Taylor Swift dobyla Varšavu i srdcia Slovákov. Na jej koncerte sme za bežnú potrebu platili 11 eur
- Startitup navštívil koncert americkej speváčky Taylor Swift
- Zaslúži si prirovnanie k The Beatles právom?
- Aká bola šou a ceny?
- Startitup navštívil koncert americkej speváčky Taylor Swift
- Zaslúži si prirovnanie k The Beatles právom?
- Aká bola šou a ceny?
Niet pochýb, že Taylor Swift patrí medzi najväčšie hudobné hviezdy súčasnej doby. Množstvo hudobných kritikov ju dokonca prirovnáva k legendárnym The Beatles. Štvrtkový koncert vo Varšave, ktorého sa Startitup zúčastnil, ukázal, že si toto prirovnanie zaslúži oprávnene.
Taylor Swift naplnila nielen kasy hlavného mesta Poľska, získala si aj srdcia tamojších ľudí, a nielen ich. Speváčka vypredala poľský Národný štadión, pričom u našich severných susedov odohrá celkovo tri koncerty. Každý z nich má kapacitu takmer 70-tisíc ľudí.
Takýto obrovský počet ľudí nezaplní len vrecká samotnej umelkyne, ktorá sa vďaka turné Eras Tour stala miliardárkou, ale aj samotnej poľskej metropole, ktorá podľa očakávaní prinesie 190 miliónov zlotých (44,30 milióna eur). Najviac príjmov pochopiteľne prúdi do hotelierstva a gastronómie.
Poliaci, Slováci i Američania
Niet sa čomu čudovať. Na koncerte sme natrafili na Poľky, ktoré podľa vlastných slov pochádzajú z obce, kde ani poriadne autobus nechodí. Počuť bolo veľa aj slovenčinu a češtinu. Nechýbali ani Briti, Američania, Ukrajinci či dokonca Indovia.
Autorka tohto textu sa v minulosti zúčastnila mnohých koncertov rôznych žánrov, od grunge po pop, no oddanejších fanúšikov, ako sú takzvaní „Swifties“ (ako sa fanúšikovia speváčky prezývajú), ešte nezažila, snáď len Marilyna Mansona, no tých nie je toľko.
A práve v tom spočíva celé čaro okolo speváčky. Mnoho jej fanúšikov, či už slečien v pubertálnom veku, alebo naopak žien vo veku Swiftovej, sa môže s umelkyňou stotožniť. Swift totiž svojím umením mieri práve na ženy, pričom svoju hudbu nepredáva se*om, aj keď je atraktívna, ale svojím životným príbehom.
Nezasvätenému sa môže zdať, že ide o maškarný ples
Pre mnohé ženy je tak umelkyňa vzorom a osobou s kultovým vyžarovaním. Fanúšičky tak na koncerty chodia oblečené v rôznych úboroch, ktoré zobrazujú jednotlivé éry, teda albumy v živote umelkyne. Na koncerte sme stretli slečny v strieborných šatách pripomínajúcich album Fearless, v tričkách a klobúkoch pripomínajúcich album Red, v hadích šatách pripomínajúcich album Reputation či dokonca v šatách, ktoré pripomínajú stredovek, no v skutočnosti sú odkazom na albumy Folklore či Evermore.
Nezasvätenému človeku by sa mohlo zdať, že prišiel na maškarný ples, no aj takýmto spôsobom vyjadrujú fanúšikovia lásku k svojmu idolu. Nechýbajú ani čísla 13, ktoré odkazujú na dátum narodenia speváčky 13. decembra a ktoré sa stalo jej obľúbeným číslom.
Ďalšou zvláštnosťou sa pre nezasvätených môžu zdať aj takzvané náramky priateľstva, ktorými sú ovešaní fanúšikovia a ktoré si medzi sebou počas koncertu vymieňajú. Ťažko povedať, čo presne je motívom tohto zvyku, pretože Swift sa s takýmito náramkami objavila pri promovaní albumu Lover, ale zároveň je na náramky odkaz aj v piesni You’re on Your Own, Kid z albumu Midnights.
V najlepšej forme
Swifties ale na koncerte rozhodne dostanú to, za čo si zaplatili nemalé peniaze. Speváčka je vo svojich tridsiatich štyroch rokoch vo svojej najlepšej forme a celý koncert beží ako dobre namazaný stroj. Swift je profesionálka a netrpí žiadnymi hviezdnymi manierami ako jej kolegyne, typu Nicki Minaj, a meškanie je skôr raritou ako samozrejmosťou. Jej celé vystúpenie sa začne krátko po vystúpení predkapely, ktorou je pre naše končiny Paramore.
Aj tu treba dať Swift body navyše. Množstvo jej fanúšikov by si nikdy nepustilo takúto kapelu, keby neboli jej predskokanmi. Teraz sa dá vidieť, ako množstvo z nich spieva pesničky kapely a užíva si koncert.
Samotnú americkú speváčku čakal v Poľsku obrovský jakot a potlesk, len čo sa objavila na pódiu. Jej fanúšikovia sú známi tým, že napríklad v Seattli vyvolali seizmickú aktivitu ekvivalentnú zemetraseniu s magnitúdou 2,3.
Swift sa v Poľsku páčilo
Aj v Poľsku vyvolala potlesk, ktorý nie jednému človeku spôsobil zaľahnutie v ušiach. Ak sa preto chystáš na koncert speváčky, napríklad vo Viedni, zváž si zaobstaranie štupľov do uší navrhnutých špeciálne na koncerty, ktoré stlmia okolité zvuky ale zároveň zachovajú zvuk z koncertu pomerne čistý.
Pozor si treba dávať aj na predmety, ktoré na štadión berieš. Okrem fotografického náčinia sú zakázané aj dáždniky s ostrými hrotmi, niektorí organizátori majú problém aj s malými ruksakmi. Tieto veci sa dajú uložiť do depozitu, ten nás ale vyšiel 50 zlotých (11 eur). Pitie a jedenie tiež nie je lacnou záležitosťou. Hot dog či zapiekanka stojí okolo 10 eur, fľaša nealko nápoja vyjde okolo 4 eur.
Účastníci ale majú povolené priniesť si 0,5 l fľaše vody. Pre ľudí pod pódium je zabezpečený aj pitný režim prostredníctvom pohárov vody, ktoré rozdávajú organizátori. Celý zoznam zakázaných predmetov sa dá pozrieť na webovej stránke koncertu.
Koncert trvá vyše 3 hodín, pričom priemer je 3 hodiny a 15 minút. Speváčka počas nich stihne vystriedať viaceré éry, od jej najväčších popových hitov ako Shake It Off z albumu 1989 až po Folklore či The Tortured Poets Department. Nechýbajú ani akustické sety, ktoré v skutočnosti patria k jej silným stránkam a ukazujú, akou vynikajúcou umelkyňou je.
Nie každý dokáže vyvolať 5-minútový aplauz len vďaka pomalej klavírnej skladbe Champagne Problems. Nekončiaci potlesk vyvolal aj slzu u samotnej speváčky, ktorá si pochvaľovala dav na koncerte ako „iný level“. Fanúšikom odkázala po poľsky, že ich „kocha“, čiže ľúbi.
Schopná podnikateľka
Speváčka počas vyše troch hodín nepretržite spieva, stíha rýchlu výmenu kostýmov a predvedenie tanečných kreácií. Aj keď treba priznať, že tanec nikdy nebol jej silnou stránkou a zrejme nikdy nebude tancovať ako Madonna alebo Dua Lipa, prvá menovaná ale nikdy nebude spievať tak ako Taylor Swift a nikdy tak ani nespievala. Kým Madonne na zabavenie publika treba provokáciu a zložité tanečné choreografie, Swiftovej stačí gitara či klavír.
Kondične je na tom americká speváčka veľmi dobre a výkon, ktorý predvádza, sa dá prirovnať k vrcholovému športu.
Turné je naplánované do najmenšieho detailu, ktorý vedia občas identifikovať len tí najväčší fanúšikovia americkej divy. Aj to ukazuje, že speváčka je nielen šikovná umelkyňa, ale aj podnikateľka a manažérka.
A možno práve v tom spočíva jej čaro – každý ju vidí tak, ako ju chce vidieť. Dievčatá i ženy ju vidia ako niekoho, s kým sa môžu stotožniť a vyspievať sa zo svojich neúspešných vzťahov.
Niekto ju vidí ako slušnú a štedrú ženu, ktorá na koncertoch vybozkáva choré deti, o svoje bohatstvo sa podelí so svojím tímom či vodičmi, ktorí dostali štedré odmeny. Nechýbajú ani dary charite či potravinovej banke. Ďalší, takzvaní „Gaylors“, ju zase vidia ako utajenú príslušníčku LGBT komunity, čo si vysvetľujú odkazmi na dúhové farby či niektorými prapodivnými textami.
Pre iných je úspešná a silná žena a podnikateľka, ktorá napriek nepriazni osudu a problémom s tým, že nevlastnila autorské práva na svoje piesne, vyšla z celej kauzy posilnená.
Zlé jazyky vravia, že práve takejto marketingovej nejednoznačnosti vďačí za svoj úspech. Koncert vo Varšave však ukázal, že rovnako ako si ju vážia jej fanúšikovia, si aj Taylor váži ich.