Taxíky, ktoré nepotrebujú vodiča? Známa automobilka plánuje novinku

  • Automobilový koncern Fiat Chrysler plánuje v tomto roku spustiť robotickú taxislužbu v niekoľkých najväčších čínskych mestách
  • Na tomto projekte automobilka spolupracuje so startupom AutoX
AutoX Team @medium.com
  • Automobilový koncern Fiat Chrysler plánuje v tomto roku spustiť robotickú taxislužbu v niekoľkých najväčších čínskych mestách
  • Na tomto projekte automobilka spolupracuje so startupom AutoX

Elektromobily s autonómnym riadením nie sú v dnešnej dobe už ničím výnimočným a stali sa bežnou súčasťou našich životov. Túto skutočnosť si uvedomuje aj automobilový koncern Fiat Chrysler, informuje o tom TheVerge.

Detroitská firma chce držať krok so svojou konkurenciou. Práve preto sa rozhodla v spolupráci s čínskym startupom AutoX uviesť robotickú taxislužbu.

Hongkongská spoločnosť AutoX, ktorá sa zaoberá výrobou a integráciou techniky autonómneho riadenia, plánuje svoj systém vložiť do flotily minivanov Chrysler Pacifica.  

Tento projekt robotickej taxislužby by obidve spoločnosti radi uviedli do do praxe koncom roka 2020 v niekoľkých čínskych mestách vrátane Shenzenu či Šanghaja. 

Spoločnosť AutoX nie je tak známou ako napríklad iné čínske či americké startupy. Založená bola v roku 2016 bývalým profesorom na univerzite Priceton, Jianxiongom Xiaom. Za túto krátku dobu si však získala niekoľko veľkých investorov vrátane skupiny Dongfeng Motor či známeho koncernu Alibaba. 

 

AutoX to so spustením vozidiel bez vodiča myslí skutočne vážne. V decembri 2019 totiž požiadal tento startup o prvotné testovanie svojich vozidiel v Kalifonii. Jedinou firmou, ktorej bol tento test povolený okrem AutoX, bola spoločnosť Waymo, ktorú vlastní gigant AlphaBet. 

Táto dohoda medzi AutoX a koncernom Fiat Chrysler je len ďalším dôkazom toho, že jeden z najväčších výrobcov automobilov na svete chce dobehnúť svoju konkurenciu vo výrobe elektromobilov a áut s autonómnym riadením. 

Fiat Chrysler sa na budúcnosť automobilového priemyslu pripravuje skutočne inteligentne. Namiesto toho, aby veľké množstvo kapitálu investovali do pracovných miest, sa FCA rozhodol kapitálovo spojiť s inými firmami, ktoré sa taktiež zaujímajú o inovácie v automobilovom priemysle. 

Firma sa stala súčasťou veľkej super skupiny spoločností zaujímajúcich sa o autonómne riadenie, kde patrí napríklad aj BMW či spoločnosť Intel. 

Zdroje: medium.com/autox/ces2020-autox-rolls-out-the-first-hardware-ready-robotaxi-for-china-e99e715b9ea, theunionjournal.com, pymnts.com, pymnts.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK