Táto skvelá ekologická lavička s Wi-Fi slúži ako filter vzduchu v mestách

  • Kvalita vzduchu vo veľkomestách sa neustále dostáva nad stanovené limity.
  • Ekologická lavička CityTree ale dokáže v centrách miest filtrovať škodlivý oxid uhličitý zo vzduchu.
  • Vďaka prítomným solárnym panelom je možné lavičku používať aj ako Wi-Fi hotspot a nabíjaciu stanicu.
imgonline-com-ua-twotoone-bmzajrknujl9
instagram.com/green_city_solutions
  • Kvalita vzduchu vo veľkomestách sa neustále dostáva nad stanovené limity.
  • Ekologická lavička CityTree ale dokáže v centrách miest filtrovať škodlivý oxid uhličitý zo vzduchu.
  • Vďaka prítomným solárnym panelom je možné lavičku používať aj ako Wi-Fi hotspot a nabíjaciu stanicu.

Jedným z najvážnejších problémov súčasných veľkomiest je kvalita ich ovzdušia. Zvýšené hladiny oxidu-uhličitého a tmavá obloha plná smogu, to sú dva faktory, ktorých sa metropoly ako Peking, Paríž a Londýn snažia zbaviť všetkými možnými spôsobmi. Zlá kvalita vzduchu je častokrát spájaná so zvyšujúcimi sa emisiami v centrách miest vznikajúcimi v dôsledku vysokej hustoty nielen osobnej, ale aj nákladnej dopravy.

Snahy o nápravu tohto nebezpečného fenoménu veľkomiest prichádzajú z rôznych strán. Radnice sa aspoň čiastočne snažia znižovať emisie v uliciach miest prostredníctvom zelených zón, poprípade spoplatnením vstupu vozidiel do samotného centra. Existujú však aj rôzne startupy a projekty od spoločností, ktoré sa svoje produkty snažia využiť priamo v ohnisku znečistenia.

Jedným z takýchto nápadov je aj ekologická lavička CityTree od nemeckej spoločnosti Green City Solutions, ktorá na filtrovanie okolitého vzduchu využíva mach. Lavička vyrobená z recyklovaných materiálov je vysoká približne 4 metre a jej strany sú pokryté hustou vrstvou machu. Ten dokáže filtrovať častice zo vzduchu a zároveň ochladí a vyčistí okolitý vzduch.

Na samom vrchu lavičky sú nainštalované dva solárne panely napojené na batériu, takže ľudia si počas sedenia na lavičke dokážu nabiť aj svoj tablet či smartfón. Zavlažovanie celého systému je zaistené vlastnou vstavanou nádržou, a tak je o vodu v suchších dňoch postarané. Dnes sa eko-lavičky od Green City Solutions nachádzajú v 20 veľkomestách po celom svete. Nechýbajú v mestách, ako je Amsterdam, Newcastle, Oslo, Paríž, Hong Kong a najnovšie aj v Londýne.

Dospelý strom dokáže za rok absorbovať až 22 kilogramov oxidu-uhličitého z okolitého vzduchu. Približne 100 stromov je schopných zachytiť ročne až 2.2 tony oxidu uhličitého z okolitého vzduchu. Podľa slov nemeckej spoločnosti dokáže ekologická lavička od CityTree ročne pohltiť až 240 ton oxidu uhličitého, čo je ekvivalent približne 275 stromov.

„Machy majú oveľa väčšiu plochu pokrytú lístím ako bežné rastliny. To znamená, že mach dokáže zachytiť ďaleko viac znečisťujúcich látok.“ povedal pre portál CNNZhengliang Wu, spoluzakladateľ Green City Solutions.

CityTree dokáže v reálnom čase analyzovať aj stav znečistenia okolitého vzduchu, teplotu vzduchu a kvalitu vody v nádrži. Cieľom spoločnosti je začleniť vlastnú technológiu do ulíc a rôznych biznis centier. Cena za takúto ekologickú lavičku začína na sume 27 tisíc dolárov, čo je približne 22 tisíc eur.

zdroj: forbes.com / cnn.com / iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech