala na umeleckú školu v Trenčíne, kde študovala fotografický dizajn. Štúdium ako také ju však nebavilo, lákalo ju video a grafika.

„Keďže som asi mierny workoholik. o vysokej škole som ani nerozmýšľala. So žiadnou praxou som po strednej išla pracovať ako predavačka, čašníčka, dokonca som si vyskúšala aj prácu v sklade,“ hovorí Milky Way.

Ako pokračuje, považuje sa za človeka, ktorý rád robí veci podľa seba a má vo všetkom prehľad. Taktiež nemá rada, ak jej niekto hovorí čo a kedy by mala robiť. Práve preto mladá tatérka vo svojej práci nevidela budúcnosť.

„Dlho som nebádala v čom by som sa mohla uplatniť, keďže tetovania sa mi páčili už na základnej škole a vlohy som k tomu našťastie mala,“ konštatuje. Kúpila si teda svoje prvé profesionálne tatérske vybavenie. Ako povedala, svoj prvý strojček používa doteraz.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milky Way Tattoo (@milkywayink)

Venuje sa prevažne botanickým motívom

Milky Way začala ľudí tetovať asi po týždni. Chcela vedieť, aký je to pocit, a keďže mala dosť kamarátov, ktorí stáli o začiatočnícke tetovania, mohla sa pustiť do práce.

Ako hovorí, z pohľadu začiatočníka jej práca v začiatkoch nebola zlá. „Brala som každú príležitosť, na ktorú som si trúfla,“ hovorí.

Ľudia za Milky Way prichádzali s rôznym štýlom tetovaní. Ona však zisťovala, že ju baví úplne iný štýl, aký v tej dobe preferovala, takže si v tetovaciom svete vyskúšala kadečo.

„Doteraz rozmýšľam, kedy som si povedala, že sa chcem venovať hlavne botanickým motívom. Na otázky, či by som niečo v minulosti zmenila, odpovedám, že veci sú tak ako majú byť,“ konštatuje Milky Way a dodáva, že sa netreba zaoberať niečím, čo človek nevie zmeniť.

Návrhy si dopredu nekreslí

Tatérka Milky Way sa venuje prevažne tematike kvetov a rastlinným motívom. „Ako som zistila, tento štýl sa volá „fine line tattoo“, teda tetovanie jemnými linkami,“ opisuje štýl, ktorý u nej nájdeš.

Ako pokračuje, začala tetovať aj sketchovité portréty žien v rôznej podobe. To je aj dôvod, prečo klientelu tejto tatérky tvoria najmä ženy. Muži od Milky Way vyžadovali tetovania mimo jej štýlu, to však neznamená, že nikdy nedôjde k výnimke.

Zaujímavé je, že návrhy dopredu nekreslí, ak to nevyžaduje ona sama. V tom prípade si však motív len naskicuje. Milky Way teda pracuje technikou freehand, čo znamená, že si návrh nakreslí až na termíne priamo na klientku fixkami. Podľa toho potom aj tetuje.

„Myslím, že tetovanie tak padne lepšie na telo a klientky vidia, že návrh je vytvorený doslova na mieru. V nákrese vidia však len približné obrysy, preto je tento štýl hlavne o vzájomnej dôvere,“ dopĺňa tatérka.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milky Way Tattoo (@milkywayink)

Predsudky sú miernejšie ako kedysi

S tetovaním sa vo svete často spájajú predsudky. Mnoho ľudí tetovanie nepovažuje za zmysluplné, práve naopak, niektorým to pripadá nevhodné. Ako však Milky Way hovorí, predsudky voči tetovaniu sú miernejšie ako kedysi.

„Osobne to neriešim, ale to bude asi mojou prácou. Tetujem napríklad aj sestričky, doktorky či dievčatá z gastra, čo sú podľa mňa pracovné pozície, kde má človek kontakt s ľuďmi bežne. Som rada, že už len malé percento zákazníčok mi hovorí, že by tetovanie chceli tak, aby ho mohli aj skryť,“ konštatuje.

Sociálne siete sú dnes nielen prostriedkom zdieľania životov. Práve prostredníctvom platforiem, ako je Instagram či Facebook, sa ľudia môžu dozvedieť o rôznych umelcoch.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milky Way Tattoo (@milkywayink)

„Veľa zákazníčok mi príde od kamarátok alebo kolegýň. Dokonca klientky s mojím tetovaním na seba narazia aj na rôznych miestach. Veľmi ma teší, že ľudia spoznávajú moju prácu už len pri pohľade na tetovanie,“ hovorí Milky Way.

Na sociálnych sieťach dnes môžeme vidieť prácu množstva tatérov a v každom meste je aspoň jedno tetovacie štúdium. Milky Way si však nemyslí, že je trh presýtený tatérmi, keďže v dnešnej dobe má už prevažná väčšina tatérov svoj unikátny štýl.

„Kedysi sa vyberalo v najbližšom štúdiu z katalógu, dnes si klient vyberá tatéra podľa samotnej práce,“ vysvetľuje mladá tatérka.

Pri výbere tatéra by mal rozhodovať jeho štýl

Vďaka množstvu tatérov si ľudia môžu vyberať z rozmanitých štýlov. Ako Milky Way tvrdí, štýl je práve to, čo by malo pri výbere tatéra rozhodovať. Je to však rôznorodé.

„Niekto zbiera všemožné tetovanie kvôli tatérom, pretože sa mu páči viac štýlov naraz. Ak sa všetko pekne zladí, vyzerá aj tento variant dobre. Potom sú takí, čo chcú mať tetovania rovnakým či podobným štýlom. Aj napriek tomu, že nás viac môže robiť ten istý štýl, každý ho tvorí podľa seba,“ konštatuje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milky Way Tattoo (@milkywayink)

Občas sa tatéri môžu stretnúť aj s absurdnými nápadmi zo strany zákazníkov. Milky Way ich však eliminuje. „Správam s niečím, čo ma nezaujalo, nevenujem pozornosť. Snažím sa odpisovať tým normálnym, pretože už tak to je pre mňa časovo náročné,“ dodáva.

Milky Way cenu tetovania určuje na základe veľkosti, zložitosti, umiestnenia a občas farebnosti tetovania. Ako však upresnila, niekto iný môže mať taxu od hodiny.

Zažila aj syndróm vyhorenia

Podobne ako všetkých, aj Milky Way pandémia značne ovplyvnila. Ako hovorí, mesiace strávené doma si pred rokom užívala ako voľno. Druhá vlna však bola horšia.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Milky Way Tattoo (@milkywayink)

„Koncom roku 2020 som mala syndróm vyhorenia. Každý rok sa mi nechcene podarilo mať 1-2 mesiace voľna, čo mi pomáhalo. Musím povedať, že táto 4-mesačná pauza bola asi nutná. Začala som sa opäť venovať aj grafike, kresliť ilustrácie, čo ma napĺňalo,“ hovorí.

Ako pokračuje, taktiež objavila streamovanie na platforme Twitch, ktorému sa bude venovať naďalej aj popri tetovaní. Tam ju ľudia zastihnú už v jej osobnom živote. Ilustrácie a grafiku ponecháva ako druhoradú prácu. „Mala som čas sama pre seba a som za to rada,“ dodáva na záver s tým, že budúcnosť si neplánuje. Skôr ma ciele, ktoré sa časom formujú, no nemenia sa.

Zdroj: Instagram

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech