Ťažký týždeň Imreczeho: Po náleze sledovacieho zariadenia ho obvinila NAKA

  • Prípad súvisí s guvernérom NBS Petrom Kažimírom
  • V hre je korupcia vo výške takmer 50-tisíc eur
  • František Imrecze vstúpil do policajnej ochrany
František Imrecze
Startitup
  • Prípad súvisí s guvernérom NBS Petrom Kažimírom
  • V hre je korupcia vo výške takmer 50-tisíc eur
  • František Imrecze vstúpil do policajnej ochrany

Bývalý šéf finančnej správy, ktorý spolupracuje s políciou pri rozkrývaní najzávažnejších korupčných trestných činov, mal v stredu skutočne rušný deň. Len pár hodín po tom, ako si našiel na podvozku svojho auta pripnuté sledovacie zariadenie, mu podľa informácií Startitup vložil vyšetrovateľ NAKA do ruky uznesenie o vznesení obvinenia pre zločin prijímania úplatku. Vyšetrovateľ ho obvinil s tým, že úplatok prijal ako verejný činiteľ. 

Informáciu Startitup potvrdil advokát Františka Imreczeho Miroslav Ivanovič. Ten pre Startitup uviedol, že voči najnovšiemu obvineniu nebudú podávať sťažnosť.   

Obvinenie Imreczemu vyšetrovateľ NAKA vložil do rúk v stredu podvečer, keď prišiel vypovedať v súvislosti s nálezom, ktorý vystrašil Petržalčanov. 

Františka Imreczeho začali stíhať v tej istej veci, pre ktorú obvinili aj guvernéra NBS Petra Kažimíra. Práve bývalý minister financií mal podľa obvinenia podplácať vtedajšieho prezidenta daniarov Františka Imreczeho. Kažimír mu podľa obvinenia odovzdal úplatok približne 50-tisíc eur. Bývalému prezidentovi finančnej správy preto vzniesol vyšetrovateľ NAKA obvinenie z brania úplatku.

Obvinenie guvernéra NBS a Františka Imreczeho má podľa uznesenia o vznesení obvinenia súvisieť s daňovými konaniami spoločností Loject. Peter Kažimír mal v korupčnom prípade podľa vyšetrovateľov zohrať úlohu akéhosi kuriéra a prezidentovi finančnej správy Františkovi Imreczemu mal odovzdať úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur.

„Proti uzneseniu o vznesení obvinenia pripravujeme sťažnosť, ktorú podáme v zákonnej lehote,“ reagoval na obvinenie Petra Kažimíra jeho advokát Ondrej Mularčík.

Kauza bola v minulosti zastavená zásahom generálneho prokurátora po preskúmaní postupom podľa paragrafu 363.

„S týmto sa vyšetrovateľ vysporiadal, odstránil tie procesné chyby, ktoré mu boli vytknuté, a ak sa nemýlim, tak boli doplnené aj nové dôkazy,“ povedal v relácii Na stope s Ivanom Megom policajný prezident Štefan Hamran v súvislosti s obvinením Petra Kažimíra.

 

Ide o zastrašovanie

František Imrecze teraz figuruje kauze brania úplatku od guvernéra NBS ako spolupracujúci obvinený. Súvis medzi sledovacím zariadením pod jeho autom sa zatiaľ policajtom preukázať nepodarilo. „Môžem povedať, že už máme zistené, že ide o sledovacie zariadenie,“ prezradil Štefan Hamran v relácii.

Ten v reakcii na otázku, že zariadenie bolo umiestnené na viditeľnom mieste a či sa dá teda z toho niečo dedukovať, povedal: „Môžem povedať, že pracujeme s verziou, že ide o zastrašovanie. To zariadenie bolo umiestnené tak, že bolo neprehliadnuteľné. Tým sa potvrdzuje to, že tento kľúčový svedok asi nerozpráva nezmysly.“

„Nezavádza, neklame a nevypovedá účelovo pod tlakom vyšetrovateľa. Viete ja si neviem predstaviť, že by som zastrašoval človeka, ktorého tvrdenia viem na súde ľahko vyvrátiť,“ reagoval na otázku moderátora Hamran, ktorý vzápätí potvrdil, že František Imrecze už požiadal o policajnú ochranu. Pred domom počas noci hliadkovalo policajné auto a ešte počas štvrtka vstúpil do policajnej ochrany.

 

Reportérom Startitup sa vo štvrtok napoludnie podarilo osloviť aj samotného Františka Imreczeho. Toho pristihli v centre Bratislavy. Kľúčový svedok v kauze Mýtni bol na slovo skúpy. Pôsobil vystrašeným dojmom.

Na otázku reportéra reagoval, že celá situácia je pre neho traumatizujúca. Celý rozhovor s Františkom Imreczem si môžete pozrieť vo videu. Bývalý prezident finančnej správy je kľúčový svedok v kauze Mýtnik, v ktorej figurujú mená nominantov SMER-u aj oligarchu spriazneného s touto stranou Jozefa Brhela.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá