Slovák zachránil krehkú tradíciu modrotlače pred zánikom a spravil z nej trend

  • Remeselník Matej Rabada je oficiálne jediným Slovákom, vďaka ktorému na Slovensku modrotlač ešte stále žije
  • Je dôkazom toho, že ak sa pre niečo človek nadchne, môže dosiahnuť úspech, aj keď podmienky vôbec nie sú ideálne
modr
facebook.com/modrotlacmr
  • Remeselník Matej Rabada je oficiálne jediným Slovákom, vďaka ktorému na Slovensku modrotlač ešte stále žije
  • Je dôkazom toho, že ak sa pre niečo človek nadchne, môže dosiahnuť úspech, aj keď podmienky vôbec nie sú ideálne

Matej Rabada z Dolného Kubína sa dostal k modrotlači ešte ako študent na strednej škole, na ktorej študoval textilnú tlač. V tom čase vôbec nevedel, že na Slovensku sa tomuto remeslu venuje už len jeden človek, ktorý remeslo dokonale ovláda.

Volal sa Trnka. Matej sa s pánom Trnkom nestihol stretnúť a načerpať potrebné vedomosti, ako toto tradičné remeslo ovládnuť. Jediným riešením, ako sa mohol tejto práci lepšie priučiť bolo štúdium na Vysokej škole výtvarných umení na Katedre textilnej tvorby.

Počas štúdia na tejto škole ešte presne nevedel, ako tieto vedomosti uplatní aj v praxi. Nakoniec skončil pri tradičnom farbení textilu tmavou farbou indigo podľa rôznych vzorov. Matej si dlhý čas musel zháňať rôznu literatúru, aby sa mohol modrotlači s vyše 400-ročnou tradíciou naplno venovať. Celú techniku modrotlače sa naučil úplne sám.

Aj keď je u nás táto technika pomerne rozšírená, na Slovensku sa mu nepodarilo zohnať potrebnú literatúru. Obrátil sa teda na zahraničné zdroje, kde mal už o niečo viac šťastia.

Dokonca aj téma jeho bakalárskej práce bola zameraná na košele vyrobené technikou modrotlače. V tom čase nemal práve profesionálne vybavenie, a tak začal improvizovať. Košele farbil v 200-litrovej nádrži určenej na zber dažďovej vody. Výsledok síce nebol stopercentný, ale nejako začať musel.

Matej však stále nedostal žiadne profesionálne rady a tipy na celkový proces tvorby. Dohodol si preto stretnutie v českej dielni, v ktorej mu vysvetli technologické postupy modrotlače.

Keď už mal naštudovanú teóriu a ovládaj aj techniku pomaly si vybudoval aj vlastnú dielňu. Vrámci svojho remesla organizoval aj rôzne workshopy a prednášky. Získaním živnosti, sa mu oficiálne na Slovensku podarilo zachrániť modrotlač pred jej zánikom.

Matejovo remeslo pritom patrí medzi časovo veľmi náročné. Celý proces farbenia mu zvykne zabrať aj tri týždne. Už teraz majú o látku záujem napríklad obchody s metrovým textilom, dizajnéri a návrhári, značky, ako napríklad lokálny výrobca tenisiek Novesta, ale napríklad aj firma, ktorá šije ľudové kroje.

Zdroj: Red2white

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá