Tento krásny grécky ostrov je skutočný unikát. Pripomína ľudské pľúca

  • Grécky ostrov pripomína svojím tvarom ľudské pľúca
  • Práve preto sa tu snažia dať stopku klasickým cigaretám a vytvárajú prvý bezdymový ostrov na svete
  • Má rozlohu 97 km2, ponúka oddych, skvelé jedlo aj romantiku pre nefajčiarov a užívateľov bezdymových výrobkov
Philip Morris Slovakia
StartitUp
  • Grécky ostrov pripomína svojím tvarom ľudské pľúca
  • Práve preto sa tu snažia dať stopku klasickým cigaretám a vytvárajú prvý bezdymový ostrov na svete
  • Má rozlohu 97 km2, ponúka oddych, skvelé jedlo aj romantiku pre nefajčiarov a užívateľov bezdymových výrobkov

Ak hľadáš miesto, kam odcestuješ za oddychom, pokojom a romantickou atmosférou, Astypalea je pre teba to pravé. Nepoznaný grécky ostrov ponúka množstvo zážitkov, ktoré sa začínajú čarovnými výhľadmi, pokračujú skvelými gastro zážitkami a končia sa na plážach, kde ťa nebude obťažovať cigaretový dym. Postará sa o to koncept spoločnosti Philip Morris International. Tá chce na ostrove, ktorý svojím tvarom pripomína pľúca, vytvoriť zóny bez klasických cigariet. Sú to takzvané smoke free zóny.

Ostrov sa oplatí navštíviť aj kvôli histórii, ktorá siaha až do čias spred vlády Alexandra Veľkého. Svoje meno, Astypalea, dostal po jednej z Poseidonových manželiek – bohyne Astypalei.

Phillip Morris International
zdroj: Phillip Morris International

Hoci je tento ostrov turistickou destináciou, nedá sa považovať za masovku. Žije tu len niečo vyše 1 000 miestnych, ktorí sú srdeční, milí, priateľskí a predovšetkým pohostinní.

Astypalea patrí k najkrajším ostrovom Dodekanéz, ktorému dominuje kykladská architektúra. Tá je charakteristická aj pre jeden z najznámejších gréckych ostrovov, Santorini.

Helenistické kúpele Dom Talara nájdeš v Maltezane. Charakteristickým poznávacím znamením sú mozaiky z modrých dlaždíc. Odborníci ich vybrali pre ich jedinečnú skladbu, ktorá zobrazuje jednotlivé ročné obdobia a symboly zverokruhu.

Jaskyňa Negrou vo Vatse má pôsobivé kvapľové a stalagmitové útvary, ktoré sa prelínajú s legendami o pirátoch a pokladoch, ktoré tam zakopali. Dostať sa k nej môžeš pešo z pláže Vatse, alebo sa k nej vieš vydať aj loďou.

Astypalea poteší aj milovníkov adrenalínu, nakoľko ponúka aj horolezeckú lokalitu Ftera. Reliéf vápencových hornín vytvoril dve lezecké miesta, ktoré ponúkajú asi 20 trás s rôznou obtiažnosťou.

Phillip Morris International
zdroj: Phillip Morris International

Scenérie ako z najkrajších pohľadníc

Dominantou ostrova je žiariaci benátsky hrad na vrchole kopca hlavného mesta Chora, ale aj tradičné veterné mlyny či domy s bielymi fasádami vytvárajú čarovnú scenériu s tmavomodrým morom v pozadí. Astypalea je z veľkej časti najmä o týchto rozprávkových výhľadoch a typickej bielo-modrej kombinácii.

Preto je mimoriadne dôležité vybrať si ubytovanie, ktoré ti tieto nezabudnuteľné výhľady umožní. Odporúčame napríklad hotel Oneiro Studios, ktorý sa nachádza priamo oproti hradu, a teda ponúka dychberúce výhľady vo dne v noci. Možností, kde sa ubytovať, ponúka hotel niekoľko a cena sa začína na 30 eurách pre dve osoby na noc. Samozrejme, že je závislá od sezóny. Všetky potrebné informácie môžeš zistiť tu.

Určite ťa milo prekvapí, že na takzvanú smoke free kultúru nabehla aj väčšina hotelov. Ak sa ale svojho zlozvyku nevieš vzdať, môžeš začať používať bezdymové produkty IQOS. Na ne sú pripravené aj hotely, ktoré sú vybavené nabíjačkami a popolníkmi.

StartitUp/Natália Jabůrková
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková

Koniec dymovým signálom

Tento malý grécky ostrov je prvým bezdymovým miestom nielen v Grécku, ale na celom svete. Môže sa to zdať banálne, no práve Grécko sa v rámci Európskej únie nachádza na popredných priečkach v počte fajčiarov, čo z neho urobilo čiernu ovcu. Ľudia si tu od cigariet odvykajú ťažko a veľkým problémom je zakázať fajčenie v baroch, kaviarňach a reštauráciách. Aj preto sa starosta ostrova Astypalea Paromitis Konstaratos rozhodol zapojiť do projektu, vďaka ktorému sa tento ostrov stal prvým, ktorý sa môže pochváliť označením smoke free.

S ambíciou urýchliť dosiahnutie budúcnosti bez dymu predstavila spoločnosť Philip Morris International koncept cieľov bez dymu. Vybrala destinácie, ktoré ako prvé úspešne implementovali certifikát kultúry bez dymu. Tie ďalej poskytujú služby a priestory, ktoré umožnia dospelým fajčiarom, ktorí by inak fajčili, aby sa dozvedeli viac o tabakových výrobkoch bez dymu, ako je IQOS.

Phillip Morris Slovakia
zdroj: Phillip Morris Slovakia

„Život bez cigaretového dymu vnímame ako ďalšiu časť skladačky na ceste k lepšiemu, kvalitnejšiemu a udržateľnejšiemu životu nielen jednotlivcov, ale celého ostrova,“ vysvetlil pre StartitUp starosta ostrova Paromitis Konstaratos. Pozitívne reakcie vnímajú nielen zo strany domácich, ale aj turistov, pre ktorých sa Astypalea stala atraktívnejšou. Zároveň však zdôraznil, že ostrov nezakazuje návštevy fajčiarom, pretože hlási, že dôležitá je otvorenosť spoločnosti a možnosť voľby.

Riaditeľ spoločnosti PMI Greece Papastratos Kostas Moulakakis hovoril o komplexnej vízii smoke free ostrova Astypalea. „Je to voľba a vedomé rozhodnutie obyvateľov, návštevníkov, ktoré nie je výsledkom žiadnych policajných reštrikcií, ale v kontexte dobrej vôle a spoločného presvedčenia. Zmenu sme sa rozhodli podporiť, pretože máme tú možnosť a sme presvedčení, že toto naše rozhodnutie je správne,“ vyjadril sa pre redakciu StartitUp.

Phillip Morris International
zdroj: Phillip Morris International

Ostrov získal certifikát smoke free od nezávislej certifikačnej organizácie TUV Austria, ktorej cieľom je znížiť počet fajčiarov. TUV Austria podporuje fajčiarov v snahách s fajčením skoncovať, pretože byť nefajčiarom je tou najlepšou voľbou pre ich zdravie. Stále platí, že tých, ktorí prestať nedokážu, spoločnosť motivuje, aby prešli na lepšiu, bezdymovú  alternatívu.

Sme hrdí, že sa na tejto iniciatíve môžeme podieľať spolu a podporiť v nej magistrát ostrova Astypalea. Dúfame, že príklad tohto ostrova budú nasledovať aj ďalšie destinácie na celom svete,“ vyjadril sa pre redakciu StartitUp Papastratos Kostas Moulakakis.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Ako to funguje v praxi?

Ostrov Astypalea sa rozhodol prijať  smoke free kultúru nielen prakticky, ale aj ako súčasť svojej vizuálnej identity napríklad formou informačných tabúľ v priestoroch letiska či prístavu. Bezdymovosť je v praxi jednoduchšia, ako by si si myslel.

Ostrov ju aplikuje vo vybraných kaviarňach, hoteloch, reštauráciách, ale aj na dvoch verejných plážach. Tie sú patrične označené a nedôjde tak k omylu a priaznivci IQOS nemajú problém smoke free pláž spoznať.

Phillip Morris Slovakia
zdroj: Phillip Morris Slovakia

Pláže pre dokonalý relax

Asi nikoho neprekvapí, že aj tento grécky ostrov má očarujúce pláže. Asi najkrajšia je Kaminakia, ale neurazí ani Vatsy, Livadi, Steno a Psili Ammos. Lehátka v podobe postelí ti ponúknu nielen pohodlie, ale aj príjemnú skrýšu pred páliacim slnkom. Pláže na ostrove sú kamenisté, a preto je potrebné si vziať adekvátnu obuv.

Phillip Morris International
zdroj: Phillip Morris International

Lokálne dobroty

Súčasťou gréckej kuchyne sú rôzne druhy mäsa, rýb, morských plodov a ďalších plodín, ku ktorým neodmysliteľne patria aj olivy. Nenahraditeľnou súčasťou gréckej kuchyne je preto práve olivový olej, ktorý používajú do rôznych šalátov či na dochucovanie pečených a varených jedál. Samozrejmosťou sú lokálne koreniny. Na ostrove Astypalea je to napríklad šafran.

Príjemne prekvapili lokálne produkty, ktoré tvorili predovšetkým výborne syry, vína, ale aj dobroty zo šafranu, ktorý sa zbiera na utajených miestach, ale aj lokálny med, ktorý nepochádza z kvetov, ale z miestnych rastlín. Produkty obsahujú výborné miestne suroviny, ale tradičná je aj receptúra prípravy. Miestni vám síce recept neprezradia, ale to, ako o ňom dokážu rozprávať, je zárukou toho, že k výrobe pristupujú s vášňou.

Phillip Morris International
zdroj: Phillip Morris International

Súčasťou hlavných jedál býva aj ovocie, ktoré na stole nikdy nechýba. Gréci tiež milujú polievky, ktoré sú však oveľa hustejšie ako tie naše.

Na ostrove nájdeš hneď niekoľko tradičných gréckych reštaurácií, ktoré ti ponúknu nielen skvelé grécke jedlo, ale aj lokálne víno. Gastronómia je na vysokej úrovni, pričom ponúka prierez nielen spôsobmi gréckeho stolovania, ale aj kombinácií chutí a receptov, ktoré bežne nemáte možnosť vyskúšať. Najviac zarezonovala fritovaná čerstvá feta zabalená v sezame a zmesi korenín. Ak si fanúšik rybacích polievok, určite sa ich neboj ochutnať. Často sa podávajú namiesto hlavného jedla a niekedy sú také husté, že sa dajú jesť vidličkou.

Chlieb, ale aj 1,5 litra, vody si kúpiš od 0,80 eura. Porcia jedla v rýchlom občerstvení stojí 6 eur.  Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy ťa vyjde na 15 eur. Za 6 eur si môžeš dopriať fľašu vína.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Ako sa na tento ostrov dostať?

Základom je priletieť na letisko v Aténach. Letenky z Viedne sa začínajú na sume 40 eur. Z Atén ťa priamo na malý ostrov dopraví chartrový let spoločnosti Astra Airlines. Krátka pristávacia dráha a let vrtuľovým lietadlom je veľkým zážitkom. Lietadlo nestúpa do veľkej výšky, tak môžeš počas hodinového letu sledovať krásne scenérie a jeden grécky ostrov vedľa druhého.

Vhodná jesenná destinácia?

Vychutnať krásy ostrova si môžeš od mája do konca septembra. Na konci septembra treba rátať s nižšou teplotou mora, ktoré spája Grécko s Tureckom. Opatrný by si mal byť aj na teploty, ktoré zvyknú po západe slnka klesnúť v septembri výraznejšie. Určite si pribaľ aj teplejší zvršok. V októbri sa priemerná denná teplota pohybuje okolo 22 °C. V novembri ťa tam môže čakať príjemných 17 °C.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech