Tento developer pomáha meniť Bratislavu na modernú európsku metropolu

  • Jeden z najväčších slovenských developerov, JTRE, oslavuje 25 rokov. Vo svojom portfóliu má viacero projektov, ktoré významne ovplyvnili výzor Bratislavy
  • Jeho najvýznamnejšie stavby prispievajú k modernizácii verejného priestoru nášho hlavného mesta
  • Bratislavu čaká ďalší rozvoj centra na oboch stranách Dunaja. Aktuálne buduje aj prvý slovenský mrakodrap
Eurovea City
  • Jeden z najväčších slovenských developerov, JTRE, oslavuje 25 rokov. Vo svojom portfóliu má viacero projektov, ktoré významne ovplyvnili výzor Bratislavy
  • Jeho najvýznamnejšie stavby prispievajú k modernizácii verejného priestoru nášho hlavného mesta
  • Bratislavu čaká ďalší rozvoj centra na oboch stranách Dunaja. Aktuálne buduje aj prvý slovenský mrakodrap

Bratislava neustále mení svoju podobu a posledné roky zažíva nevídaný rozvoj. Na ňom sa roky podieľajú predovšetkým súkromní developeri, ktorí sa starajú o veľkú časť širšieho centra hlavného mesta. Viaceré nové projekty v okolí historického jadra vznikli s rukopisom developera J&T Real Estate (JTRE).

JTRE práve oslavuje svoje 25. výročie a do Bratislavy priniesla inovatívnu víziu, ktorá v mnohých aspektoch stavia na nadčasovosti. Ako ovplyvnila naše hlavné mesto a čo chystá do budúcnosti?

Z Bratislavy do regiónov aj do zahraničia

Spoločnosť sídli v Bratislave a na trhu pôsobí od roku 1996, keď ju založil vtedajší partner skupiny J&T Peter Korbačka a začala sa výstavba prvých projektov.

To, čo dalo okrem precíznej práce a architektúry v súlade s najnovšími trendmi JTRE punc významnej developerskej spoločnosti, je špecializácia na výstavbu celých obytných štvrtí. Bratislavčania tak dostali jednu z prvých možností vyskúšať si exkluzívne bývanie a moderne poňaté verejné priestory.

zdroj: JTRE / Karloveské rameno získalo v roku 2007 ceny Stavba roka a CE.ZA.AR ako najlepší bytový dom.

Nie každý Bratislavčan si možno hneď uvedomí, že jeho obľúbené obchodné centrum či kancelária, kam chodí pracovať, je výsledkom developerskej činnosti JTRE. Portfólio spoločnosti je skutočne veľké a plné zaujímavých projektov – rezidencií, kancelárií, polyfunkčných domov, hotelov či priemyselných a obchodných stavieb.

Projekty JTRE však ocenili aj v iných slovenských regiónoch. Medzi nimi vyniká obnova národnej kultúrnej pamiatky, vyše storočného kúpeľného komplexu na Štrbskom plese a jeho transformácia na päťhviezdičkový Grand Hotel Kempinski High Tatras. Najnovšími projektmi mimo hlavného mesta sú nedávno otvorené rozšírené nákupné centrum Eperia v Prešove a Kynek Rezidencie v Nitre.

zdroj: JTRE / Grand Hotel Kempinski High Tatras láka rozprávkovým vzhľadom.

Dlho na seba nenechal čakať ani prienik na zahraničné trhy. JTRE doteraz dokončila projekty v siedmich krajinách a aktuálne stavia svoj prvý projekt v Londýne – multifunkčný komplex Triptych Bankside s výhľadom na dominanty mesta – katedrálu St. Paul’s, galériu Tate Modern alebo najvyšší mrakodrap, The Shard.

zdroj: JTRE London / Prvý londýnsky projekt Triptych Bankside je vo výstavbe.

Prvé projekty v Bratislave

JTRE sa do povedomia Bratislavčanov dostala starším projektom Mestské vily Machnáč. Tieto luxusné rezidencie sa niesli v duchu prvkov moderného bývania – a boli jedným vôbec z prvých nadštandardných bytových komplexov v hlavnom meste v lukratívnej lokalite neďaleko Horského parku. Spojenie prírody s mestským ruchom Bratislavčanom imponovalo.

Prvým zárezom do oblasti kancelárskych komplexov bola zase práca na prvej budove dobre známeho Westend Business Parku na Patrónke. Pracovným priestorom dodali nového ducha a komplex zjednotili spoločným zeleným priestorom medzi budovami.

zdroj: JTRE / Westend Business Park na Patrónke.

Priestranné moderné kancelárie, skvelá dostupnosť a množstvo parkovacích miest spolu s reštauráciami a kaviarňami na prízemí spravili z tohto administratívneho komplexu dodnes vyhľadávanú adresu.

V súčasnosti je JTRE najväčším správcom administratívnych priestorov v Bratislave. Okrem domácich firiem, akými sú Profesia, Poštová banka či SPP distribúcia ich využívajú aj nadnárodné korporácie ako Lenovo, Novartis, KPMG, Johnson Controls alebo Siemens.

Do jedného z nich sa dokonca sťahuje aj prvá inštitúcia Európskej únie na Slovensku – Európsky orgán práce (ELA), ktorý nájdeme v pomerne novom komplexe na Landererovej ulici.

zdroj: JTRE / Do budovy Landererova 12 v Eurovea City sa nasťahovala prvá inštitúcia EÚ na Slovensku.

Stavby, ktoré menia tvár Bratislavy

JTRE sa od svojho vzniku výrazne podieľa na vytváraní modernej tváre Bratislavy. Toto sú ich najznámejšie a najväčšie projekty.

River Park

Multifunkčné centrum na nábreží Dunaja tvoria kancelárie, rezidenčné a komerčné budovy, spolu s päťhviezdičkovým hotelom Grand Hotel River Park. Z vizuálneho hľadiska je najvýraznejšia dobre známa budova River House, ktorá siaha nad promenádu až po tok rieky.

River Park však perfektne ilustruje filozofiu JTRE, ktorú vidno naprieč ich stavbami. Aj keď ide o komplex luxusného charakteru, slúži všetkým obyvateľom. River Park je plný zaujímavých prevádzok a prechádza cezeň aj obnovená mestská promenáda využívaná chodcami, bežcami aj cyklistami.

zdroj: JTRE / Cez River Park prechádza nábrežná promenáda využívaná chodcami, bežcami i cyklistami.
Zuckermandel

Ikonický projekt pod Bratislavským hradom je predĺžením mestského centra v modernom štýle, v ktorom však nechýbajú pripomienky histórie Podhradia. Nachádzajú sa tu reštaurácie, bary, aj obchody.

Luxusné kancelárie a rezidenčné domy dopĺňajú veľkorysé verejné priestory plné zelene a umenia. Je tu veľa lavičiek na príjemné posedenie, z ktorých je krásny výhľad a Zuckermandel je každý rok od svojho vzniku súčasťou mnohých kultúrnych udalostí – bratislavské centrum ho tak prijalo „za svoje“.

zdroj: JTRE / Ikonický projekt pod Bratislavským hradom je predĺžením mestského centra.
Klingerka

So 115 metrami aktuálne najvyššia rezidenčná budova prináša niekoľko konštrukčných a technologických inovácií. Už počas výstavby si ľudia mohli všimnúť „levitujúce“ lešenie, keď sa budova postupne odhaľovala odspodu.

Klingerka je okrem výšky vlastníkom aj ďalších prvenstiev v použití inovatívnych technológií. Za zmienku stojí napríklad oceľovo-hliníkový systém preskleného zábradlia balkónov alebo vetracia klapka s vysokou odolnosťou voči vetrom hnanému dažďu, ktorá je vybavená samoregulačným uzatváracím mechanizmom a zaručí tak pohodlie v interiéri aj počas poriadnej búrky.

Momentálne je budova, týčiaca sa pri križovatke nad mostom Apollo, v kolaudácii a odovzdanie bytov novým majiteľom sa nezadržateľne blíži. Dokončená je už susedná administratívna budova a nový verejný park, ktorý ich spája.

zdroj: JTRE / V rámci prvej etapy vznikol verejný park s veľkosťou futbalového ihriska.
Panorama Towers

Neďaleko Eurovey sa nachádzajú doteraz najvyššie slovenské obytné veže. Opäť sú poňaté multifunkčne.

Bratislavčanom ponúkajú okrem 606 moderných bytov, obchodov, reštaurácií a barov aj krásny zelený park, kam sa ľudia chodia radi prechádzať, hrať a športovať. Súčasťou komplexu sú zároveň exkluzívne kancelárske priestory.

zdroj: JTRE / Panorama Towers boli donedávna najvyššími obytnými budovami na Slovensku.
Eurovea City

Srdcom prudko sa rozvíjajúceho moderného jadra Bratislavy pri Dunaji je obľúbené bratislavské obchodné centrum s bývaním, kanceláriami a hotelom, ktoré sa aktuálne rozrastá o druhú etapu. Jej súčasťou budú okrem zväčšenia nákupnej galérie aj nové kancelárie a bývanie, vrátane prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower s výškou 168 metrov. 

Ľudia tu nájdu priestor aj pre voľnočasové aktivity, napríklad vo fitnescentre, multikine, na nábrežnej promenáde alebo v pripravovanom aktivity parku. Na námestí sa pravidelne konajú kultúrne a spoločenské podujatia a trhy. Spolu s rozšírením Eurovey sa Pribinova ulica premení na mestský bulvár s množstvom zelene, ktorý bude myslieť najmä na chodcov a cyklistov.

zdroj: JTRE / Pribinova ulica sa zmení na plnohodnotný mestský bulvár

Euroveou sa to nekončí

Pokračovať bude rozvoj nábrežnej štvrte Eurovea City a rozšíri sa aj neďaleká Klingerka alebo River Park na opačnom konci ľavého brehu Dunaja. Na to nadviaže  rozvoj pravého brehu a rozšírenie centra Bratislavy do Petržalky.

Štvrť Nové Lido okrem bývania, kompletných služieb a potrebnej vybavenosti, prinesie, podľa JTRE, Petržalke chýbajúce pracovné príležitosti. Tiež by mala vytvoriť priestor pre aktívny život v centre mesta.

Opäť pribudnú aj veľkorysé verejné priestory v podobe viacerých parkov a prírodnej športovo-rekreačnej zóny priamo pri rieke, ktorej súčasťou bude aj obnovenie Bratislavčanmi kedysi takej obľúbenej pláže Lido. Tá nebude len miestom rekreácie a stretávania sa, ale blízky záliv bude príležitosťou pre vodákov a malé rekreačné plavidlá. Centrálne námestia oboch štvrtí – Eurovea City a Nové Lido – prepojí promenádny most cez Dunaj.

zdroj: JTRE / Nové Lido rozšíri centrum Bratislavy aj na pravý breh Dunaja.

„Rozšírenie a rozvoj centra mesta na oboch stranách Dunaja prepojeného kvalitnou verejnou dopravou považujeme za kľúčový smer v ďalšom rozvoji Bratislavy, ktorý ju kvalitou prostredia priblíži moderným európskym metropolám. Atraktívne nábrežia spoja Bratislavu nielen fyzicky, ale postupne aj v mysliach ľudí, čím ju zmenia na skutočné mesto na Dunaji,“ dodáva Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

JTRE bude pokračovať aj vo svojom pláne výstavby promenádneho (teda pešieho) mosta medzi Eurovea City a Novým Lidom. Momentálne sa uskutočnila ideová študentská súťaž, ktorá ukázala rôzne možnosti, ako ku stavbe pristupovať a možno sa nápadmi mladých ľudí inšpirujú aj profesionáli, ktorí majú realizáciu projektu na starosti.

Obľúbený verejný priestor Bratislavčanov

Spomínané projekty majú silný vplyv aj na tvarovanie verejného priestoru Bratislavy. Mestské štvrte z dielne JTRE sú typické tým, že nezhasnú na konci pracovného času, ale žijú po celý deň rôznymi aktivitami ľudí, ktorí ich využívajú.

Živý parter ponúka rôznorodé funkcie pre vybavenie všetkého potrebného, na oddych aj zábavu. Okolie stavieb tvorí zeleň, detské ihriská, športoviská a architektonické detaily, ktoré spájajú históriu s modernými prvkami.

zdroj: Penta Real estate Obľúbený Panorama park s detským ihriskom.

„Naším poslaním je vytvárať mestám a ich obyvateľom čo najlepšie podmienky na rozvoj,“ hovorí Pavel Pelikán.

Podľa JTRE je najcennejšou lokalitou mesta nábrežie pri rieke. Nie je preto náhoda, že ich najvýznamnejšie stavby v Bratislave sú spojené s Dunajom. V jeho okolí vybudovali promenády (pri Eurovea City či River Parku a iné), ktoré si získali obľubu obyvateľov a sú pravidelne využívané.

Okrem nich verejný priestor promenád a štvrtí oživujú rôzne fontány a umelecké diela ako Mýtická loď, Žraloky, Recyklovaný lev, Circle Head či repliky Messerschmidtových charakterových hláv, ktoré ľuďom spríjemňujú vychádzky. Ľudia sa môžu poprechádzať, sadnúť si na lavičku a obdivovať panorámu meniaceho sa mesta.

zdroj: JTRE / Dunajskú promenádu v River Parku oživujú umelecké diela ako Mýtická loď od Jaroslava Rónu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá