Technologický gigant ukončil nábor zamestnancov a ohlásil prepúšťanie

  • Meta prestáva ponúkať v rámci firmy nové pozície
  • Gigant má finančné problémy
  • Trápia ho vysoké výdavky, ale aj konkurencia
meta prepúšťanie
Ilustračná fotografia, Unsplash/Florian Schmetz, Austin Distel
  • Meta prestáva ponúkať v rámci firmy nové pozície
  • Gigant má finančné problémy
  • Trápia ho vysoké výdavky, ale aj konkurencia

Prepúšťanie nie je problémom výhradne menších spoločností. Šetriť na ľudských zdrojoch sa rozhodol aj taký technologický gigant, akým je práve materská spoločnosť Facebooku, Meta. Mark Zuckerberg ukončuje náber nových zamestnancov a súčasné tímy ľudí zásadne reorganizuje.

Neprajná doba

Akcie Mety idú v súčasnosti podľa denníka Wall Street Journal dole a Mark Zuckerberg sa snaží šetriť, kde sa dá. Donedávna do megalomanskej spoločnosti prúdil stabilný prísun zamestnancov. Majiteľ spoločnosti však na najaktuálnejšom mítingu údajne oznámil, že Meta si nemôže dovoliť naďalej prijímať nových ľudí, pričom musia niektoré zo svojich pozícií opustiť i dlhodobí zamestnanci.

Prvé správy o prepúšťaní, ktoré mnohé veľké média označili za „tiché“, sa objavili už pred týždňom. Ako toho času informoval The Register, prepúšťanie v Mete bolo, takpovediac, minimalistické a o prácu prišlo „len“ niekoľko desiatok ľudí, čo je vzhľadom na veľkosť spoločnosti mizivé percento.

Spôsob tohto prepúšťania bol taktiež prinajmenšom zvláštny. Meta zaslala svojim zamestnancom správu o tom, že ich príslušný tím sa rozpúšťa, čo však ešte neznamená, že prichádzajú o prácu. Firma však zamestnancom dala časový limit na to, aby si našli pozíciu v inom tíme, čo sa mnohým z nich nepodarilo. Posledným bodom tohto procesu bolo „kvázi“ prepustenie.

Zdá sa však, že situácia sa o nič nezlepšila a Mark Zuckerberg, ktorý je zakladateľom spoločnosti, musí spraviť o čosi radikálnejšie kroky.

Dúfal som, že ekonomika by sa mohla stabilizovať, no naše pozorovania dokazujú, že sa tak nestalo. Potrebujeme plánovať viac konzervatívne,“ objasnil svojim zamestnancom počas mítingu. Informuje o tom spravodajský web The Guardian s odvolaním sa na portál Bloomberg.

Je to univerzálny problém

Pôvodné plány pre rok 2022 avizovali, že Meta plánovala zamestnať množstvo nových inžinierov, o čom informovala agentúra Reuters ešte začiatkom leta. Spoločnosť však musela tieto plány „okresať“ minimálne o 30 %.

Naším plánom je postupne znižovať rast počtu zamestnancov, počas celého budúceho roka,“ dodal Zuckerberg. Taktiež uviedol, že zredukovanie rozpočtu sa týka každého oddelenia. S touto zmenou sa majú lídri oddelení údajne vysporiadať sami.

Mnoho tímov sa bude musieť preriediť, aby sme mohli našu energiu a zdroje presmerovať do iných oblastí,“ priznal ďalej Zuckerberg. Prepúšťanie v dôsledku nedostatku financií však nie je výhradne problémom Facebooku či iných dcérskych spoločností ako Instagram alebo WhatsApp.

Na snímke je Mark Zuckerberg a jeho tím.
zdroj: Facebook/Mark Zuckerberg

V súčasnosti trpí celý technologický sektor, uvádza portál TechCrunch. Najvyššie príjmy vykazoval tento sektor najmä počas pandémie COVIDu-19, keď bolo mnoho ľudí nútených ostať doma, v následku čoho sa niekoľkonásobne zvýšilo používanie aplikácií a technológií ako takých. Mnohé zdroje informujú aj o prepúšťaní v rámci Googlu.

Množstvo premenných

Metu však zároveň trápia aj mnohé iné výdavky, ktoré len ďalej prispievajú k nie príliš ideálnu stavu jej ekonomiky. Len relatívne nedávno začala spoločnosť vyvíjať svoju prelomovú technológiu s názvom „Metaverse“, ktorá sľubuje plne funkčný virtuálny svet prostredníctvom technológie VR. Vývoj však stojí technologického giganta nemalé peniaze.

Samotný Facebook taktiež trápi výrazná konkurencia. Užívatelia čoraz menej prejavujú záujem o viac tradičný formát aplikácií a namiesto toho preferujú tzv. „tik-tok formát“, alebo série krátkych a úderných videí.

Meta sa snaží čínskemu fenoménu vyrovnať prostredníctvom formátu „reels“, ktorý implementovala ako do tela Instagramu, tak aj Facebooku. Zatiaľ sa jej však konkurenciu nedarí prekonať, dodáva TechCrunch.

TikTok moderátori obsahu depresia
zdroj: Unsplash/Solen Feyissa

Výnos spoločnosti ohrozujú aj zmeny v pravidlách týkajúcich sa reklám. Výraznú úpravu týchto pravidiel, pre zabezpečenie vyššej úrovne súkromia používateľov, zaviedol napríklad Apple na zariadeniach so systémom iOS.

Zdroje: The Guardian, Reuters, Wall Street Journal, Tech Crunch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá