Téma interupcie je stále živá. Bezplatný potrat je diskriminácia, tvrdí Krajčí a podporil ho Vašečka

  • Richard Vašečka včera na svojom Facebooku publikoval príspevok, v ktorom podporil Krajčího návrh úpravy vyhlášky
  • Minister zdravotníctva chce, aby si za potrat platili aj ženy staršie ako 40 rokov
  • Poslankyňa Jana Cigániková vidí riešenie problému na opačnom konci
marek krajčí
TASR/Pavol Zachar
  • Richard Vašečka včera na svojom Facebooku publikoval príspevok, v ktorom podporil Krajčího návrh úpravy vyhlášky
  • Minister zdravotníctva chce, aby si za potrat platili aj ženy staršie ako 40 rokov
  • Poslankyňa Jana Cigániková vidí riešenie problému na opačnom konci

Téma interrupcií je na Slovensku už pár mesiacov varená-pečená. Ako uvádzajú Hospodárske noviny, už v polovici marca krízový štáb obmedzil operačné zákroky, následkom čoho niektoré nemocnice prestali z vykonávaním interrupcií. Proti umelému prerušeniu tehotenstva sa okrem iných stavia najmä minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Jeho rozhodnutie ešte v apríli napadla slovenská ombudsmanka Mária Patakyová, podľa ktorej je zákaz interrupcií porušovaním ľudských práv. Podľa informácií Denníka N s týmto tvrdením Krajčí nesúhlasil. O presadenie zákazu interrupcií na Slovensku sa snažila aj extrémistická strana ĽSNS, ktorej poslanci chceli možnosť umelého prerušenia tehotenstva umožniť ženám len v kritických prípadoch. Tento návrh ale v parlamente neprešiel

Potrat nie je slobodná voľba, povedal Vašečka 

Myšlienka interrupcií sa nepáči ani Richardovi Vašečkovi z OĽaNO. „Potrat nie je riešenie, potrat nie je slobodná voľba. Potrat je zlá voľba, pretože nerešpektuje právo na život,“ povedal Vašečka na rokovaní Národnej rady začiatkom mesiaca. Najnovšie na Facebooku uverejnil status, v ktorom kvituje Krajčího návrh úpravy vyhlášky týkajúcej sa interrupcií u žien starších ako 40 rokov. 

Ako objasňuje príspevok, minister zdravotníctva navrhuje úpravu vyhlášky tak, aby už ženám po 40. roku života štát automaticky nepreplácal vykonanie potratu dieťaťa len z dôvodu veku matky, píše Vašečka. Po nedávnom vyhlásení na rokovaní zrejme nikoho neprekvapí, že Vašečka Krajčího krok plne podporí. 

Riešenie by mohlo spočívať v bezplatnej antikoncepcii 

Zároveň sa opäť naskytá otázka, nakoľko je toto rozhodnutie v zhode s ľudskými právami, obzvlášť so sexuálnymi právami ženy. Ako Krajčí, tak aj Anna Záborská zákaz interrupcií odôvodňujú tým, že sa snažia chrániť život aj tých najmenších. Problém však nastáva vo chvíli, keď je táto ochrana života na úkor matky.

My touto zmenou len tvrdíme, že pokiaľ sa žena rozhodne ukončiť svoje tehotenstvo, po 40. roku života len z titulu jej veku, nie je to podľa nás fér, že to má uhradené z verejného zdravotného poistenia, pretože keby mala o rok menej, tak by si to musela hradiť,“ vysvetlil Krajčí pre televíziu Markíza.

Zároveň dodal, že týmto spôsobom sa snažia zrušiť diskrimináciu žien, ktoré sú mladšie. Poslankyňa Jana Cigániková by to ale robila opačne. Aby zabránila nerovnosti, radšej by nariadila hradenie antikoncepcie z verejného zdravotného poistenia. Toto riešenie by podľa nej znížilo počet interrupcií.

Zdroje: Facebook/Richard Vašečka, TV Markíza, Hospodárske noviny, Denník N, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech