Tatérka: Slováci na kerky míňajú stovky eur, stále sú zaseknutí na ruži s hodinami. Takto rozoznáš lacné tetovanie

  • Už dávno neplatí, že potetovaní ľudia sú bývalí väzni či drogoví díleri, tvrdí tatérka Claudia
  • Zasekli sme sa na oldschoolových tetovaniach, trendom je minimalizmus
  • Najčastejšie si ľudia chodia dať pretetovať mená frajerov a frajeriek
kolaz3
Startitup
  • Už dávno neplatí, že potetovaní ľudia sú bývalí väzni či drogoví díleri, tvrdí tatérka Claudia
  • Zasekli sme sa na oldschoolových tetovaniach, trendom je minimalizmus
  • Najčastejšie si ľudia chodia dať pretetovať mená frajerov a frajeriek

Claudia Potočárová sa umeniu venuje už od detstva. Vyštudovala grafický dizajn na VŠVU, viac ako vytváranie grafiky ju však lákalo venovať sa tetovaniam. 

„Začala som tetovať kamarátov. Moja prvá kerka, ktorú som tetovala, bola na prstoch na rukách. Najťažšie bolo zvyknúť si na držanie strojčeka. Nebolo to už pero, ale niečo, čo nevymažem a pričom nefunguje funkcia CTRL+Z,“ vysvetľuje pre Startitup Claudia, ktorá má vlastné tetovacie štúdio v Bratislave

Podľa Claudie sú Slováci stále zaseknutí na veľkej ruži s hodinami a nechávajú sa častokrát tetovať nekvalitnými tatérmi.

„Pri lacnej kerke ľuďom udrie do oči vypadnutá a rozpitá farba. Vtedy je vidieť, že tatér nemá žiaden cit a tetovanie len do kože vyryje. Nezaujíma ho, ako to bude vyzerať o pár rokov,“ opisuje Claudia. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Claudia Salvatore (@salvi_ink_)

 

  • Tetovanie je pre niektorých ľudí forma terapie. Aké kerky si ľudia chodia odstraňovať najčastejšie?
  • Sú mladí Slováci pri tetovaniach „stará škola“?
  • Ako rozoznám lacné tetovanie už z diaľky?

Sú Slováci pri tetovaniach „stará škola“? Chcú ich len v čiernych farbách alebo siahajú aj po farebných motívoch a po rôznych štýloch?

Áno aj nie. Myslím si, že veľa Slovákov je zaseknutých na veľkej ruži s hodinami na celom predlaktí. 

Na druhej strane mladšie generácie, ktoré trávia veľa času na TikToku či Instagrame, sú rozhľadenejší – a nabiehajú na to, čo je trendom v tetovaniach po celom svete. 

Je možné rozoznať lacné tetovanie už z diaľky?

Je to veľmi jednoduché. Lacná a nekvalitná kerka je rozpitá, krivá a vypadnutá. Mne osobne až tak nevadia vypadané tetovania ako tie rozpité. Pri nich je vidno, že tatér nemá žiaden cit a tetovanie sa do kože len vyryje. Nezaujíma ho, ako to bude vyzerať o pár rokov. Ale tetovanie v koži človeka pracuje. 

V prípade, že je koža zjazvená, tak sa tetovanie bude na koži dlhodobo jemne rozpíjať a o pár rokov bude z toho len jeden veľký fľak. 

Treba si poriadne rozmyslieť, ku komu sa ideš dať tetovať. Netreba ísť k prvému tatérovi, o ktorom si počul a ktorý ťa potetuje za pár eur.

Snímka obrazovky 2022-11-24 o 14.43.04-min
zdroj: Startitup - 25-ročná tatérka Claudia Potočárová sa pri tetovaní venuje mikrorealizmu. Ide o jeden z najnovších trendov v tatérstve.

Stretávaš sa s tým, že si ľudia u teba chcú dať pretetovať svoje staršie tetovanie?

Áno, množstvo ľudí využije služby tatérov, ktorí nie sú vykreslení alebo to robia len pre zábavu doma – a potom to, samozrejme, ľutujú.

Ja osobne však pretetovanie starších tetovaní nemám rada. Pre tatéra je to obmedzujúce v tom, čo si môže dovoliť s danou kerkou. Ak je napríklad pôvodné tetovanie príliš tmavé, tak s tým veľa človek nevymyslí.

Väčšinou takto „zachraňujem“ mená frajerov či frajeriek. To je ale pomerne jednoduché. Je to nápis, ktorý sa dá pekne prekryť nejakou rastlinou.  Dá sa to, stačí byť dostatočne kreatívny.

81127626_219692079041906_4714451381443872356_n
zdroj: Claudia Potočárová - Veľa Slovákov je zaseknutých na veľkej ruži s hodinami na celom predlaktí. Mladšie generácie nabiehajú na to, čo je in v tetovaniach po celom svete.

Je ťažké otvoriť si na Slovensku tetovacie štúdio? 

Vôbec to nie je jednoduché. Človek sa okamžite stretne s byrokraciou a veľký problém je aj s hygienou. 

Ak to však človek robí šikovne a nájde si okolo seba ľudí, ktorí mu pomôžu, dá sa to zvládnuť. Nič nie je nedosiahnuteľné.

Vstupné investície sú celkom vysoké – ja som navyše extrémistka takmer vo všetkom, už keď do niečoho idem, tak to chcem najdrahšie, najlepšie a najkvalitnejšie.

Napríklad moja prvá objednávka bola až 1 800 eur, to bolo pred 4 rokmi – ale ten strojček používam dodnes, stál 800 eur.

Potom je to však udržateľnejšie, materiály nie sú také drahé, mesačne ma stoja maximálne 400 eur. V tetovaní sa ani tak neplatí za farby, no primárne za umenie a umelca, ktorý tetovanie robí.

Koľko si dokáže tatér v priemere mesačne zarobiť?

Keď som začínala, tetovala som zadarmo, potom za 20 eur. Dnes by som si určite za tetovania nevypýtala takúto nízku sumu. Aktuálne je suma, na ktorej začínam, 40 eur. To je taký štandard – väčšina tatérov začína na 40 alebo 50 eurách. Výsledná suma, ktorú si zarobím,  je tak v nižších tisícoch eur, záleží od mesiacov – veľmi to kolíše.

kolaz1
zdroj: Claudia Potočárová - Lacná a nekvalitná kerka je rozpitá, krivá a vypadaná. Pri nich je vidno, že tatér nemá žiaden cit a tetovanie len do kože vyryje. Nezaujíma ho ako to bude vyzerať o pár rokov, lebo tetovanie v koži človeka pracuje, tvrdí tatérka.

Tatéra človek nemôže hľadať podľa toho, že pracuje v štúdiu, ktoré je známe a drahé. Podstatný je umelec a štýl, ktorému sa venuje.

Tetovania na Slovensku získali popularitu pomerne neskoro. Dnes sa ľudia cítia ohľadom sebavyjadrenia slobodnejšie, tetujú sa aj u kamošov, keď majú 15 rokov. Je to v poriadku?

To veľmi záleží od toho, o aké tetovanie ide. Je to veľmi otázne. S motívmi tetovaní to je rôzne. Mnohí ľudia to môžu oľutovať – ja sa napríklad na žiadne z mojich tetovaní nepozerám ako na chybu a to som si prvé dala ako 16-ročná. Beriem to ako súčasť mňa.

Treba dodať, že zo zdravotného hľadiska je to bezpečné. Aj keď veľa ľudí stále tvrdí, že je tetovanie nezdravé a môže spôsobiť rakovinu. 

Ak má človek vytvorené tetovanie v sterilnom prostredí, kde nie je špina, tak tam nehrozí žiadna zdravotná komplikácia.

Mnohí tvrdia, že je pre nich tetovanie formou terapie.

Určite áno. Všímam si, že veľa ľudí sa dáva tetovať v životných momentoch, ktoré sú pre nich dôležité. Napríklad, ak sa niekomu narodí dieťa a podobne. Na človeka to pôsobí ako zmena a zrazu sa cíti byť v niečom „nový“.

81324904_482973452592139_7421700099431159399_n
zdroj: Claudia Potočárová - Podľa Claudie dnes už neplatí, že potetovaní sú z väzenia či drogový díleri.

Býva tetovanie stále prekážkou? Napríklad pri hľadaní práce.

Podľa mňa áno aj nie. Už dávno neplatí, že potetovaní ľudia sú väzni či drogoví díleri. Stále si to však mnohí ľudia myslia – predovšetkým staršie generácie. 

Existujú trendy aj v tetovaní? Aké motívy sú dnes žiadané?

Rovnako ako v móde, tak aj v tetovaní je vždy nejaká vlna motívov. Napríklad, dnes je trendom retro, a to sa vracia aj pri motívoch tetovaní – aj keď, samozrejme, v inej forme. V súčasnosti sú tiež moderné malé kerky v štýle mikrorealizmu. 

Nenápadné a detailné tetovania

Claudia sa pri tetovaní venuje štýlu známemu ako mikrorealizmus. Ide o veľmi čisté, jemné, linkové a vektorové grafiky. Podľa 25-ročnej tatérky je pri tomto štýle tetovaní najdôležitejší detail. 

„Mikrorealizmus je trendom v USA a postupne sa dostáva do povedomia aj na Slovensku. Stále sú ľudia, ktorí preferujú veľké oldschoolové tetovania, ale tento štýl je špecifický v tom, že vie byť nenápadný a jemný,“ opisuje tatérka.

Claudia ďalej dopĺňa: „Nie je veľa tatérov na Slovensku, ktorí sa tomuto štýlu venujú. Viac ich je v Česku.“

claudia
zdroj: Startitup - Slováci si nechávajú pretetovať mená frajerok a frajeriek. Pre tatéra to je obmedzujúce.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Claudia Salvatore (@salvi_ink_)

Majú to ženy na tatérskej scéne ťažšie ako muži? 

Podľa mňa to mám práveže ľahšie ako muži. Mám pocit, že žena vie vytvoriť lepší komfort a ja osobne by som sa pri nej takisto cítila lepšie. Je to ale len môj subjektívny pohľad.

Vnímam ale to, že za mnou chodia ľudia s tým, že sa im v mojom štúdiu páči, lebo tu nie je veľa tatérov pohromade a je tu pokojná atmosféra. 

Je na Slovensku dostatok kvalitných tatérov?

Ja si myslím, že áno – aj keď ja osobne poznám najmä tatérov v Bratislave a v Košiciach.

Myslím si, že ak v týchto mestách niekto chce kvalitnú kerku, tak nebude mať problém nájsť dobrého tatéra. Samozrejme, závisí to od štýlu, ktorý daný človek vyhľadáva. Ak chce niekto oldschoolové tetovanie, nech ide za tatérom, ktorý sa tomu venuje.

Často sa stretávam s tým, že ľudia chodia do špičkových tatérskych štúdií v Bratislave alebo Košiciach a chcú tetovanie od tatéra, ktorý robí úplne iný štýl a potom nie sú spokojní.

A to je podľa mňa dosť veľký problém. Tatéra človek nemôže hľadať podľa toho, že pracuje v štúdiu, ktoré je známe a drahé. Podstatný je umelec a štýl, ktorému sa venuje.

Ako vidíš budúcnosť tetovania? Svet sa digitalizuje a automatizuje – je možné, že ľudí nahradia stroje? 

Ja sa veľakrát zamýšľam nad touto futuristickou myšlienkou a predstavujem si nejaký stroj, ktorý bude človeka tetovať.

Aj keby nejaký taký stroj existoval, tak bude veľa ľudí preferovať rukopis samotného umelca a možno aj tu nedokonalosť, ktorú do toho umelec dá.

Ako si predstavuješ svoju tatérsku kariéru v budúcnosti?

Venujem sa aj grafickému dizajnu, ale posledné 2 roky je pre mňa tatérstvo prioritou. Chcem v tom pokračovať a ukázať ľuďom, že tetovanie je dnes niečo na vysokej úrovni a nie ghetto.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Claudia Salvatore (@salvi_ink_)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá