Tatranské mliekarne postavia v Kežmarku novú fabriku na syry za milióny eur

  • Mliekarenská skupina Tami pracuje na najväčšej investícii v mliekarenstve za posledných 20 rokov
  • Pritom len minulý rok spoločnosť vybudovala v Senici fabriku na výrobu plesňových syrov camembert za 12 miliónov
  • Ide o krok, ktorým výrazne pomôže aj lokálnym farmárom
cowekk
mpsr.sk, pexels.com
  • Mliekarenská skupina Tami pracuje na najväčšej investícii v mliekarenstve za posledných 20 rokov
  • Pritom len minulý rok spoločnosť vybudovala v Senici fabriku na výrobu plesňových syrov camembert za 12 miliónov
  • Ide o krok, ktorým výrazne pomôže aj lokálnym farmárom

Tatranské mliekarne – Tami sú dnes najsilnejšou slovenskou mliekarenskou skupinou. Spoločnosť, ktorej história siaha až do roku 1979, sa rozhodla masívnou investíciou pomôcť lokálnej potravinovej výrobe a našim farmárom.

Tami pritom len nedávno otvorila novú fabriku na výrobu plesňových syrov v Senci, ktoré táto skupina produkuje ako jediná na Slovensku. Aktuálne spoločnosť oznámila ďalšiu investíciu, ktorá bude historicky najväčšia za posledných 20 rokov v mliekarenstve, informovalo MPSR.

zdroj: mpsr.sk
 

„Každá investícia do rozširovania domácej potravinárskej výroby je pre Slovensko vzácna a nesmierne dôležitá. O to viac sa teším, keď ide o slovenské spoločnosti s domácim kapitálom, ktoré majú na našom trhu stabilnú pozíciu. Som hrdá, že máme na Slovensku takýchto inovatívnych výrobcov, ktorí majú chuť napredovať,“ poznamenala vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

zdroj: mpsr.sk

Tržby podtatranskej spoločnosti presahujú 71 miliónov eur 

Skupina Tami pod taktovkou Mikuláša Bobáka združuje 3 agropodniky s viac ako tisíckou dojníc a mliekarne v Senici, Nitre a v Kežmarku. Práve tu sa rodí investícia v celkovej hodnote 15 miliónov eur. Nová kežmarská fabrika bude produkovať syry s modrou plesňou, ktoré Tami predáva pod značkami Tatranský rival a Tatranská niva.

Spoločnosť Tatranská mliekareň a.s. v roku 2018 znížila zisk o 70 % na vyše 559-tisíc eur a tržby jej narástli o 4 % na 71,80 miliónov eur.

zdroj: mpsr.sk

Jediný výrobca špeciálneho druhu syra na Slovensku

„Spotreba modrých syrov na Slovensku dynamicky rastie. Tento trend sledujeme už dlhšie a vnímame to ako príležitosť posilniť našu trhovú pozíciu v tejto kategórii. Investícia do syrárne v Kežmarku nám pomôže viac ako zdvojnásobiť výrobné kapacity,“ uviedol majiteľ skupiny Tami Mikuláš Bobák. Predpokladá, že projekt bude dokončený na jar budúceho roka.

Skupina Tami ročne spracuje tretinu celoslovenskej produkcie mlieka, pričom osobitne v Kežmarku spotrebuje viac ako 90 miliónov litrov. Investícia sa neprejaví len na produkcii syrov, ale ľuďom vytvorí aj nové pracovné miesta ako vo výrobe, tak aj v poľnohospodárstve, keďže Tami úzko spolupracuje s farmármi z celého Slovenska.

zdroj: unsplash.com

Ekológia neobchádza ani mliekarne

Okrem mlieka nakupuje spoločnosť od poľnohospodárov aj siláž a trávy. Tie používa ako palivo vo svojej bioplynovej stanici, z ktorej čerpá zelenú energiu na produkciu výrobkov. Tami začína niektoré svoje produkty označovať aj špeciálnym zeleným logom. Práve vďaka tomuto označenie budeš presne vidieť, či produkt, ktorý si si vybral, bol vyróbený vďaka energii a tepla z obnoviteľných zdrojov.

zdroj: pexels.com

Kvalitu vyvážame za hranice

Sme svedkami toho, že naša krajina je schopná vyprodukovať naozaj kvalitné suroviny, avšak zaostávame v ich spracovaní. Namiesto toho sa nám hotové s pridanou hodnotou vracajú zo zahraničia. Všíma si to aj naše Ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré upozorňuje, že tento trend sa môže nepriaznivo prejaviť na prehlbovaní negatívneho salda obchodnej bilancie.

Rezort preto upozorňuje, že slovenský potravinársky priemysel potrebuje zvýšiť výkonnosť a efektívnosť, inak sa z tohto začarovaného kruhu nedostaneme. Rastúca skupina Tami so sofistikovanými výrobkami v tom môže byť príkladom pre celý sektor.

zdroj: tami.sk, mpsr.sk, finstat.sk, pdbela.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech