Technickí giganti pred Kongresom. Zuckerberg videl v Instagrame hrozbu, Bezos neodpovedal na otázky

  • Včera sa štyria technickí giganti, generálni riaditelia spoločností Apple, Amazon, Facebook a Google, postavili pred Kongres Spojených štátov
  • Reprezentanti riešili, či títo velikáni nezneužívajú svoju moc a dominantné postavenie na trhu
  • Takmer všetci sa snažili brániť patriotizmom
zuckerberg, bezos
SITA via AP/Charles Krupa/TASR via AP/Francois Mori
  • Včera sa štyria technickí giganti, generálni riaditelia spoločností Apple, Amazon, Facebook a Google, postavili pred Kongres Spojených štátov
  • Reprezentanti riešili, či títo velikáni nezneužívajú svoju moc a dominantné postavenie na trhu
  • Takmer všetci sa snažili brániť patriotizmom

Generálni riaditelia Amazonu, Applu. Facebooku a Googlu sú už viac ako rok centrom záujmu amerických zákonodarcov v Kongrese Spojených štátov. Tí podľa BBC zisťujú, či spoločnosti zneužívajú svoju moc a dominantné postavenie na online trhu. Kým Jeff Bezos, generálny riaditeľ Amazonu, priznal, že spoločnosť Amazon mohla neadekvátne narábať z údajmi o predajcoch tretích strán, generálny riaditeľ Applu, Tim Cook, pôsobil nenútene. 

Ako uvádza CNCB, Bezosovo svedectvo bolo viac ako očakávané, nakoľko najbohatší muž sveta pred Kongres ešte nikdy nepredstúpil. Prekvapením bolo, že Bezos sa počas prvých dvoch hodín vypočúvania vyhýbal otázkam. Neskôr potvrdil, že existuje zásada, ktorá zakazuje používanie údajov o predajcoch tretích strán na podporu podnikania Amazonu v oblasti súkromných značiek. „Nemôžem vám zaručiť, že táto politika nebola nikdy porušená,“ priznal Bezos.

Generálny riaditeľ Amazonu počas rokovania častokrát tvrdil, že nedokáže odpovedať na otázku alebo si nevie spomenúť na konkrétny incident, čoho dôkazom je časť prepisu z pojednávania uverejnená na portáli Tech Crunch

Zuckerberga usvedčili e-maily

Marka Zuckerberga, generálneho riaditeľa Facebooku, Kongres konfrontoval s internými e-mailovými správami z roku 2012, kde píše o nákupe Instagramu, informuje The Verge. Zuckerberg v jednom e-maile uviedol, že Instagram môže pre Facebook predstavovať hrozbu. 

Toto tvrdenie na základe niektorých e-mailov dokázal zástupca Jerry Nadler. Jednoduchšie, ako bojovať s konkurenciou, bolo kúpiť ju. Zuckerberg nepopieral, že Instagram považoval za hrozbu, ale zdôraznil, že dohodu v tom čase schválila Federálna obchodná komisia.

Americké pre Ameriku  

Niet pochýb o tom, že páni využívali rôzne stratégia, ako objasniť značné nezrovnalosti. V jednom ale konali totožne, a síce všetci štyria použili metódu patriotizmu. Podľa CNN niekoľkokrát v priebehu procesu zdôraznili pôvod svojich spoločností a dodali, že služby tvoria pre Američanov. 

Bezos sa dokonca zmienil o „dôvere“, ktorú Američania majú voči Amazonu. „Potrebujeme amerických pracovníkov, aby priniesli výrobky pre amerických zákazníkov,“ uviedol. Podľa Cooka je Apple jedinečná americká spoločnosť, ktorej úspech je možný iba v Amerike. Okrem toho zvýšil počet pracovných miest v USA. Generálny riaditeľ Facebooku zase podotkol, že v oblasti špičkových technológií Ameriku vystriedala Čína. 

Zdroje: The Washington Post, CNN, BBC, CNCB, Tech Crunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK