Tatry hľadajú nápady na zlepšenie od Slovákov, chcú byť atraktívnejšie pre domácich i turistov

  • Slováci milujú výlety v horách dokážu tu tráviť víkend za víkendom
  • Niet sa čo čudovať, pretože naše Tatry skutočne majú čo ponúknuť
  • Ak aj ty máš nápady na to, ako ich vylepšiť, máš možnosť svoj návrh predostrieť svetu
joshua-reddekopp-461999-unsplash
Unsplash
  • Slováci milujú výlety v horách dokážu tu tráviť víkend za víkendom
  • Niet sa čo čudovať, pretože naše Tatry skutočne majú čo ponúknuť
  • Ak aj ty máš nápady na to, ako ich vylepšiť, máš možnosť svoj návrh predostrieť svetu

Inštitút enviromentálnej politiky (IEP) dnes, keď si pripomíname Medzinárodný deň hôr, zverejnil najnovšie štatistiky Eurostatu týkajúce sa výletov obyvateľov Európskej únie do hôr. Neuveríš, ale úplne prvé miesto rebríčka sme pred Rumunmi a Francúzmi obsadili my, Slováci. IEP na svojom Facebooku píše: „Pre Slovákov to je o to významnejší deň, že každý štvrtý výlet, ktorý vo svojom voľnom čase podnikneme, zahŕňa aj návštevu hôr. Aj preto by sme sa mali o prírodu v nich dôkladne starať.“

Jedným z projektov, ktorý sa práve ochranou a skrášľovaním prostredia našich veľhôr zaoberá sú Zásahy Tatry 2019. Ak sa ti zdá, že tento formát ti je známy, tak to určite poznáš Mestské zásahy, ktoré fungujú už niekoľko rokov a pomáhajú mestám riešiť ich dlhotrvajúce problémy. Do vylepšovania funkčnosti aj estetiky sa môže zapájať verejnosť a práve to je to, čo prostrediu pomáha najviac.

„Vysoké Tatry máme všetci radi. Vždy tam ale nachádzame miesta s obrovským potenciálom, ktorých momentálny stav je z rôznych dôvodov zanedbaný až katastrofálny,“ objasňujú pre Archinfo situáciu iniciátori projektu.

Ak máš aj ty konkrétny nápad ako vylepšiť momentálny zanedbaný stav našich veľhôr či ich okolia, svoj návrh môžeš kedykoľvek pridať medzi ostatné. Musíš sa zamerať na verejný priestor, ktorého revitalizáciu v krátkosti v projekte opíšeš, pridáš jeho fotografiu, jednoduchú vizualizáciu a odhadneš potrebné náklady.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Chata pri Zelenom plese

Pridáš sa tak k nápadom ako napríklad zlepšiť stav národnej kultúrnej pamiatky – stanicu bývalej lanovej dráhy Tatranská Lomnica od legendy slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča, ako zabojovať proti vizuálnemu smogu na tých nesprávnych miestach, ako vytvoriť námestíčko pred vstupom do Belianskej jaskyne či ako vytvoriť promenádu v Tatranskej Lomnici.

Zdroj: zasahy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK