TEDxYouth Bratislava: Inšpirácia, obdiv aj zimomriavky. Konferenciu na profi úrovni zorganizovali stredoškoláci

  • Sú mladí, plní energie, ambícií a pripravení ovládnuť svet. Stredoškoláci či prváci na vysokej schovajú do vrecka aj profesionálnych event manažérov. Už tretíkrát zorganizovali vydarenú konferenciu TEDxYouth Bratislava a medzi mladých zo všetkých kútov Slovenska zasiali myšlienky hodné šírenia. Myšlienky, ktoré im pomôžu budovať a objavovať vlastnú identitu.
sws
Startitup/ Rebeka Brábliková
  • Sú mladí, plní energie, ambícií a pripravení ovládnuť svet. Stredoškoláci či prváci na vysokej schovajú do vrecka aj profesionálnych event manažérov. Už tretíkrát zorganizovali vydarenú konferenciu TEDxYouth Bratislava a medzi mladých zo všetkých kútov Slovenska zasiali myšlienky hodné šírenia. Myšlienky, ktoré im pomôžu budovať a objavovať vlastnú identitu.

Práve Identita bola totiž hlavnou témou tohtoročnej konferencie a skvelo sa spája s posolstvom konferencie inšpirovať a vzdelávať mladých, ktorí svoju vlastnú identitu práve objavujú. Desiatky mladých Slovákov sa zišlo v priestoroch DK Zrkadlový háj, aby načerpali čo najviac informácií a skúseností od rečníkov, ktorí majú svetu čo povedať.

Foto: Startitup

Nielen, že sa vzdelávali a motivovali, ale vyskúšali si množstvo workshopov a mohli sa ponoriť do sveta virtuálnej reality alebo dozvedieť niečo o prvej slovenskej družici, ktorá poletí do vesmíru. A čo viac – zoznámiť sa s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a zintenzívniť tak svoj zážitok.

Foto: Startitup

Napriek neformálnej a priateľskej atmosfére a všadeprítomnej zábave sa konferencii nedá uprieť naozaj profesionálna úroveň organizácie a celkového dizajnu. Je obdivuhodné, že za všetkým stojí tím nesmierne šikovných mladých ľudí na čele s Rékou Tundokovou, ktorí ešte len študujú a to všetko zvládli zorganizovať popri škole a iným povinnostiam. A čo viac, s obrovskou ľahkosťou a bez stresu!

Tímu TEDxYouth Bratislava sa opäť podarilo vybrať pestrý setlist rečníkov z rôznych oblastí, ktorých však spájalo jedno – téma identity, jej potvrdzovania, hľadania. Mnohí nesmierne inšpirovali aj pobavili a pri niektorých prítomným naskakovala husia koža.

Foto: Rebeka Brábliková

Silné príbehy

Nesmierne fascinujúci bol talk slovenskej profesionálnej freediverky Kataríny Linczényiovej, ktorej v detstve diagnostikovali autoimunitné ochorenie a hrozilo, že zostane na vozíčku. Ona však milovala oceán a ťažké chvíle jej pomohla prežiť nádej, že si raz splní sen a bude sa môcť potápať v jeho modrých vodách. Podarilo sa a ona sa prvýkrát vydala s freedivermi potápať na otvorený Atlantik.

„Len s jedným nádychom som sa ponorila do vody. Videla som slnečné lúče predierajúce sa cez modrú hladinu a cítila neuveriteľný pokoj. Keď som sa vynorila, povedali mi, že som bola v hĺbke 45 metrov bez akéhokoľvek tréningu a ja som sa cítila neuveriteľne silná,“ spomína Katka.

Foto: Rebeka Brábliková

Vďaka silnej vôli, láske k moru a tréningu sa dnes dokáže na jeden nádych ponoriť do hĺbky viac než 90 metrov, čo je napríklad výška bratislavského Ufa. Podľa nej je takéhoto výkonu fyziologicky schopný každý a všetko je o trénovaní mysle, ktorá musí byť pri tomto extrémnom športe maximálne pokojná.

V hlbinách desiatok metrov sa Katka cíti ako astronaut vo vesmíre, padá voľným pádom a užíva si tento nadpozemský pocit. „Neexistuje dobré ani zlé, neexistuje včera ani zajtra. Prežívam moment, žijem zo sekundy na sekundu,“ dodala Katka, ktorá si aj vďaka skúsenosti s chorobou užíva každý moment v živote a tvrdí, že šťastie je voľba každého z nás.

Foto: Rebeka Brábliková

Sebauvedomenie a rešpekt

Svojou prednáškou zaujal aj Slovák Hugo Gloss, ktorý v rámci pôsobenia pre Slovenskú katolícku charitu navštívil Irak aj jeho oblasti zničené teroristickými útokmi. Vládne tam občianska vojna a mnoho ľudí sa vďaka tomu ocitlo v núdzi. Dôvodom je najmä prítomnosť ISIS v krajine.

Hugo sa tu stretol s Jezídkami – dievčatami a ženami, ktoré svoju krajinu bránia pred týmto teroristickým zoskupením a riskujú svoje životy pre zachovanie identity svojej krajiny. Spomenul dievča menom Nadia, ktoré malo ako mnohí z návštevníkov TEDxYouth len 16 rokov a už prežilo väznenie skupinou ISIS.

Foto: Rebeka Brábliková

„Keď sa pozrieš dievčaťu do očí, vidíš akési huncútstvo, iskru. Nadia napriek všetkým útrapám a násiliu, ktoré prežila, túto iskru stále mala a dokázala sa smiať. Nevzdala sa života, nedovolila zlu, aby ju zničilo, a práve to je potvrdením silného sebauvedomenia,“ povedal Hugo.

V krajine sa stretol s mnohými podobnými prípadmi a ohúrili ho napríklad štyria priatelia, z ktorých každý pochádzal z inej kultúry. Traja moslimovia z rôznych krajín a jeden kresťan spolu pracovali na stavbe kostola. Aj to je peknou ukážkou sebauvedomenia a rešpektovania identít druhých.

Foto: Rebeka Brábliková

Identita v biznise a politike

Téma líderstva je dnes veľmi diskutovaná a často aj v kontexte vplyvu žien a mužov v biznise či politike. Odborníčkou na túto tému je Andrea Tittelová, ktorá prítomných uviedla do kontextu ženského a mužského potenciálu. Podľa nej v spoločnosti chýba rovnováha medzi týmito dvomi silami a nedostatková je práve prítomnosť ženskej energie.

Aj to môže byť dôvodom, prečo v spoločnosti vznikajú spory a nedarí sa jej napredovať tak, ako by mohla. Andrea tvrdí, že v spoločnosti sú prítomné mužské aj ženské kvality nezávisle na pohlaví. Spoločnosť musí hľadať harmóniu a len tak sa jej podarí prekvitať. Ako príklad ženy, ktorá využíva svoj ženský potenciál, uviedla Angelu Merkel, ktorá otvorila Európu pre dialóg.

Foto: Startitup

O tom, aká dôležitá je identita v umení a hudbe, porozprávali odborníčka na umenie Nina Gažovičová a spevák a gitarista skupiny Walter Schnitzelsson Jozef Rezník. O identite národnej či politickej zas Matúš Steis, ktorý študoval na univerzite v Číne. A čo tak identita značky? O tom vedeli svoje zakladateľ Denníka N Lukáš Fila a dizajnér Bystrík Míček.

Podľa Bystríka bude identita v budúcnosti spojená s computer science, ktorá bude nevyhnutná pre prežitie a úspech. Mladých určite potešil svojou víziou, že univerzity budú čoskoro zbytočné, pretože online samoštúdium je čoraz dostupnejšie, a to aj na elitných univerzitách. Nepotrebuješ žiadne certifikáty, pretože keď ovládaš skill, svet ti leží pri nohách.

Foto: Startitup

Identita je silné slovo a každý z nás ho vníma inak. TEDxYouth bol preto o rôznorodosti názorov, o spájaní a nadväzovaní priateľstiev. Tlieskame celému tímu za to, že mladých vzdeláva a inšpiruje pozitívnymi myšlienkami a svojím dielom tak prispieva k svetlej budúcnosti našej krajiny, ktorá je práve v ich rukách. :)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech