Technológia 5G sietí posunie Slovensko do budúcnosti

  • Superrýchly internet v mobilnej sieti sa stáva realitou, Slovak Telekom spustil komerčnú prevádzku 5G siete
  • Superrýchly internet v mobilnej sieti sa stáva realitou, Slovak Telekom spustil komerčnú prevádzku 5G siete

Slovak Telekom dnes spustil komerčnú prevádzku 5G siete na Slovensku, čim posúva Slovensko do novej digitálnej éry. Ide o významný krok na ceste k rozvoju digitálnej ekonomiky, ktorej dôležitosť pre budúcnosť zdôraznila v súčasnosti pretrvávajúca pandémia koronavírusu. Využívanie digitálnych technológií a schopnosť byť neustále online sa stávajú pre jednotlivcov, firmy a štát nevyhnutným prostriedkom ekonomického rozvoja a efektívneho fungovania spoločnosti.

Online vyučovanie, práca z domu, či správa vzdialených počítačových systémov na diaľku si vyžaduje rýchle a hlavne spoľahlivé pripojenie na internet kdekoľvek. Práve v tomto smere bude hrať prím nová mobilná 5G sieť, ktorú dnes odštartoval Telekom v Bratislave. Telekom najrýchlejšou mobilnou sieťou piatej generácie pokryl 8 mestských častí Bratislavy – Petržalku, Ružinov, Nové Mesto, Trnávku, Vajnory, Vrakuňu, Podunajské Biskupice a Devínsku Nová Ves.

Budúcnosť na dosah

5G prináša prináša oproti predchádzajúcej generácii 4G sietí vyššie rýchlosti pripojenia na internet s teoretickým maximom prekračujúcim gigabitovú rýchlosť. Najväčšou výhodou 5G je však jej superrýchla reakcia na úrovni milisekúnd, ktorá umožňuje okamžitú komunikáciu v reálnom čase, bez akýchkoľvek oneskorení. Práve spojenie vysokej prenosovej rýchlosti, nízkej odozvy a možnosti pripojenia veľkého počtu zariadení, znamená revolúciu a prináša doslova nekonečné možnosti pre praktické využitie 5G technológie v praxi.

5G siete umožnia aplikovať do praxe technológie, ktoré sme donedávna považovali za vedecko-fantastickú fikciu. Veľkým benefitom 5G technológie je zjednodušenie komunikácie v reálnom čase, čo umožní napríklad v zdravotníctve diagnostiku pacientov cez „živé“ vyslanie z mobilu priamo do ambulancie lekára, či tele-medicínu s využitím rozšírenej reality.

Vďaka 5G sa bežnou realitou stanú autonómne vozidlá vo veľkom meradle, najprv v logistike a priemysle a neskôr aj v bežnej cestnej premávke. Vďaka 5G budú môcť autá spolu komunikovať v reálnom čase napríklad na križovatke, čo zvýši bezpečnosť na cestách. Obce a mestá budú môcť využívať inteligentné parkovacie systémy, ktoré majiteľa vozidla odnavigujú priamo na voľné parkovacie miesto.

Doručovacie služby budú môcť využiť lietajúce drony na doručovanie zásielok priamo do rúk. V energetike nasadenie 5G siete umožní vzdialené ovládanie zariadení, ktoré vystavujú zamestnancov nebezpečným situáciám, či servisné zásahy na diaľku cez virtuálnu a rozšírenú realitu.

5G nakopne Priemysel 4.0 na Slovensku

Najväčší slovenský telekomunikačný operátor pokryl sieťou piatej generácie aj areál priemyselného parku automobilky Volkswagen v Bratislave a tiež oznámil, že vybuduje prvú privátnu priemyselnú 5G kampusovú sieť pre spoločnosť CEIT v Žiline, ktorá vyvíja riešenia pre Priemysel 4.0. Nová 5G sieť umožní v priemysle doručiť novú priemyselnú revolúciu, na prahu ktorej sa v súčasnosti nachádzame. Slovenské podniky môžu využiť potenciál, ktorý im 5G prináša a získať dôležitú konkurenčnú výhodu na medzinárodnom trhu.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech