Táto krajina sa teraz stáva absolútnym hitom. Dostaneš sa tam za pár eur a vyhneš sa aj davom turistov

 • Saudská Arábia je nádherná krajina s mnohými ojedinelými pamiatkami
 • Svoje brány otvorila aj turistom, má potenciál byť jednou z top svetových destinácií
 • Do krajiny lietajú aj nízkonákladovky, akciové letenky sú dostupné od 60 €
Saudská Arábia je krajina dvoch tvárí.
Saudská Arábia je krajina dvoch tvárí., Stoch
 • Saudská Arábia je nádherná krajina s mnohými ojedinelými pamiatkami
 • Svoje brány otvorila aj turistom, má potenciál byť jednou z top svetových destinácií
 • Do krajiny lietajú aj nízkonákladovky, akciové letenky sú dostupné od 60 €

Saudská Arábia sa otvorila turistom už v roku 2019. Krátko na to svet ochromila pandémia a musela svoje brány opäť zatvoriť. 

Cestovanie je ale znova možné bez obmedzení a dajú sa tak spoznávať neprebádané kúty sveta. Takým je aj Saudská Arábia, ktorá je pre väčšinu ľudí opradená tajomstvami. 

Do krajiny začali lietať aj nízkonákladovky z Budapešti alebo Viedne, čím výrazne klesla aj cena spiatočnej letenky. Napríklad na Pelikan.sk sa dajú kúpiť letenky už od 60 eur. 

Krajina sa otvára aj predstavením nových turistických víz, ktoré sa dajú vybaviť online. Ich cena je 160 eur. Ideálny čas, kedy cestovať do Saudskej Arábie, je od októbra do marca. 

Saudská Arábia je najväčšia krajina na Arabskom polostrove. Momentálne prechádza ekonomickou a spoločenskou transformáciou. Tú poháňajú reformy Vízie 2030 na čele s korunným princom Mohamedom bin Salmánom.

Najzásadnejšou zmenou bolo začatie vydávania turistických víz v roku 2019. Krajina bola do tej doby otvorená len tzv. náboženskému turizmu. 

Dnes je Saudská Arábia najväčším svetovým investorom do cestovného ruchu – do roku 2030 investičné príležitosti v krajine dosiahnu hodnotu 6 miliárd dolárov. 

Súčasťou vízie 2030 je aj organizovanie rôznych športových, hudobných, umeleckých či iných kultúrnych podujatí. Medzi nimi aj Majstrovstvá sveta vo futbale 2034.

Fascinujúci Rijád

Hlavným mestom Saudskej Arábie je Rijád. So svojimi takmer osem miliónmi obyvateľmi patrí medzi jedno z najväčších miest Arabského polostrova. Rijád, ktorý je centrom modernej vízie Saudskej Arábie, je plný kontrastov. 

Pelikan.sk má v ponuke letenky priamo do Rijádu, kam lietajú aj nízkonákladovky z Viedne aj Budapešti. Cena spiatočnej letenky sa pohybuje od 70 eur vyššie. 

Problém nie je ani s dorozumievaním sa, keďže angličtina je v krajine považovaná za druhý jazyk. Aj nápisy sú dvojjazyčné – v angličtine a arabčine. Kontrasty sú viditeľné aj v architektúre mesta. 

Na jednej strane sú vysoké moderné budovy, akou je napríklad Kingdom Tower. Ide o tretí najväčší mrakodrap v Rijáde. Dá sa vyjsť na 77. poschodie a z neho je výhľad na celé mesto.

Najmodernejšie budovy sa nachádzajú aj vo finančnej štvrti King Abdullah Financial District. V centre Rijádu stojí Al Masmak, ktorý je postavený z hliny a pálených tehál. Je to múzeum, v ktorom je vyobrazený Rijád spred 100 rokov. 

Pár kilometrov o hlavného mesta sa v Diriyah nachádza aj miesto založenia prvého saudského štátu – 300 rokov staré mesto At-Turaif. To patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Paríž Arábie

Druhým najväčším mestom v kráľovstve je Džidda, ktoré leží na pobreží Červeného mora. Nachádza sa neďaleko pútnického mesta Mekka, a aj keď najskôr ťažilo z jej slávy, zaujímavé je aj samo osebe. Spoznávanie mesta sa môže začať priamo na letisku, pretože z Viedne alebo Budapešti tam lietajú priame linky. 

Džidda je tiež zapísaná aj v zozname UNESCO, konkrétne jej staromestská štvrť AlBalad, v ktorej sa nachádzajú staré osmanské domy postavené na korálových útesoch. V jednom z nich je aj múzeum.

Práve na tomto mieste si možno vychutnať si západ slnka s výhľadom na Červené more, zaplávať si medzi koralovými útesmi alebo sa prejsť historickými uličkami. 

Mesto si vyslúžilo prezývku Paríž Arábie. Prispel k tomu aj miestny trh, ktorý je špecializovaný na parfumy.

Čo treba vedieť pred príchodom do Saudskej Arábie:
 • pred odchodom si skontroluj pas, musí byť platný minimálne šesť mesiacov po odchode z krajiny,
 • predaj, nákup a konzumácia alkoholu a drog je v Saudskej Arábii nezákonná
 • nenájdeš tam bravčové mäso,
 • páry a rodiny sú vítané bez obmedzení a v jednej izbe môžu byť ubytované aj nezosobášené páry,
 • Saudská Arábia má dve najposvätnejšie mestá – Mekku a Medinu a do Mekky je povolený vstup len moslimom,
 • Technologicky najvyspelejšou destináciou na svete sa má stať vizionárske mesto NEOM.

Džidda
zdroj: Saudi Tourism Authority - Mesto Džidda sa nazýva aj Paríž Arábie

AlUla a Petra: Príbeh dvoch miest

AlUla je rozľahlá oblasť, ktorá dýcha starovekou kultúrou. Okrem toho sú tam kaňony a obrie skalné útvary. Najväčším lákadlom sú však viac ako dvetisíc rokov staré hrobky Nabatejcov. Ide o kočovný kmeň beduínov, ktorý sa presúval po púšti.

Nabatejci boli nomádi a zbohatli najmä vďaka obchodovaniu s kadidlom, myrhou a korením. Putovali po obchodnej ceste, ktorá sa nazýva aj Hodvábna cesta a viedla z dnešného Jemenu cez Arabský polostrov až na východné pobrežie Stredozemného mora.

Ovládali väčšinu z dôležitých obchodných centier na trase. Nabatejci boli majstri vo využívaní dažďovej vody a na rozdiel od iných kmeňov tak nemali problémy s vodou. 

Nabatejci boli výrazne nezávislý kmeň a boli pripojení k Rímskej ríši cisárom Trajánom v roku 106 n. l. Ich kultúra je charakteristická črepníkovou jemne maľovanou keramikou. Neskôr konvertovali na kresťanstvo.

 

Práve v AlUle sa nachádza najväčšia zrkadlová budova na svete, ktorá je priamo v púšti a vnútri je koncertná sieň. V AlUle  je aj Hegra, ktorá je plná hrobiek vytesaných v skalách. Pripomína jordánsku Petru a tiež je zapísaná v zozname UNESCO. 

Hotelové bývanie je v tejto oblasti momentálne síce obmedzené, ale aj tu sa dajú nájsť luxusné hotely alebo lacnejšie varianty ubytovania v miestnych kempoch. Najkrajší je západ slnka pri skale, ktorá dostala pomenovanie Elephant rock. 

V AIUle sa tiež konajú festivaly známe ako AIUla Season. Tie spájajú medzinárodnú hudbu a tanec, svetelnú šou či historické prehliadky priamo v obklopení pieskovcov a pamiatok.

Saudská Arábia
zdroj: Saudi Tourism Authority - Najväčšia zrkadlová sieň na svete

Nie je to len púšť

Saudská Arábia je krajina viacerých tvárí a nie je len púšťou. Priame linky z Budapešti a Viedne lietajú aj do siedmeho najväčšieho mesta Saudskej Arábie Dammamu. Letenka sa dá kúpiť už od 65 eur →

Dammam leží v Perzskom zálive a spája sa v ňom pouličné umenie so zelenými parkami a piesočnatými plážami. Preto je vhodný aj pre ľudí, ktorí si chcú užiť ležanie na pláži, ale aj kus histórie.

Mesto je známe aj miestnym trhoviskom Share Al Hob, ktoré je plné vôní a farieb. Večer Dammam ožíva a stretávajú sa v ňom pouliční umelci a hudobníci. 

V Al Ahsa sa nachádza jedna z najväčších oáz svet a zároveň ide o prvé miesto regiónu, ktoré sa zapísalo do zoznamu dedičstva UNESCO.

Nájdu sa tu aj prírodné pramene, viac ako 3-milióny datľových paliem aj archeologické náleziská, ktorých má krajina viac ako 11-tisíc.

Z púšte rovno do hôr

V údolí Wadi Al Disah sa nachádza prírodná rezervácia, ktorá je známa svojimi hornatými terénmi a palmami. Nájdu sa tu aj potoky či skryté termálne pramene.

Wadi Al Disah je tiež domovom pozostatkov minulosti, ktoré siahajú do obdobia Nabatejskej ríše. Dôkazom toho sú aj staroveké nápisy, ktoré sú po celom údolí. 

Jasná vízia Saudskej Arábie

Krajina má jasnú víziu na rok 2030. Investuje svetovo najviac prostriedkov do cestovného ruchu – dokopy viac ako 800 miliárd dolárov. Pribudnú tak aj nové destinácie. 

 • AMAALA – Ide o luxusný wellness rezort na severozápadnom pobreží Saudskej Arábie, ktorý má vyzdvihnúť čistotu Červeného mora, inšpirovať sa kultúrou a umením. 
 • Výstavba v horách Soudah  Horská oblasť Soudah je lákadlom najmä pre krásne turistické trasy. Výstavba v Soudah má za cieľ ochranu okolitej prírody a vyzdvihnutie unikátneho kultúrneho dedičstva.
 • Červené more – Projekt Červeného mora je najambicióznejším turistickým projektom na svete. Má zahŕňať viac ako 28 000 km2 nedotknutých ostrovov. Tiež má nasledovať nové štandardy regeneračného turizmu a udržateľnosti. Bude zahŕňať hotely, rezidenčné nehnuteľnosti či rekreačné zariadenia.

Červené more je prírodným zázrakom, ktoré každoročné láka tisícky ľudí, ktorí objavujú jeho podmorský život.

Okrem koralových útesov sa tu nachádza aj Haql Shipwreck – známy aj ako Saudský Titanic. Stojí vo veľkej zátoke s nádhernou plážou, ktorá je vyhľadávaným miestom na kempovanie. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá