Táto vynikajúca slovenská maliarka spraví tvoj deň farebnejším. Nebojí sa tiež spojiť autentické umenie a biznis

  • Autenticita a úprimnosť sú pre Dominiku Žákovú na prvom mieste. No "komercia" pre ňu nie je tabu.
  • Autenticita a úprimnosť sú pre Dominiku Žákovú na prvom mieste. No "komercia" pre ňu nie je tabu.

Dominika Žáková chcela pôvodne študovať matematiku, či biológiu. No po strete s farebnou tvorbou Kathariny Grosse sa rozhodla, že svoj život chce zasvätiť maľbe.

Vyštudovala teda VŠVU a vypracovala sa na jednu z najzaujímavejších postáv súčasnej slovenskej umeleckej scény. Jej diela sú abstraktné, plné farieb a pozitívnych pocitov.

„Je to také selektívne videnie, ktoré mám nielen v maľbe, ale aj v každodennom živote. Vo všetkom sa snažím hľadať krásu a sústreďovať sa skôr na to dobré. Napríklad aj teraz si riešim taký osobný projekt “Krasohlad” – túlam sa po, na prvý pohľad škaredých miestach Petržalky, a vedome sa v nich snažím nájsť niečo pekné, podnetné, poetické. A čuduj sa svete, naozaj sa mi tam vynárajú skvelé momenty, také malé poklady, ktoré by som si nikdy nevšimla, keby som sa tam prechádzala s postojom “Fuj Petržalka“,” povedala Dominika pre portál Meet the Heroes.

foto: FB/Dominika Žáková

Umelci sa často svojim umením snažia zmeniť spoločnosť. A upriamovanie pozornosti na to krásne, čo môžeme vidieť všade okolo nás, ak chceme, má na spoločnosť bezpochyby pozitívny dopad. Je to vyšší princíp, ktorý presahuje politiku a vyjadrovanie sa ku konkrétnejším problémom doby. No ani tým sa Dominika nevyhýba. Je zapálenou dobrovoľníčkou najmä v projekte pre deti z detských domovov Tvoj Buddy.

“Premýšľala som, či nie je mojou úlohou ako maliarky vyjadrovať sa k sociálnopolitickým témam a snažiť sa skrz maľbu meniť spoločnosť. Nepáči sa mi na súčasnej spoločnosti veľa vecí, no po dlhých úvahách na túto tému som nadobudla presvedčenie, že pre mňa, v mojich rukách maľba nie je priamym nástrojom spoločenských zmien. O tie sa snažím inak, napríklad dobrovoľníčením, každodenným životom. Mnohí umelci svojou tvorbou takýto postoj vedia a chcú zaujať a to je samozrejme úplne legitímne, no pre mňa maľba nemá takúto funkciu,” povedala Dominika pre portal Meet the Heroes.

foto: FB/Dominika Žáková

Dominika sa nebráni prezentácii a predaju svojich diel širšej verejnosti, či kolaboráciám s biznismi. V dnešnej dobe Instagramu a sociálnych sietí všeobecne je ľahšie ako kedykoľvek predtým nájsť si pre svoju tvorbu publikum. „Komercia“ už preto nemusí znamenať klasické zapredanie duše diablovi. A autentický umelec nemusí umrieť hladný a nepochopený.

“Myslím si, že umelec by mal v prvom rade robiť to, čomu naozaj verí a čím žije. Vytrvalo veriť svojim ideálom. To sa oklamať nedá, a ak áno, tak len krátkodobo. Ľudia spoznajú, čo je robené autenticky a čo je robené s vidinou zisku. To, že by mali umelci v dnešnej dobe zvládať nejaké komunikačné a marketingové minimum, je druhá vec,” povedala Dominika pre portál Meet the Heroes.

foto: FB/Dominika Žáková

Dominika je bezpochyby kvalitnou súčasťou slovenskej umeleckej scény a my jej vo všetkých jej projektoch držíme palce.

foto: FB/Čierne Diery

foto: FB/Dominika Žáková

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech