Tatry budú cez leto prepchaté slovenskými turistami. Analytička upozorňuje, koľko nás to bude stáť

  • Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek
  • Mnohí volia dovolenku na Slovensku. Najmä slovenské hory čaká nával turistov 
  • Podľa štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat si už dlhodobo práve slovenskí turisti volia výlet do hôr častejšie ako ostatní Európania 
TASR/Roman Hanc
  • Obmedzenia pohybu v súvislosti s pandémiou koronavírusu menia aj preferencie Slovákov v prípade letných dovoleniek
  • Mnohí volia dovolenku na Slovensku. Najmä slovenské hory čaká nával turistov 
  • Podľa štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat si už dlhodobo práve slovenskí turisti volia výlet do hôr častejšie ako ostatní Európania 

Každý štvrtý výlet Slovákov končí na horách. V prípade výletov na hory, ktoré trvajú jeden a viac dní, sú Slováci lídrami v rámci 27 krajín EÚ.

Na opačnom konci rebríčka sa ocitlo Lotyšsko, tamojší obyvatelia iba v 1 % prípadov si na krátkodobejší pobyt vyberajú horskú turistiku, vyplýva to z analýzy Slovenskej sporiteľne.

„Krátkodobejšie výlety Slovákov zhltnú viac peňazí ako napríklad Čechom. V priemere je to 420 eur za viac ako 4 noci. Dovolenka vytiahne z vrecka najviac peňazí Švajčiarom, a to až 1 163 eur, najmenej Rumunom, a to v priemere 209 eur. Česi minú na dovolenke okolo 250 eur. Výdavky zahŕňajú ubytovanie, stravu v reštaurácii, dopravu či nákup suvenírov a podobne,“povedala Lenka Buchláková, analytička SLSP. 

Práve z dôvodu, že tohtoročné letné dovolenky v zahraničí Slováci obmedzia, očakávame, že minú podstatne viac práve na Slovensku. K tomu treba prirátať aj možnosť využitia rekreačných poukazov,“ doplnila.

Štatistiky Eurostatu za rok 2019 ukázali, že podiel ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť týždňovú dovolenku mimo domova, sa za posledné roky znižoval.

Gepostet von Elena Batková am Samstag, 3. August 2019

„Stále je však na Slovensku zhruba 430-tisíc ľudí, ktorí si to z finančného hľadiska jednoducho dovoliť nemôžu. Koronakríza, znižovanie platov či prepúšťanie môže spôsobiť, že v horizonte dvoch rokoch pribudne v tejto skupine ďalších 50- tisíc ľudí,“ skomentovala Buchláková. 

Najčastejšie Slováci financujú svoje dovolenky skôr z úspor. Sú aj takí, ktorí si prostredníctvom spotrebných úverov financujú aj dovolenku, no nakoľko ide o bezúčelový úver, presné štatistiky o tomto neexistujú. 

Gepostet von Monika Hrišková am Samstag, 17. August 2019

Podpora lokálneho turizmu bude tento rok kľúčovou viac ako kedykoľvek predtým. Dobre si to uvedomuje aj Slovinsko. Tamojšia vláda dokonca plánuje darovať všetkým dospelým Slovincom 200-eurové poukážky na dovolenku v rámci krajiny, informovala TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

Poukážky budú môcť využiť na ubytovanie či iné turistické služby, uviedla v stredu vláda. Slovinci mladší ako 18 rokov dostanú namiesto 200-eurovej len 50-eurovú poukážku.

Ak je idea trávenia tohtoročnej dovolenky v Tatrách sympatická aj tebe, určite choď do toho. V prípade, ak patríš medzi ľudí, ktorí preferujú počas pobytu v horách maximálny komfort, vybrali sme pre teba top ubytovania, v ktorých nechýbajú dokonalé výhľady, dobré wellness a široké možnosti rekreácie.

Noc na Lomničáku

V roku 1770, kedy ešte neexistovala Tatranská Lomnica, rodina Fabryová z Kežmarku nazvala Lomnický štít „DEDO“ v domnení, že ide o najvyšší štít Tatier. Práve z Kežmarku pripomína tento štít deda s dlhým nosom a dlhou bradou, ktorú môžete nájsť v logu ubytovania, ktoré sa nachádza priamo na Lomnickom Štíte.

„Život je zaujímavý práve pre tú možnosť uskutočniť nejaký sen.“ — Paulo Coelhowww.lomnickystit.com📸 Marek Hajkovsky

Gepostet von Noc na Lomnickom štíte am Montag, 4. März 2019

Dobyť Deda bývalo najsmelšou vidinou mladých mužov z okolia, ktorí o ňom hovorili ako o nedobytnom. Teraz ho však má možnosť „dobyť,“ každý s dostatkom prostriedkov na účte.

Z okien tohto ubytovania máš možnosť pozorovať najkrajšie miesto na Slovensku, kde sa vrcholy tatranských štítov dotýkajú neba. Čaká ťa množstvo unikátnych výhľadov, absolútne ticho a čarovná atmosféra v najvyššie položenej izbe v strednej Európe.

Gepostet von Noc na Lomnickom štíte am Freitag, 22. Februar 2019

Každý milovník by určite aspoň raz zažil Noc na Lomničáku. Cena izby comfort sa tu cez Silvestra a Valentína vyšplhá až na hviezdnych 1589 eur za noc.

Chaty Mountain Resorts

Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska, je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami. Jej celé priľahlé územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u.

Nachádzajú sa tu aj prémiové Chaty Mountain resort zariadené pre náročných klientov, ktorí oceňujú súkromie a príjemné prostredie. Tieto dvojpodlažné chaty s rozlohou až 195 metrov štvorcových  sú vhodné pre 4 dospelé osoby a 4 deti.

Gepostet von Mountain Resort Ždiar am Donnerstag, 19. März 2020

Hlavnou dominantou chát Mountain resort je samostatná fínska sauna a otvorená jacuzzi, z ktorej budeš môcť ďalekohľadom pozorovať tatranskú hviezdnu oblohu a vychutnať si tak výhľad na štíty Belianských Tatier. Milovníci al-fresco stolovania si prídu na svoje na drevenej terase prístupnej z dennej zóny. Cena za jednu noc sa tu pohybuje od 212 eur.

Gepostet von Mountain Resort Ždiar am Mittwoch, 4. Dezember 2019

Grand Hotel Kempinski

Grand Hotel Kempinski High Tatras je 5-hviezdičkový hotel, ktorý sa nachádza na brehu Štrbského plesa vo Vysokých Tatrách. Hotel má 98 izieb a apartmánov (vrátane prezidentského a novomanželského apartmánu). Hotel tiež ponúka špičkové  Spa & Wellness služby.

When in doubts about the weather or activities, our SPA is always the right choice #awardwinning #bestview #zionspa

Gepostet von Grand Hotel Kempinski High Tatras am Dienstag, 30. Juli 2019

Rezervovať sa dá aj špeciálny balík s názvom „Dotknite sa hviezd“ a cenou 1300 eur. Ubytovaní budete, ak teda nepôjdeš sám, v novomanželskom apartmáne s vírivkou na streche. Súčasťou balíčku je aj 60-minútový panoramatický let v okolí, 120-minútová masáž či privátna 4-chodová romantická večeru pre dvoch vo vežičke s výhľadom.

One of our two 𝓈𝒾𝑔𝓃𝒶𝓉𝓊𝓇𝑒 𝓈𝓊𝒾𝓉𝑒𝓈..Can you name it? 😉 Comment below..#kempinski #strbskepleso #hightatras…

Gepostet von Grand Hotel Kempinski High Tatras am Dienstag, 14. April 2020

Starý Smokovec

Grandhotel Starý Smokovec, ktorého história siaha až do roku 1904, je 4-hviezdičkový klenot Vysokých Tatier. V ich srdci – Starom Smokovci, v popredí Slavkovského štítu, ponúka komfortnú základňu pre exkluzívny pobyt v Tatrách.

Gepostet von Grandhotel**** Starý Smokovec, Vysoké Tatry am Montag, 4. März 2019

 Štýl a komfort ťa čaká aj v zóne Grand Spa. Cena apartmánu sa v tomto hoteli pohybuje od 150 eur na noc.

Gepostet von Grandhotel**** Starý Smokovec, Vysoké Tatry am Dienstag, 25. Februar 2020

Vila Pillow House

Vila Pillow House je honosná, no útulná drevenica v obci Stará Lesná. Priamo z objektu je nádherný výhľad na Vysoké Tatry. Len pár kilometrov je aj golfový klub Golf resort Black Stork vo Veľkej Lomnici.

Gepostet von Amazing places / Kouzelná místa na Slovensku am Montag, 30. Juli 2018

Po pár minútach cesty natrafíš aj na AquaCity Poprad s celoročnou prevádzkou. Vila Pillow House poskytuje ubytovanie až pre 14 osôb. Cena prenájmu tohto objektu stojí počas Silvestra 400 eur na noc.

Zdroje: SLSP, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech