Telefónne číslo na Marka Zuckerberga je zadarmo na internete. Facebooku uniklo viac ako 500 miliónov dát

  • Ide o únik ešte z roku 2019, no doteraz sa s uniknutými dátami obchodovalo
  • Dnes sa objavili na internete úplne zadarmo
  • Sú tam aj údaje samotného šéfa a zakladateľa
zuckerberg únik dát facebook
AP Photo/Andrew Harnik, Reprofoto: Twitter
  • Ide o únik ešte z roku 2019, no doteraz sa s uniknutými dátami obchodovalo
  • Dnes sa objavili na internete úplne zadarmo
  • Sú tam aj údaje samotného šéfa a zakladateľa

Viac ako pol miliardy údajov o používateľoch Facebooku je dostupných zadarmo len tak na internete. Sociálna sieť bojuje s najväčším únikom svojich údajov vôbec. Medzi 533 miliónmi telefónnych čísel, adries a ďalších detailov však figuruje aj meno, ktoré by tam možno nikto nečakal. 

Na webe je adresa, telefónne číslo a ďalšie údaje o samotnom zakladateľovi sociálnej siete Markovi Zuckerbergovi. Výskumník internetu Dave Walker, ktorý na zaujímavú osobu v databáze upozornil, dodáva, že sú tam aj ďalšie mená, čísla a adresy najvyššieho vedenia spoločnosti Facebook.

Databáza 533 miliónov kontaktov a používateľských dát z Facebooku unikla ešte v roku 2019 a údaje sa predávali na platforme Telegram, no najnovšie sa objavila na internete úplne zadarmo. Obsahuje všetko od telefónnych čísel až po históriu polohy používateľov, upozornil Bloomberg.

Ako informoval Business Insider, osobné údaje viac ako pol miliardy používateľov Facebooku sa dnes objavili na dostupnom fóre RaidForums, kde sú dostupné úplne zadarmo.

Toto sú staré údaje, ktoré už boli nahlásené v roku 2019. Našli a opravili sme chybu ešte v auguste 2019,“ znie stanovisko spoločnosti Facebook, ktoré cituje DailyMail. Údaje teda nie sú nové, Facebook dokázal zabrániť tomu, aby údaje ďalej unikali, no na už uniknuté a zverejnené dáta nemá vplyv.

Do uniknutých informácií patrí všetko vrátane telefónneho čísla, Facebook ID, celého mena, osobných údajov, histórie polohy či e-mailovej adresy používateľa. Tieto údaje sú tak voľne prístupné každému a s istotou ich využijú najmä podvodníci napríklad pri vydávaní sa za iné osoby alebo hackovaní používateľských účtov.

Zaujímavý je fakt, že podľa zoznamu krajín s presným počtom používateľov, ktorých dáta sa v úniku nachádzajú, Slovensko nefiguruje. Zatiaľ čo susedné Maďarsko má „pripísaných“ takmer 400-tisíc používateľov, Česko až 1,4 milióna a Poľsko 2,7 milióna, dáta o slovenských používateľoch sa na zozname vôbec nenachádzajú.

Zdroje: Fontech, Bloomberg, Businessinsider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech