Tatry lákajú na úplne nové unikáty: Fantastické ľadové sochy či gigantický labyrint

  • Lomnický štít sa hrdí novými ľadovými sochami
  • Najväčší snežný labyrint na svete sa nachádza len 25 kilometrov od slovenských hraníc
Najväčší labyrint na svete, ľadové sochy na vrcholci Lomnického štíti
Najväčší labyrint na svete, ľadové sochy na vrchole Lomnického štítu, REPROFOTO/Snowlandia Zakopane SITA/Mária Frisová SITA/Mária Frisová
  • Lomnický štít sa hrdí novými ľadovými sochami
  • Najväčší snežný labyrint na svete sa nachádza len 25 kilometrov od slovenských hraníc

Na Lomnickom štíte sa od dnešného dňa môžeš kochať oku lahodiacim pohľadom na najvyššie položené ľadové sochy na Slovensku. Ide o ľadové sochy dvoch vyjúcich vlkov ako symbol divokej tatranskej prírody.

Boli to práve umelci z Nemecka, ktorí pred oficiálnym začiatkom medzinárodných majstrovstiev ľadových sochárov s názvom Tatry Ice Master vysekali tieto sochy.

Ich hlavný program sa po dvojročnej pauze v súvislosti s pandémiou uskutoční už počas tohto víkendu (21. – 22. 1.) na Hrebienku. Zúčastnia sa na nich tímy z desiatich krajín sveta vrátane slovenského.

Práve vyrezávaním exhibičnej sochy na Lomnickom štíte zvyknú odštartovať spomínané majstrovstvá. Zvyčajne dielo vytvárajú ľadoví sochári spomedzi súťažiacich z krajiny, ktorá je od Slovenska vzdialená najďalej. V tomto roku to mali byť umelci z Mongolska.

„Na ceste z Talianska v Alpách zapadli a meškajú už viac ako 24 hodín. Preto sa nástrojov chytili Nemci,“ vysvetlil dnes pre médiá riaditeľ podujatia Lukáš Brodanský.

Ľadoví sochári budú v sobotu a nedeľu tvoriť na Hrebienku v nadmorskej výške 1 285 metrov. V tomto roku sa prihlásilo dvadsať tímov, organizátori vybrali desiatich. Okrem spomínaného Nemecka, Mongolska a domácich, tam má zastúpenie Česko, Holandsko, Litva, Fínsko, Veľká Británia, Maďarsko aj Poľsko.

0001
zdroj: SITA/Mária Frisová

Autori budú mať k dispozícii 50 ton ľadu. Dokopy by mali vytvoriť 35 unikátnych ľadových sôch. Témami tohtoročných medzinárodných majstrovstiev sú žena ako symbol života a sci-fi obraz sveta v budúcnosti. „Každý deň vytvoria desať súťažných sôch a na záver ešte 15 exhibičných,“ dodal Brodanský.

Jednu časť sôch budú ľadoví rezbári vytvárať v priestore popri budove lanovky a prvé týždne budú od zotmenia nasvietené. Ďalšie budú umiestnené v druhej kupole vedľa Tatranského ľadového dómu. Tie bude môcť verejnosť navštíviť až do skončenia zimnej sezóny, teda do konca apríla 2023.

05 (1)
zdroj: SITA/Mária Frisová

Najväčší snežný labyrint na svete

Najväčší snežný labyrint na svete sa nachádza len 25 kilometrov od slovenských hraníc, na poľskej strane Tatier a už zajtra (21.1.) opäť otvára svoje brány. Práve Park Snowland Zakopane sa môže pýšiť takýmto labyrintom, ktorý je dokonca zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa SNOWLANDIA (@snowlandia_zakopane)

Portál Dromedar informuje, že túto atrakciu nájdeš na úpätí skokanského mostíka Wielka Krokiew, kde labyrint vyrastá už od zimy na prelome rokov 2015/2016. Vybudovať dva metre vysoké múry a vyrobiť toľko umelého snehu trvá približne jeden mesiac, pričom k výsledku im musia priať aj priaznivé mínusové teploty.

Vstupenka k tomuto unikátu sa pohybuje okolo 30 zlotých, tá v zľave je o 5 zlotých lacnejšia. V prepočte na eurá za vstupenku tak zaplatíš približne 6 eur. Keďže v Snowlandii sa nachádza viacero snežných unikátov a atrakcií, lístok si môžeš zakúpiť aj na tie. Každá atrakcia je spoplatnená samostatne.

Zdroje: SITA, Dromedar, Instagram/Snowlandia Zakopane, Facebook/Snowlandia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá