Tenisky Jordana či veterán McLaren F1. Zberatelia míňajú na vzácne kúsky astronomické sumy

  • Investovanie na Slovensku nemá dlhú tradíciu
  • Vo svete však rastie počet ľudí, ktorí sa zaujímajú o luxusné zberateľské aktíva
Jordan, McLaren
Wikimedia/El Gráfico magazine, Instagram/@fullfcars
  • Investovanie na Slovensku nemá dlhú tradíciu
  • Vo svete však rastie počet ľudí, ktorí sa zaujímajú o luxusné zberateľské aktíva

J&T BANKA sa pozrela na top investície za minulý rok. Najväčšie zhodnotenie v roku 2021 dosiahli zo všetkých sektorov prémiového zberateľstva vína. Nahor ich ťahali najmä moky z regiónov Champagne s takmer tretinovým rastom. 

Zahanbiť sa nedali ani tie z Burgundska, ktorých ceny rástli o 25 %. Dopyt po nich, najmä z Ázie, prudko rástol, keď boli vnímané ako vhodné zaistenie voči vysokej inflácii.

Do karát hralo aj to, že ponuka bola obmedzená pre nepriaznivé mrazivé počasie, ktoré zredukovalo úrodu. V tejto zberateľskej kategórii bol v minulom roku dosiahnutý nový dražobný rekord.

Špeciálna 6-litrová fľaša Cabernetu Sauvignon vymenila majiteľov za rovný jeden milión dolárov. Išlo o ročník 2019 z kalifornského údolia Nappa od producenta Glass Slipper Vineyard.

Okrem vína aj hodinky

Vína sa o prvé miesto vo výške zhodnotenia delili s hodinkami. V tomto prípade vydražený objem narástol medziročne o vyše 50 % po tom, ako boli zrušené koronareštrikcie.

Aj pri hodinkách vidno silný a neutíchajúci záujem najmä z Ázie. Práve tu mladšia generácia zberateľov kupuje trofejné kusy. Pozornosť v minulom roku pútali malí nezávislí výrobcovia ako George Daniels, Roger Smith, Christian Klings a Phillipe Dufour.

Práve posledná menovaná hodinárska dielňa sa môže chváliť najdrahším vydraženým kusom v kategórii independent watchmaker. Jeden z jej modelov sa predal za 4,7 milióna švajčiarskych frankov.

Okrem toho dáta Art Market Researchu hovoria o trvalom silnom záujme o klasiku medzi náramkovými hodinami – o modeli Daytona, Explorer a Submariners od Rolexu.

Najdrahší bol obraz od Picassa

Umenie ako najväčší a najpopulárnejší segment luxusného zberateľstva zaknihovalo v minulom roku 13-percentné zhodnotenie podľa AMR All Art Indexu. Umenie sa konečne mohlo nadýchnuť po tom, ako sa opäť konali fyzické aukcie po uvoľnení proticovidových opatrení. To viedlo k rekordným predajom aukčnej siete Sotheb´s, ktoré dosiahli 7,3 miliardy dolárov.

Christie’s dosiahla obrat 7,1 miliardy dolárov, najviac za ostatných päť rokov. Najdrahšie vydraženým obrazom minulého roka sa stalo dielo Femme assise pres d´une fentêre (Marie Thérése) od velikána Pabla Picassa za 103,4 milióna dolárov.

Okrem toho obraz Diego and I od Fridy Kahlo našiel nového majiteľa za 34,9 milióna dolárov, čím sa stal najdrahšie vydraženým dielom juhoamerického umelca. 

Kópia ústavy aj tenisky Michaela Jordana

Rekordy padali aj v kategórii dokumentov či kníh, keď kópia prvej tlače finálnej podoby americkej ústavy bola vydražená za 43,2 milióna dolárov. Nový dražobný rekord bol stanovený aj v kategórii strelných zbraní.

Postaral sa o to revolver od Samuela Colta, ktorým Pat Garret zabil Billyho the Kida. Jeho nový vlastník zaň zaplatil rovných šesť miliónov dolárov.

Okrem toho rekordy boli zlomené doslova aj v mimozemskom segmente. Kúsok meteoritu Fukang, ktorý bol objavený v Číne v roku 2000 s vekom viac ako štyri a pol miliardy rokov, bol predaný za 525-tisíc dolárov.

Do kategórie rekordov v umení sa radí aj predaj páru tenisiek Air Ship od Nike, ktoré nosil Michael Jordan, za 1,5 milióna dolárov. Umenie pritom zaznamenalo obrovský boom v oblasti non-fugible tokens, ktoré oslovilo najmä mladých zberateľov s vekovým priemerom 42 rokov.

Minca z roku 1933

Podľa Stanley Gibbons indexu sa segment mincí zhodnotil o deväť percent, keď obchodníci registrovali robustný investičný dopyt s cieľom ochrany pred infláciou. Nie je preto prekvapením, že aj pri numizmatike bol zlomený absolútny rekord, keď legendárnu mincu Double Eagle z roku 1933 vydražili za 18,9 milióna dolárov.

  • Numizmatika je pomocná historická veda, ktorá skúma mince, papierové platidlá a príbuzné pamiatky. Úlohou numizmatiky je aj štúdium dejín cien a miezd a starostlivosť o hmotný materiál, ako sú mince, medaily, účelové známky, plakety či žetóny.

V minulom roku pritom vydražili aj tretiu (Brasher Doubloon z roku 1787), štvrtú (Half Eagle z roku 1822) a piatu (Bust Dollar z roku 1804) najdrahšiu mincu histórie.

V hre bol aj alkohol

Najvýkonnejšia trieda aktív za ostatnú dekádu – whisky – zaknihovala v roku 2021 podľa The Knight Frank Whisky Indexu solídny deväťpercentný rast s nárastom predaných objemov aj cenovými rekordmi. Súdok škótskej destilérie Macallan z roku 1991 vymenil majiteľov za rekordných 2,33 milióna dolárov, keď obsahoval aj predaj non-fugible tokenu.

Kabelky zvoľnili

Kabelky, ktoré sa zhodnocovali v rokoch 2019 a 2020 najrýchlejšie zo všetkých tried zberateľských aktív, dosiahli v minulom roku rast hodnoty „len“ o sedem percent. Ich výhoda fungovania cez online dražby sa po uvoľnení korona reštrikcií dostala do úzadia a trh sa konsolidoval po explozívnom raste z ostatných rokov.

Lamborghini

Ceny automobilových veteránov rástli podľa HAGI Top Indexu o tri percentá, čo výrazne zaostáva za dlhodobým priemerom tejto kategórie. Najrýchlejšie, takmer o 15 %, rástli v minulom roku ceny talianskych vozidiel Lamborghini.

Za nimi nasledovali Porsche s osempercentným rastom a až za nimi skončil tradičný dominátor triedy Ferrari so šesťpercentnými ziskami. Aj dopyt po klasických automobiloch je hnaný najmä s cieľom zaistenia voči inflácii a kupujúci sú čoraz mladší zberatelia, ktorí diverzifikujú majetok od akciových trhov.

Najdrahším automobilom, ktorý prešiel v minulom roku cez aukciu, sa stal McLaren F1 z roku 1995 s cenovkou 20,5 milióna dolárov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa FullFcars (@fullfcars)

Diamanty ako trieda aktív agregátne podľa Fancy Color Research Foundation rástli o dve percentá, čo úplne neodzrkadľuje skutočný rast trhu pri silnom dopyte zo Západu. Vtedy cez aukcie prechádzali najmä diamanty s nižšou kvalitou ako cez súkromné trhy.

Vzácny zambijský smaragd 

Šperky ako trieda zberateľských aktív v minulom roku prakticky stagnovali s malým rastom o dve percentá. Najzaujímavejší bol predaj 56,87 karátového smaragdového náhrdelníka so 120 diamantami, ktorý stanovil nový svetový rekord za zambijský smaragd, keď bol vydražený za 8,1 milióna hongkonských dolárov.

Antický nábytok sa zhodnotil podľa Art Market Researchu o jedno percento a v ostatnej dekáde nepatrí medzi najpopulárnejšie zberateľské segmenty v 21. storočí. Napriek tomu sa aj v tomto segmente podaril dražobný rekord pri kreslách, keď oceľové dielo „D- Sofa“ z roku 1993 od Rona Arada zmenilo majiteľov za 1,2 milióna libier.

Zdroje: Knight Frank Luxury Investment Index, J&T BANKA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá